Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

Australijski kaznodzieja, Wisam Hadad, centralna postać radykalnej salafickiej i dżihadystycznej społeczności w Australii i wśród angielskojęzycznych zwolenników dżihadu w mediach społecznościowych[1], komentował niedawno w wykładzie online kontrowersję wokół stosunków między muzułmanami a Francją po ponownej publikacji karykatur proroka Mahometa w piśmie “Charlie Hebdo”. Raz jeszcze te karykatury wywołały fale oburzenia wśród muzułmanów, prowadząc do śmiertelnych zamachów we Francji i wezwań do bojkotu tego kraju. Hadad, znany też jako Abu Ousajd Al-Islami, oświadcza, że muzułmanie nie mogą milczeć wobec obrażania proroka przez Francję, wskazując palcem na prezydenta, Emmanuela Macrona. Pisze, że kiedy muzułmanie widza zło, muszą sprzeciwić mu się działaniem [“ręką”], mową [“językiem”] i w swoich sercach. Przyznaje, że muzułmanie na Zachodzie nie mogą podjąć działania i dlatego muszą skupić się na mówieniu przeciwko takim obrazom i na bojkotowaniu francuskich produktów. Równocześnie podkreśla, że według islamskiego prawa jedyną odpowiednią karą za obrażenie proroka jest śmierć i że, choć nie wzywa nikogo do zrobienia czegoś “szalonego”, nie straciłby snu, gdyby ktoś zrobił coś takiego. Hadad wygłosił to na wykładzie zatytułowanym “Ostateczna odpowiedź na obelgi wobec naszego Proroka”, zamieszczonym na kanale YouTube Salafi Central i rozprowadzanym na koncie Facebooka[2]. Jak dotąd ten klip obejrzano nieco ponad tysiąc razy.

Wisam Hadad

28-minutowy wykład zaczyna się krótką wstawką z francuskiej piosenki ISIS pod tytułem “Krew za krew”[3]. Potem jest werset z Koranu o karze dla tych, którzy obrażają Allaha lub proroka Mahometa, pokazany na tle portretu prezydenta Macrona. Wykładowi towarzyszą zdjęcia bieżących wydarzeń związanych z treścią wykładu. Na przykład, kiedy Hadad omawia potrzebę reagowania oburzeniem na karykatury Mahometa, zdjęcia pokazują palenie flagi i gorące protesty.

Poniżej podajemy najważniejsze punkty z wykładu wygłoszonego po angielsku:

Hadad zaczyna: “Stało się normą, że jeśli ktoś atakuje [proroka] normą jest milczenie. Normą jest brak reakcji… Jeśli to jest normą, to nie działa to. Rok po roku [niewierni] są coraz gorsi w atakach [na proroka].

Dzisiaj, moi bracia i siostry, musimy zrozumieć, że jest wojna idei. Tej wojnie przewodzą w tym momencie ludzie we Francji. A na szczycie jest premier [sic, powinno być, prezydent] Francji, gdzie mówi przeciwko islamowi, mówi przeciwko muzułmanom, pozwala, że karykatury, które są rysowane [tak, by] pokazać proroka w najgorszy sposób, są [pokazywane] publicznie lub pod hasłem wolności słowa. I to jest ich hipokryzja, to nie jest wolność słowa, to jest wolność obrażania Posłańca Allaha i muzułmanów”

Hadad uważa tutaj za hipokryzję zachodnią postawę wobec wolności słowa, mówiąc, że w Australii, jeśli mówi się przeciwko Anzac, trafia się do więzienia i można także zostać uwięzionym, jeśli mówi się przeciwko „Żydom zabitym przez Niemców”.

Cytuje Koran 3:118, według którego to, co niewierni ukrywają w swoich sercach, jest dużo gorsze niż to, co wyrażają, mówiąc, że zaskakujące jest więc nie to, jak zachowują się nie-muzułmanie, ale jak muzułmanie reagują.

Hadad atakuje muzułmanów, którzy milczą wobec obrażania proroka Mahometa, szczególnie duchownych i przywódców muzułmańskich krajów, którzy przemawiają na rzecz wolności słowa lub „kłaniają się niewiernym”.

Wzywa następnie muzułmanów, by reagowali na obrazę, ale powstrzymuje się przed zachęcaniem do przemocy, chociaż ją akceptuje: “Moi drodzy bracia, powinniśmy wiedzieć, że powinniśmy reagować w każdy sposób, do jakiego jesteśmy zdolni. Wiemy z hadisów… że kiedy widzicie zło, zmieńcie je, ręką, językiem, a jeśli [te opcje] nie są [możliwe], to nienawiścią w waszych sercach. Jesteśmy o kilometry od Francji, ale, na Allaha, mamy serca i mamy języki. Powinniśmy mówić przeciwko temu”.

Hadad ostrzega, że jeśli muzułmanie będą milczeć w sprawie obecnego obrażania islamu, to następne pokolenie nauczy się, że to jest norma i nie zareaguje na podobne lub gorsze obrażanie w przyszłości. Mówi: “Nikt nie mówi, żeby pójść i zrobić coś szalonego. Nikt nie mówi niczego takiego. Ale musimy pokazać nasz [zapał] dla [proroka] w każdy sposób, w jaki możemy. I, na Allaha, jeśli ktoś miałby zrobić coś na cześć [proroka], nie stracę ani chwili snu”

Dodaje: “Powinniśmy wiedzieć, drodzy bracia, i świat powinien wiedzieć, że prorok Mahomet jest czerwoną linią”.

Hadad podkreśla, że według islamskiego prawa pewne kary zostały ustanowione dla pewnych przestępstw, a karą dla tych, którzy obrażają proroka, czy jest to muzułmanin, czy nie-muzułmanin, jest śmierć. “Osoba, która obraża [proroka], muzułmanin lub nie – ma być potraktowana mieczem… I nie chowamy się, ani nie powinniśmy chować się przed tym… Moi drodzy bracia, musimy pokazać naszą miłość do [proroka], musimy pokazać, że jesteśmy gniewni. Milczenie nie jest w porządku. Pokazywanie, że jesteśmy tchórzami nie jest w porządku. Jeśli będziemy tak kontynuować i pozostaniemy w milczeniu o obrazach przeciwko [prorokowi], nie powinniśmy mieć nadziei na żadne zwycięstwo od Allaha”.

Hadad kończy: “Moi drodzy bracia, tak, jesteśmy na Zachodzie, tak, jesteśmy tutaj, ale mamy język. Mówcie przeciwko temu. Mówcie, że nie ścierpicie tego. Mówcie, że odrzucacie to. Jeśli chcecie pójść o krok dalej, bojkotujcie francuskie produkty, cokolwiek, co jest wyprodukowane we Francji – bojkotujcie… To jest najmniejsze, co możemy zrobić, to jest mała ilość tego, co możemy zrobić, by pokazać naszą nienawiść i naszą lojalność”. Hadad wspomina sukces bojkotu duńskich produktów po oburzeniu w sprawie karykatur Mahometa opublikowanych w Danii. Kończy modlitwą: “Czyńcie du’a [modlitwy] do Allaha, by zniszczył tych ludzi. Prosimy Allaha, by zniszczył ludzi, którzy obrażają Posłańca Allaha…”


[1] MEMRI JTTM recently published a comprehensive report about the network of jihadis in Australia, of which Hadad is a key figure. See Network Of Jihad Supporters In Australia Still Going Strong, August 13, 2020.

[2] Facebook.com/Abu-Ousayd-al-islami-WH-1055321001209852, November 6, 2020.

[3] See MEMRI TV Clip: ISIS Music Video in French Featuring Children: Your Roads Will Be Rigged by Mines, Our Swords Are Sharpened to Slice Necks, April 29, 2016 and MEMRI JTTM report, ISIS Nasheed In French Sung By Children Vowing To Take Revenge: 'Our Sabers Are Sharpened To Slice Necks’,May 1, 2016.