Pisząc w numerze 218 kwartalnika „Birlik” („Jedność”), opublikowanego w ostatnim kwartale 2017 r.  emerytowany pułkownik sztabu i były sekretarz generalny tureckiego ministerstwa obrony, Ümit Yalım, powoływał się na historyczne porozumienia, by powiedzieć przed wizytą tureckiego prezydenta, Recepa Tayyip Erdoğana w Grecji w 2017 r., że trzy czwarte wyspy Krety, jak również 14 innych wysp i wysepek znajdujących się obecnie „pod okupacją” Grecji, w rzeczywistości należy do Turcji[1]. Yalım wezwał Grecję do ewakuowania trzech czwartych Krety, jak również pięciu dużych wysp ją otaczających, i do wycofania jednostek wojskowych, włącznie z tymi, które stacjonują w bazie lotniczej Iraklion, i z tymi, które obsługują system obrony powietrznej S-300 na wyspie. Kwartalnik ”Birlik” wydaje Stowarzyszenie Emerytowanych Oficerów Turcji[2].

27 listopada 2019 r. rząd turecki i mieszczący się w Trypolisie Rząd Jedności Narodowej (GNA) w Libii podpisały porozumienie rozszerzające tureckie wpływy, by obejmowały, według jednego z tureckich komentatorów, wody „w granicach kilku mil morskich od Krety”[3].

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Yalıma:

Nigdzie w Porozumieniu Londyńskim nie jest powiedziane, że wyspa Kreta została porzucona, oddana lub związana z Grecja. Jedna czwarta wyspy została dana Grecji. Czternaście wysp wraz z wysepkami pozostało pod suwerennością osmańską…

Ümit Yalım dołączył do artykułu mapę greckiego terytorium, które jego zdaniem należy do Turcji.  

Według Porozumienia Londyńskiego z 30 maja 1913 r., Porozumienia Bukaresztańskiego z 10 sierpnia 1913 r., Porozumienia Ateńskiego z 14 listopada 1013 r. i Porozumienia Lozańskiego z 24 lipca 1924 r., które określają prawny status wyspy Krety, tylko jedna czwarta wyspy Krety należy do Grecji…

W obecnym czasie Grecja powinna natychmiast ewakuować i oddać Turcji trzy czwarte wyspy Krety wraz z pięcioma tureckimi wyspami: Gavdos, Dia, Dionisades, Gaidhouronisi i Koufonisia, które ją otaczają i które trzyma pod okupacją. Powinna także natychmiast ewakuować wszystkie swoje jednostki wojskowe, włącznie z bazą lotniczą Iraklion, która jest na tureckim obszarze wyspy Krety oraz baterią obrony przeciwlotniczej S-300, która została umieszczona na tureckim regionie wyspy w 1999 r.


[1] Tr.sputniknews.com/turkiye/201712071031301853-erdogan-yunanistan-pavlopulos, December 7, 2017; Tesud.org.tr/uploads/editor/upload/files/aaaaaa.pdf, October 2017.

[2] Tesud.org.tr/yayinlar, accessed December 9, 2019.

[3] See MEMRI Special Dispatch No. 8390 Celebrating Turkey-Libya Agreement, Editor Of AKP Mouthpiece Pens Historical Blueprint For Return Of Ottoman Empire Through Territorial Expansion: 'Barbaros Is Back In The Mediterranean After 473 Years – From Now On, We Are Everywhere From North Africa To The East Mediterranean’, December 3, 2019.