W artykule z 13 listopada 2020 r. w saudyjskiej gazecie państwowej, “Okaz”, Osama Jamani napisał znamienne komentarze pod tytułem Gdzie ulokowany jest Al-Aksa? W artykule kwestionował konsensus dotyczący znaczenia i świętości Jerozolimy w islamie, które oparte są na wierze, że jest to “pierwszy kibla” tj. kierunek, w jakim muzułmanie początkowo modlili się i miejsce Al-Aksy wspomniane w Koranie. Źródłem tego drugiego przekonania, powiedział, jest wiele książek historycznych i egzegezy, które wymieniają Jerozolimę jako lokalizację Al-Aksy. Inni uważają jednak, że Al-Aksa wspomniany w Koranie był w rzeczywistości umieszczony w pobliżu Mekki na Półwyspie Arabskim. Cytuje opinię islamskiego historyka, Al-Wakidiego, który utrzymuje, że Al-Aksa odwiedzony przez Proroka Mahometa był we wsi Al-Dżu’arnah w pobliżu Mekki. W próbie pomniejszenia znaczenia Jerozolimy w islamie, Jamani argumentował także, że nie ma konsensusu w sprawie Jerozolimy jako pierwszego kibla i cytuje historyków i koranicznych komentatorów, którzy twierdzili, że Kaaba w Mekce, nie zaś Jerozolima, była pierwszym kierunkiem modlitw muzułmanów.  

Jamani pisze następnie, że Kopuła na Skale w Jerozolimie została zbudowana w 691 roku przez piątego kalifa umajadzkiego, 'Abd Al-Malika bin Marwana, jako alternatywne miejsce pielgrzymek, ponieważ Mekka w owym czasie była pod panowaniem rebelianckiego władcy, który robił trudności pragnącym odwiedzić to miejsce pielgrzymom.

Na zakończenie Jamani pisze, że wiele opinii i narracji, znajdujących się w islamskich źródłach, wskazuje, że przypisywanie świętości konkretnym miejscom, takim jak Jerozolima i dzisiejszy meczet Al-Aksa, jest często motywowane politycznie i nie ma nic wspólnego z religią lub oddawaniem czci.

Należy zanotować, że artykuł Jamaniego wywołał wzburzenie wśród Arabów w mediach społecznościowych i wielu użytkowników, włącznie ze znanymi dziennikarzami, atakowało go i gazetę “Okaz” i oskarżało ich o szerzenie odstępczego „nonsensu”, który jest sprzeczny z Koranem i Sunną. Niektórzy nawet nazywali Jamaniego “chorym” lub „szalonym”, lub oskarżali go o służenie planom syjonistów i próbom żydowskich orientalistów zaprzeczenia cudowi wstąpienia do nieba Mahometa oraz twierdzili, że Al-Aksa mieści się w Jerozolimie. Inni pisali, że motywacją dla tego artykułu był polityczny cel normalizacji stosunków z Izraelem. [1]

Mahmoud Habbasz, główny palestyński kadi i doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, ds. religijnych, także skrytykował artykuł, twierdząc, że służy wrogom islamskiego narodu. Jest tylko jeden Al-Aksa, powiedział: ten w Jerozolimie, który uznają miliony muzułmanów od zarania islamu jako pierwszy kierunek modłów i miejsce skąd Prorok wstąpił do nieba.[2]

Osama Jamani (Źródło: Nabd.com, 17 października 2020)

[Ciąg dalszy tekstu – fragmenty artykułu Jamaniego – nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/article-saudi-daily-quranic-al-aqsa-may-not-be-jerusalem-all-arabian-peninsula


[1] Twitter.com/YZaatreh, twitter.com/drmerajmirza , twitter.com/man1432h1, twitter.com/Dr_aljezza, November 13, 2020; /twitter.com/fadiramia, November 14, 2020.

[2] Alwatanvoice.com, November 14, 2020.

[3] ’Okaz (Saudi Arabia), November 13, 2020.

[4] The claim regarding the name Ilyaa is unclear. In Genesis (10:12-13) the names of the sons of Aram are given as Uz, Hul, Gether and Mash. The Roman name of Jerusalem was Aelia Capitolina; „Aelia” came from Hadrian’s nomen gentile, Aelius, whereas „Capitolina” is a reference to the Roman god Jupiter.

[5] This is apparently based on claims made by Ahmad Al-Ya’qubi, a renowned Shi’ite Arab historian of the 9th century.