W dniach 22-23 sierpnia 2014,wkrótce po tym, jak Izrael zlikwidował trzech wysokich funkcjonariuszy Hamasu, ruch ten dokonał egzekucji ponad 20 mieszkańców Gazy oskarżonych o szpiegowanie na rzecz Izraela; niektóre z tych egzekucji były publiczne i zwłoki ciągnięto potem ulicami miasta. Wydarzenie to, które wywołało szok w mediach arabskich i światowych, wznowiło debatę o naturze Hamasu, a także wywołało porównania między Hamasem a Islamskim Państwem Iraku i Syrii, organizacji w Iraku znanej z potworności, takich jak obcinanie głów, porwania i tortury.

Adnan Hussein, który pisze dla gazety irackiej “Al-Mada”, uczynił to porównanie w artykule z 20 sierpnia 2014 r., w którym twierdzi, że barbarzyńskie akty Hamasu w Gazie przypominają brutalnością ISIS w Iraku i Syrii. Poniżej podajemy przekład fragmentów tego artykułu [1] :Egzekucja Hamasu w Gazie (zdjęcie: saffad.com, August 22, 2014)

To, co stało się w Gazie, jest w najwyższym stopniu przerażające. Nie chodzi mi tylko o bezczelny i bezwzględny atak izraelski. Chodzi mi o to, co Hamas zrobił ponad 20 osobom, które oskarżył o kolaborację z Izraelem. To, co zrobił, jest przerażające, jak atak izraelski.

Nie mam wątpliwości, że Hamas i inne organizacje dżihadystyczne, które przeprowadziły zamach stanu przeciwko Autonomii Palestyńskiej [AP], przejęły Gazę i wzięły jej ludność za zakładników, są tymi, które tak często budzą dziką bestię izraelską. Po trwających zaprzeczeniach kilka dni temu na konferencji w Stambule przywódca dżihadu [z Hamasu] przyznał, że to jego organizacja porwała trzech nastolatków izraelskich [2] – wydarzenie, które Izraelska Armia Obronna użyła jako pretekstu do obecnego straszliwego ataku.

W zeszły czwartek [21 sierpnia 2014 r.] Hamas ogłosił, że jego trzech wysokich rangą dowódców w Brygadach Izz Al-Din Al-Kassam zostało zabitych w izraelskim nalocie powietrznym na dom, w którym ukrywali się, w mieście Rafah na południu Strefy [Gazy]. Kilka godzin później stacje telewizyjne nadały wideo egzekucji 21 Palestyńczyków przez Hamas pod zarzutem, że kolaborowali z Izraelem i dostarczyli informacji, która pomogła przeprowadzić ataki i ugodzić w cel. Naturalnie, nie możemy mieć zaufania, że te procedury prawne były właściwe, ponieważ jasne jest, że zostały przeprowadzone doraźnie i że oskarżeni ludzie nie mogli [w żaden sposób] bronić się zgodnie z protokołami, których musi się przestrzegać – włącznie z wyznaczeniem [dla nich] prawnego reprezentanta.

Wśród Palestyńczyków są tacy, którzy kolaborują z Izraelem i wiadomo o tym od długiego czasu. Być może w pewnych okolicznościach można znaleźć jakieś usprawiedliwienie dla kary śmierci dla niektórych z nich – ale jak ktokolwiek może zgodzić się na ciągnięcie zwłok zabitych przez ulice? To jest przerażające i barbarzyńskie zachowanie i nie może być usprawiedliwione w żadnych okolicznościach, niezależnie od tego, jak wzniosły i święty jest jego cel.

Do teraz najbardziej szokujące akty zabijania, tortur, maltretowania i obrazy przeprowadzało ISIS w Iraku, a przedtem w Syrii (a przed ISIS tyrańskie reżimy Saddama Husajna, Assada i Kaddafiego i im podobnych były znane z takich czynów). To jednak, co Hamas ostatnio zrobił w Gazie oskarżonym o szpiegowanie na rzecz Izraela, jest tak samo podłe, jak czyny ISIS…

Sprawa palestyńska jest święta – tak, jest święta, ponieważ jest związana z ludźmi, którzy mają święte prawo do wolnego życia w swojej ojczyźnie w pokoju i godności. Czyny Hamasu i jego siostrzanych [organizacji] – od ranienia cywilów izraelskich do ciągnięcia zwłok Palestyńczyków ulicami po wykonaniu na nich egzekucji na podstawie oskarżenia o szpiegowanie dla Izraela – szkodzi świętości sprawy palestyńskiej i [szkodzi także] długiej i chwalebnej walce ludu palestyńskiego, by zdobyć prawa i urzeczywistnić swój honor.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Mada(Iraq), August 24, 2014.

[2] The statement was made by Hamas commander Saleh Al-’Arouri. See MEMRI TV clip no. 4437, „Hamas Leadership Acknowledges Responsibility for Kidnapping Three Israeli Teens,” August 20, 2014.