Wprowadzenie

8 lipca 2012 r. saudyjskie siły bezpieczeństwa w szyickim mieście Awamija (w gubernatorstwie Al-Katif we Wschodniej Prowincji kraju) aresztowały starszego duchownego szyickiego Nimra Bakra Al-Nimra. Podobnie jak przy wielu okazjach w przeszłości, został on zaaresztowany za podburzanie po tym, jak skierował ostrą krytykę i obelgi wobec saudyjskiej rodziny królewskiej oraz żądał reform w królestwie. Podczas aresztowania oficerowie bezpieczeństwa postrzelili go w nogę [1] .

Gazety saudyjskie uzasadniają aresztowanie szejka twierdząc, że podżegał on przeciwko państwu i jego obywatelom. Niektórzy publicyści napisali, że jego podżeganie wskazuje wyraźnie, iż jest zwolennikiem Iranu, inni zaś oskarżyli go wręcz o posługiwanie się terroryzmem podobnym do Al-Kaidy i nazwali go „szyickiem bin Ladenem” w stylu Hezbollahu [2] . Saudyjczycy wyrażali zadowolenie z jego aresztowania na portalach społecznościowych.

Aresztowanie Al-Nimra ponownie rozpaliło protesty we wschodniej Arabii Saudyjskiej, włącznie z protestami w Al-Katif, gdzie trzech obywateli zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa. Należy wspomnieć, że protesty szyitów odbywały się w tej prowincji od marca 2011 – wybuchu Wiosny Arabskiej – a nawet wcześniej. Początkowo były to demonstracje solidarności z protestami szyitów w Bahrajnie. Później szyici protestowali, żądając uwolnienia więźniów i wprowadzenia reform w Arabii Saudyjskiej. W marcu tego roku protestowali na znak solidarności z protestami studenckimi, które wybuchły w królestwie [3] . Podczas tych protestów zginęło dziewięciu obywateli szyickich, a 600 aresztowano, z których 150 nadal nie jest na wolności [4] .

Najnowsza fala protestów szyickich wywołała reakcje w Arabii Saudyjskiej i poza nią, szczególnie w Iranie i w Rosji. Jak wspomniano, gazety saudyjskie uzasadniają aresztowanie szejka Al-Nimra, które wywołało protesty. Podobnie jak w wypadku poprzednich protestów, twierdzili także, że elementy zagraniczne – z aluzją do Iranu – podżegały szyitów w celu podważenia bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej. Irańscy przedstawiciele i tuby reżimu oceniali, że reżim saudyjski jest na skraju załamania się, a przedstawiciele rosyjscy wyrażali niepokój wobec stanu praw człowieka w królestwie. Saudyjczycy uważają reakcję Rosjan za ingerencję w sprawy wewnętrzne kraju i wywołało to ostrą krytykę Rosji.

Niedawno protesty szyickie pojawiły się także ponownie w Bahrajnie. 24 lipca 2012 r. były starcia między siłami bezpieczeństwa a setkami protestujących, żądających uwolnienia więźniów, rezygnacji premiera i zrealizowania reform oraz zakończenia agresji sił bezpieczeństwa. Naoczni świadkowie donosili, że protestujący rzucali koktajlami Mołotowa w policję, ci zaś używali gazów łzawiących i kilku protestujących zostało rannych. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Bahrajnu powiedział w Paryżu, że Francja pomoże Bahrajnowi zaprowadzić reformy prawne i medialne [5] .

Arabia Saudyjska, która od dawna jest zaniepokojona możliwością rozszerzenia się Wiosny Arabskiej na swoje terytorium, jest zdecydowana powstrzymać protesty szyitów, by nie wywołały powszechnego powstania w królestwie, które mogłoby zagrozić reżimowi.

Niniejszy raport jest przeglądem wydarzeń wywołanych we wschodniej Arabii Saudyjskiej aresztowaniem Al-Nimra oraz reakcji na te wydarzenia w Arabii Saudyjskiej i w Iran, jak również starcie mediów saudyjskich i rosyjskich w tej sprawie.

Całość raportu można przeczytać w języku angielskim tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6570.htm

Poniżej podajemy jedynie tytuły podrozdziałów i zamieszczone w raporcie ilustracje:

Aresztowanie starszego duchownego szyickiego wywołuje protesty


Szejk Al-Nimr po postrzeleniu i aresztowaniu przez siły bezpieczeństwa. [7]


Protestujący w Al-Katif wzywają uwolnienia Al-Nimra [12]


„Dżihadystyczny Ruch Al-Katif; obiecujemy zbrojne protesty” [24]


„Żadna siła nie powstrzyma misji na rzecz honoru” [25]


„Zabici w Al-Katif i ofiary tortur” [26]

Arabia Saudyjska przygotowuje się na rozszerzenie się protestów

Saudyjsko rosyjskie starcie medialne


Rosyjska hipokryzja: popieranie Assada i krytykowanie sytuacji praw człowieka w Arabii Saudyjskiej [54]


Rosyjski plakat wzywający do przestrzegania praw człowieka, napisany krwią, która plami jej ręce [55]

* Y. Admon jest pracownicą badawczą w MEMRI.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Riyadh (Saudi Arabia), July 9, 2012.

[2] Al-Watan, Al-Jazirah, Al-Sharq (Saudi Arabia), July 10, 2012.

[3] See MEMRI Inquiry & Analysis Report No. 819, „First Signs of Protest by Sunnis in Saudi Arabia,” April 4, 2012, www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6245.htm .

[4] Rasid.com, July 13, 2012.

[5] Gulfinthemedia.com, July 25, 2012.

[7] Al-Quds Al-Arabi (London), July 8, 2012.

[12] Al-Quds Al-Arabi (London), July 16, 2012.

[24] http://www.facebook.com/shaheedSH1

[26] http://www.facebook.com/shaheedSH2

[54] Al-Watan (Saudi Arabia), July 16, 2012.

[55] Al-Watan (Saudi Arabia), August 2, 2012.