W artykule z 18-19 września 2012 r., zatytułowanym “Spójrz w lustro” publicysta “New York Times, laureat Nagrody Pulitzera Thomas L. Friedman odsyła czytelników do badań MEMRI.

Poniżej podajemy ten artykuł:

W poniedziałek David D. Kirkpatrick, szef kairskiego biura “The Times”, cytował jednego z egipskich demonstrantów przed ambasadą amerykańską Khaleda Alego, który uzasadniał pełne przemocy protesty poprzedniego tygodnia oświadczeniem: „My nigdy nie obrażamy żadnego proroka – ani Mojżesza, ani Jezusa – dlaczego więc nie możemy domagać się szacunku dla Mahometa?” Pan Ali, 39-letni włókiennik, trzymał ręcznie wypisany plakat po angielsku: „Zamknij się Ameryko” i „Obama jest prezydentem, więc powinien przeprosić!”

Czytałem w prasie w zeszłym tygodniu kilka takich komentarzy ze strony uczestników zamieszek, ale musimy bardzo wyraźnie powiedzieć dwie rzeczy – wyraźniej niż zrobił to zespół Obamy. Jedną jest, że obraza – nawet tak głupia i brzydka jak antyislamskie wideo na YouTube, które to wszystko zaczęło – nie uprawnia ludzi do atakowania ambasad i zabijania niewinnych dyplomatów. Nie tak zachowują się porządni, samorządni ludzie. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Jest to haniebne. I po drugie, zanim pan Ali i młodzi Egipcjanie, Tunezyjczycy, Libijczycy, Jemeńczycy, Pakistańczycy, Afgańczycy i Sudańczycy zaczną żądać przeprosin od naszego prezydenta, mogliby zechcieć spojrzeć w lustro – albo po prostu nastawić własną telewizję. Mogliby zechcieć spojrzeć na szowinistyczną żółć, jaką pompują niektóre z ich mediów – na satelitarnych stacjach telewizyjnych i witrynach internetowych, albo sprzedają w małych księgarniach przed meczetami – znieważających szyitów, Żydów, chrześcijan, sufich i każdego innego, kto nie jest sunnitą, albo fundamentalistą, muzułmaninem. Istnieją ludzie w ich krajach, dla których nienawiść do „innego” stała się źródłem tożsamości i kolektywną wymówką za to, że nie udało im się zrealizować własnego potencjału.

The Middle East Media Research Institute, czyli MEMRI, został założony w w998 r. w Waszyngtonie przez Yigala Carmona, byłego doradcę rządu Izraela do spraw kontr-terroryzmu, żeby “zamknąć przepaść językową między Bliskim Wschodem a Zachodem, przez monitorowanie, tłumaczenie i analizę mediów, podręczników szkolnych i kazań religijnych arabskich, irańskich, urdu- i pasztu”. Tym, co szanuję w MEMRI, jest, że tłumaczy nie tylko rzeczy paskudne, ale także odważnych liberalnych, reformatorskich komentatorów arabskich. Poprosiłem MEMRI o próbkę wypełnionych nienawiścią wideo, które regularnie pojawiają się w arabsko-muzułmańskich mediach. Oto kilka z nich:

O CHRZEŚCIJANACH: Hasan Rahimpur Azghadi z Irańskiej Rady Najwyższej Rewolucji Kulturalnej: “Chrześcijaństwo jest cuchnącym trupem, na który nieustannie trzeba wylewać wodę kolońską i perfumy, i myć go, żeby utrzymać go w czystości”. http://www.memritv.org/clip/en/1528.htm — 20 lipca 2007.

Szejk Al-Khatib al-Baghdadi: “Jest dozwolone rozlewanie krwi chrześcijan irackich – i obowiązek prowadzenia przeciwko nim dżihadu”. http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/5200.htm — 14 kwietnia 2011.

Abd al-Aziz Fawzan al-Fawzan, saudyjski profesor prawa islamskiego wzywa do “czynnej nienawiści” do chrześcijan. Al-Majd TV (Arabia Saudyjska), http://www.memritv.org/clip/en/992.htm — 16 grudnia 2005.

O SZYITACH: Egipski duchowny Muhammad Hussein Yaaqub: “Kandydat Bractwa Muzułmańskiego na prezydenta Mohamed Morsi powiedział mi, że szyici są bardziej niebezpieczni niż Żydzi” www.memritv.org/clip/en/3466.htm — 13czerwca 2012.

Egipski duchowny Mazen al-Sirsawi: 'Gdyby Allah nie stworzył szyitów jako istoty ludzkie, byliby osłami”. http://www.memritv.org/clip/en/3101.htm — 7 sierpnia 2011.

Seria wideo Sipah-e-Sahaba Pakistan: “Szyici są nasl [rasa/potomstwo] Żydów”. http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/51/6208.htm — 21 marca 2012.

O ŻYDACH: Artykuł na witrynie internetowej Bractwa Muzułmańskiego chwali dżihad przeciwko Ameryce i Żydom: “potomkom małp i świń”. http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/51/6656.htm — 7 września 2012.

Pakistański duchowny Muhammad Raza Saqib Mustafai: “Kiedy Żydzi zostaną starci z powierzchni ziemi, świat będzie oczyszczony i słońce pokoju wzniesie się nad całym światem”. http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/51/6557.htm — 1 sierpnia 2012.

Dr Ismail Ali Muhammad, starszy uczony Al-Azhar: Żydzi, “źródło zła i szkody we wszystkich społeczeństwach ludzkich”. http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/51/6086.htm — 14 lutego 2012.

O SUFICH: Grobowiec sufickiego świętego muzułmańskiego w Libii został częściowo zniszczony w najnowsze serii ataków, za które obwinia się ultrakonserwatywnych islamistów salafickich. http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-19380083 — 26 sierpnia 2012.

Jako Żyd, który żył i pracował w świecie muzułmańskim, wiem, że te wyrazy nietolerancji są tylko jedną stroną medalu, i że istnieją tam także głęboko tolerancyjne poglądy i nurty islamu. Ich społeczeństwa są skomplikowane.

O to właśnie chodzi. Także Ameryka jest skomplikowanym społeczeństwem. Ale skończmy z tym nonsensem, że jest to tylko nasz problem, i jedyną kwestią jest to, jak my poprawimy nasze działania. Powinniśmy szanować wiarę i proroków innych. Dotyczy to jednak obu stron. Nasz prezydent i największe gazety systematycznie potępiają mowę nienawiści przeciwko innym religiom. A wasi?