Były wicepremier jordański, Mamdouh Al-Abadi, powiedział 12 lipca 2020 w wywiadzie dla Alghad TV (Wielka Brytania): „nasze stosunki z Izraelczykami i Żydami w tym regionie są egzystencjalne i nie są tylko sporem granicznym”. Dodał, że jeśli Izrael zaanektuje części Zachodniego Brzegu, będzie to stanowiło akt agresji wobec Jordanii. Al-Abadi powiedział, że wszystkie opcje są na stole, jeśli to się zdarzy, włącznie z sankcjami, zerwaniem stosunków z Izraelem, anulowaniem traktatu pokojowego Jordania-Izrael oraz umowy gazowej i powrót to stanu sprzed 1967 roku. Powiedział, że kwestia izraelskiej aneksji Doliny Jordanu przez Izrael jest sprawą życia i śmierci dla Jordanii.

Aby zobaczyć klip z byłym wicepremierem Jordanii, Mamdouhem Al-Abadim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Nasze stosunki z Izraelczykami i Żydami w tym regionie są egzystencjalne i nie są tylko sporem granicznym”

Mamdouh Al-Abadi:  Studiowałem w Wielkiej Brytanii w latach 1970. i widziałem Goldę Meir w telewizji, zadającą pytanie: „Gdzie są Palestyńczycy. Ja jestem Palestynką”. Nie wiedziała, że będzie OWP, nie wiedziała, że będzie intifada i nie wiedziała, że Hamas będzie w Gazie. Gdyby Izraelczycy wzięli części Europy lub Wielkiej Brytanii, mogliby nie mieć zmartwień. Ale dzisiaj i jutro… Kilka miesięcy temu, 17-letni [Palestyńczyk] dokonał operacji militarnej. Nie miał broni, więc zabrał broń izraelskiemu żołnierzowi i zabił żołnierza i jego przyjaciela. Zapomniałem jego nazwiska. Abu Hammad, Abu Hamed, coś takiego … Jego dziadek urodził się po 1948 roku, niemniej czy ten młody, 17- lub 16 letni chłopiec  zapomniał [że jest Palestyńczykiem]? Co powiedziałaby o tym Golda Meir? Co powiedzieliby Natanjahu i inni? Nienawisć i walka między [tymi dwoma] narodami jest historyczna. Dlatego twierdzę, że nasze stosunki z Izraelczykami i Żydami w regionie są egzystencjalne i nie są tylko sporem granicznym.

[…]

„[Izraelska aneksja części Zachodniego Brzegu] będzie prawdziwym aktem agresji wobec Jordanii… Wszystkie opcje są na stole, włącznie z powrotem do sytuacji sprzed 1967 roku”

Prowadzący wywiad:  Jeśli Izrael anektuje części Zachodniego Brzegu, jak zareaguje Jordania?

Al-Abadi:  Wierzymy, że będzie to prawdziwy akt agresji wobec Jordanii. Wszystkie opcje są na stole, włącznie z powrotem do sytuacji sprzed 1967 roku. Są kroki, jakie możemy podjąć, takie jak zerwanie stosunków [z Izraelem], anulowanie traktatu pokojowego i umowy gazowej, i tak dalej. Wszystkie opcje są na stole.

[…]

Jesteśmy w stanie zająć stanowcze i poprawne stanowisko. Kwestia aneksji, szczególnie dotycząca Doliny Jordanu i osiedli [w niej] jest sprawą życia i śmierci dla Haszymidzkiego Królestwa Jordanii.