Po nalotach izraelskich na Gazę 27 czerwca 2017 r. w odpowiedzi na wystrzelenie z Gazy rakiety na Izrael, artykuły w prasie Zatoki atakowały Hamas i kraje, które go popierają: Katar, Iran i Turcję. Artykuły – opublikowane w sytuacji napięć wewnątrz Zatoki i bojkotu narzuconego na Katar, głównie przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt – obwiniały Hamas o wystrzelenie rakiety na Izrael i twierdziły, że jest to celowe zaognianie sytuacji w Gazie, by służyć interesom tych trzech krajów patronackich. Te kraje, napisano w artykule, umieszczają niewinnych Palestyńczyków w niebezpieczeństwie w celu odwrócenia globalnej uwagi od kryzysu w Zatoce.

Poniżej podajemy fragmenty dwóch artykułów na ten temat:  :   

Artykuł redakcyjny „Al-Ittihad”: Katar, Iran, Turcja używają Gazę jako kartę przetargową, igrając życiem niewinnych ludzi

Muhammad Al-Hamadi, redaktor naczelny gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich, “Al-Ittihad”, napisał: „27 czerwca, bez ostrzeżenia, Arabowie obudzili się i odkryli, że Gaza została zbombardowana. Dlaczego? Co stało się, o czym nie wiemy? Co zrobili Palestyńczycy z Gazy, żeby znowu znaleźć się pod ogniem izraelskim? Czy wybuchła trzecia intifada? Czy zaczęła się bitwa o wyzwolenie Jerozolimy?

W rzeczywistości nic [z powyższego] nie stało się. Wszystko [co się stało] to, że ci, którzy kupczą problemem palestyńskim, którzy sami są w kłopotach, przypomnieli sobie starą kartę przetargową, której od dawna używają z powodzeniem [i postanowili] użyć jej w trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się ich przyjaciel, Katar, który służy jako ich otwarte [konto] bankowe. Myśleli, że [użycie tej karty przetargowej] będzie dobrym sposobem odwrócenia uwagi Arabów od Kataru i skupienia jej na Gazie i jej mieszkańcach, których bombardują pociski izraelskiego wroga.

To zachowanie Kataru i jego sojuszników w Palestynie i gdzie indziej jest nikczemne. Jak haniebne jest, że niektórzy są skłonni igrać życiem niewinnych i przyszłością małych dzieci w Gazie w celu osiągnięcia celów politycznych. Od długiego już czasu niektórzy – głównie Iran, Katar i Turcja – igrali sprawą palestyńską i odnosili sukcesy, ale koszt był bardzo wysoki: setki, a nawet tysiące niewinnych Palestyńczyków, którzy zginęli lub zostali ranni i okaleczeni. Jaka była nagroda [dla Palestyńczyków]? Nagrodą była akcja zbierania pieniędzy wśród Arabów i krajów muzułmańskich, która przyniosła miliony. [Ale tylko] garść rijalów i dinarów wręczono dotkniętym katastrofą Palestyńczykom. Zawsze jest tak, że ludność [Gazy] dostaje okruchy, podczas gdy reszta idzie do lojalnego partnera – Hamasu.

Mówiliśmy od początku bojkotu Kataru, że gra się skończyła, ale Katar widocznie nie słucha. Kontynuowanie tego jawnie [podłego] zachowania nie pomoże mu, ponieważ narody nie dają się dłużej oszukiwać. Jeśli w przeszłości ufali propagandzie zwerbowanego ideologicznie kanały Al-Dżaziry, który służy pewnym celom, dzisiaj ludzie nie oglądają dłużej Al-Dżaziry i nie są już pod jej wpływem ani [pod wpływem] innych kanałów arabskich lub zagranicznych. Informacja stała się łatwo dostępna i [cyber] przestrzeń otwarła się w [tej] epoce na nowe media. Nikt nie ma monopolu na fakty i nie jest dłużej możliwe oszukiwanie ludzi. To odkrył naród palestyński 27 czerwca. Odkrył, że istnieją tacy, którzy chcą go wykorzystać i wciągnąć w nową konfrontację z wrogiem izraelskim, podczas gdy ci, którzy planują [tę konfrontację] żyją w pięciogwiazdkowych hotelach w Doha i Stambule, i innych stolicach, które chronią przywódców Bractwa Muzułmańskiego oraz terror.

Nasi przyjaciele w Gazie informują nas, że Strefa [Gazy] nie była bombardowana i że tylko dwa pociski izraelskie wystrzelono w odpowiedzi na rakietę wystrzelona z Gazy na Izrael. Wszyscy wiedzą, że Katar jest tym, który jest ‘bombardowany’ i bojkotowany. Kto zyskuje na wystrzeleniu rakiety oraz z sytuacji, w której bombardowana jest Gaza?[i]

Publicysta saudyjski: Katar i Iran sponsorują Hamas, który używa Gazańczyków jako ludzką tarczę

Hani Al-Zahiri napisał w gazecie saudyjskiej “Okaz”: „Od stuleci nasz region nie widział ryzykownego przedsięwzięcia politycznego tak straszliwego, jak [obecne] igranie przez reżimy irański i katarski z życiem i sprawą palestyńską. Te dwa reżimy zaadoptowały organizację Bractwa Muzułmańskiego, Hamas, i wspierały ją wszystkimi środkami, kiedy rozpoczęła powstanie przeciwko legalnemu kierownictwu palestyńskiemu [AP] i przejęła Gazę, a potem zamieniła niewinnych mieszkańców [Gazy] w ludzką tarczę dla kierownictwa Hamasu.

Sytuacja Strefy Gazy w obliczu bombardowania izraelskiego, które zazwyczaj przychodzi w bezpośredniej odpowiedzi na działania Hamasu, przypomina nam [sytuację] człowieka, który porywa dziewczynę, a następnie prowokuje [żołnierzy] w bazie wojskowej, by otwarli do niego ogień i używa dziewczyny jako ludzkiej tarczy. Porywaczem w tym wypadku jest Hamas, a dziewczyną jest Gaza i jej bezradna ludność. Zażywni przywódcy Hamasu spotykają się w Doha i Teheranie, zaśmiewają wokół stołów uginających się pod przysmakami i rozkazują swoim młodym [wojownikom], by otwarli bramy piekła dla Palestyńczyków przez [strzelanie] petardami – które nazywają ‘rakietami’ – na posterunki izraelskie, żeby Gaza została zbombardowana i żeby zginęli kobiety, dzieci i mężczyźni. Wtedy wychodzą [funkcjonariusze[ Hamasu, potępiają to na kanałach satelitarnych i żądają wsparcia i funduszy, żeby ratować ludność palestyńską, zanim powracają do swojej uczty, bezpieczni i cali. Tymczasem cały świat ogląda cierpienia bezbronnych ludzi, którzy nie mają żadnych sposobów bronienia się.

Wszystko, co zdarzyło się Palestyńczykom, od kiedy przejął ich Hamas, wskazuje, że ich drugim wrogiem, po Izraelu, są Katar i Iran, którzy używają beczki prochu o nazwie Hamas, by ich spalić w celu osiągnięcia czysto politycznych celów… Pytaniem teraz jest, dlaczego przedwczoraj [26 czerwca] Katar i jego sojusznicy skłonili Hamas do oddania ognia na stanowiska izraelskie, zapraszając w ten sposób Izrael, by odpowiedział bombardowaniem Gazy. Odpowiedzią jest wyraźnie, że była to nikczemne próba i nowe zagranie polityczne reżimu Kataru, mające na celu poluzowanie pętli bojkotu Zatoki, [bojkotu] który doprowadził do wezwań o postawienie [tego reżimu] przed [sądem] międzynarodowym za czarną [zbrodnię] popierania terroru. Dzisiaj [Katar] rozpaczliwie potrzebuje odwrócić uwagę świata w innym kierunku, nawet kosztem życia i krwi bezbronnych ludzi… Katarczycy i Irańczycy będą wykorzystywać to zdarzenie, by wypowiadać frazesy udawanego współczucia dla Palestyńczyków, ale tylko ludzie w Gazie wiedzą, że są ofiarami tej pary spiskowców [Kataru i Iranu].”[ii]

 

[i] Al-Ittihad (UAE), June 28, 2017.
[ii] ’Okaz (Saudi Arabia), June 28, 2017.

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.