Były parlamentarzysta iracki Ayad Jamal Al-Din: Iran zdobywa kontrolę nad szyickim Hawza w Nadżafie w Iraku

Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z byłym parlamentarzystą irackim Ayadem Jamalem Al-Dinem, nadanym przez Al-Arabiya TV 27 kwietnia 2012 r.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/3428.htm

Ayad Jamal Al-Din: Saddam bronił Hawza [szyicki ośrodek seminaryjny] w Nadżafie [w Iraku] przed infiltracją Rządów Prawodawcy [Iranu]. Wraz z upadkiem Saddama seminarium Hawza w Nadżafie pozostało bezbronne wobec szturmu Rządów Prawoznawcy i jego zwolenników. Saddam, który był agresywny i ignorancki, nie krzywdził szyickich przywódców religijnych w Nadżafie, ale pozostawił ich bez uczniów. Byli jak generałowie bez żołnierzy. Tak zwani „żołnierze” są w Kum.

Szyiccy uczniowie studiowali w Kum i wpłynęła na nich do pewnego stopnia – czy to 100%, 50%, czy 70% – doktryna Rządów Prawoznawcy. Islamscy uczeni z Nadżafu pozostali sami, bez „żołnierzy”. Kiedy obalono Saddama, najwyższy autorytet szyicki, Al-Sistani, pozostał bez „żołnierzy”. Wszyscy jego “żołnierze” byli w Kum i kiedy wrócili do [Iraku], przywieźli ze sobą duże szyickie partie polityczne.

W ten sposób Al-Sistani został ze wszystkich stron oblężony przez ludzi Iranu. Persowie są wystarczająco sprytni, by nie podważać godności ani autorytetu Al-Sistaniego. Nadal jest on najwyższym autorytetem szyickim, a oni czekają na jego naturalną śmierć. Kiedy to się zdarzy, wszystko mają przygotowane do przejęcia. Wszystko jest załatwione. Hawza z Nadżafu stała się „fotokopią” Hawzy z Kum. Chomeini i Chamenei nie spoczną, jak długo Nadżaf jest wolny i Nadżaf nigdy znowu nie będzie wolny.

Prowadzący wywiad: Czy mógłby pan podsumować różnice między irackim i irańskim pojęciem szyickiej władzy religijnej?

Ayad Jamal Al-Din: Pojęcie Nadżafu jest czysto religijne i nie ma nic wspólnego z polityką. Pojęcie irańskie miesza religię z polityką na podstawie teorii o Rządach Prawoznawcy.

Gdybym chciał zaszokować widzów, powiedziałbym, że różnicą między Hawza z Nadżafu a Rządami Prawoznawcy jest, że ten ostatni kłamie. Legitymizują kłamstwo i uważają kłamanie za jeden z filarów islamu. Uważają kłamanie za najważniejszą zasadę islamu. Dlaczego? Ponieważ ich koncepcja jest makiaweliczna. Wierzą, że wszystko jest dozwolone, żeby wesprzeć reżim Islamskiej Republiki Iranu. To jest szyicki makiawelizm. W Nadżafie, z drugiej strony, uczeni wierzą w dobro i zło. To jest różnica. […]