14 grudnia 2020 r. Russia Today TV nadała arabskojęzyczną debatę o stosunkach Iranu z ZEA. Były dyplomata irański, Amir Mousavi, powiedział, że zanim Izrael, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska pojawiły się na scenie, ZEA i Iran miały dobre stosunki i współpracę gospodarczą. Twierdził, że Iran zachowywał bezpieczeństwo ZEA ale że te obce mocarstwa spowodowały, że ZEA stały się wrogie wobec Iranu. Mousavi powiedział również, że Iran nie może na zawsze tolerować „prowokacji” ZEA. Dr Ebtesam Al-Ketbi, Prezeska Ośrodka Polityki Emiratów, odparła, że Iran jest tym, który prowokuje wrogość w całym regionie od chwili, kiedy zaczął „eksportować Rewolucję Islamską”. Powiedziała, że ZEA nie mogą akceptować prób Iranu kontrolowania Emiratów i że Iran nie może decydować o tym, z kim ZEA mogą lub nie mogą podpisywać porozumień.

Aby zobaczyć klip z dr Ebtesam Al-Ketbi w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Były irański dyplomata Amir Mousavi: „Interwencja Saudyjczyków, syjonistów i Amerykanów … pchnęła ZEA do wrogości wobec Iranu”

Były irański dyplomata Amir Mousavi: ZEA nie miały problem z Iranem. Zanim syjonistyczny twór wkroczył na scenę, wymiana handlowa [między ZEA a Iranem] dochodziła do 18 miliardów dolarów rocznie. W ZEA jest duża irańska społeczność i stosunki są dobre i spokojne. Niestety jednak, interwencja Saudyjczyków, syjonistów i Amerykanów, którzy chcą usadowić się w regionie i kontrolować Cieśninę Ormuz, pchnęła ZEA do wrogości wobec Iranu. Mamy nadzieje, że nasi bracia w ZEA zobaczą, gdzie są ich suwerenne interesy i że Iran do teraz okazywał się lojalnym sąsiadem, który chroni bezpieczeństwo ZEA. Do teraz Iran chronił bezpieczeństwo ZEA i mamy nadzieję, że to będzie trwało. Nękanie Iranu nie przyniesie ZEA korzyści, szczególnie jeśli zamieszani są syjoniści. Mieszkańcy Emiratów mogą stracić swoje bezpieczeństwo, swoją stabilność i swoją zamożność, ponieważ Iran nie może tolerować na zawsze takiego nękania.

[…]

Badaczka z ZEA, dr Ebtesam Al-Ketbi: Iran zadeklarował, że będzie “eksportował rewolucję do sąsiadujących krajów [;] Wy rozpoczęliście wrogość… wy ingerowaliście w ich sprawy”

Ebtesam Al-Ketbi: Kiedy  odbyła się [irańska] rewolucja, oświadczyliście, że będziecie eksportować rewolucję do sąsiadujących krajów. Wy zaczęliście wrogość. Wy wzięliście amerykańskich zakładników w ambasadzie i rozwścieczyliście Amerykę.

Wy jesteście tymi, którzy rozpoczęli wrogość wobec waszych sąsiadów i wy jesteście tymi, którzy ingerowali w ich sprawy.

Dlaczego ZEA, Arabia Saudyjska i inne kraje Zatoki pomagały Saddamowi Husajnowi? Z powodu waszego planu eksportowania rewolucji do sąsiadujących z wami krajów.

[…]

Interweniowaliście w Iraku, w Libanie i w Syrii. Szyici są częścią tych krajów. W końcu, są Arabami. Dlaczego wywoływaliście sekciarski konflikt?

[…]

Iran nie może decydować, z kim możemy, a z kim nie możemy podpisywać porozumień. Wasz naród – irański naród – jest głodny, nie naród jemeński.