30 maja 2016 r. Arabia Saudyjska i Iran oznajmili, że nie doszli do porozumienia w sprawie zorganizowania uczestnictwa Irańczyków w tegorocznym Hadż (pielgrzymce do Mekki) i że w następstwie tego Irańczycy nie przybędą do Arabii Saudyjskiej, by uczestniczyć w rytuale. Irańczycy winią Saudyjczyków za niepowodzenie rozmów, twierdząc, że postawili oni nadmierne żądania. Na przykład, zakazali wywieszania flag irańskich w hotelach, w który mieli mieszkać Irańczycy, lub wzdłuż drogi pielgrzymki irańskiej, odmówili otwarcia stacji pomocy i opieki medycznej dla pielgrzymów irańskich i żądali, by Irańczycy nosili elektroniczne bransoletki [1]. I odwrotnie, Arabia Saudyjska twierdzi, że mimo że zgodziła się na wszystkie żądania Iranu dotyczące organizacji, Iran odmówił zaakceptowania ustaleń. Podkreśliła także, że sprzeciwiała się wszelkiemu upolitycznieniu Hadż i że właśnie upór Iranu do prawa przeprowadzania demonstracji politycznych przeciwko reżimowi saudyjskiemu i przeciwko USA podczas szyickich ceremonii Hadż, przeszkodził Irańczykom w przybyciu na Hadż [2].

Należy wspomnieć, że napięcia i wrogość między tymi dwoma krajami narastały z powodu wojen zastępczych, jakie prowadzą w Iraku, Syrii i Jemenie, jak również z innych powodów. Istotnie, 4 stycznia 2016 r. Arabia Saudyjska zerwała stosunki z Iranem po tym, jak irańscy demonstranci zaatakowali i spalili jej przedstawicielstwa w Teheranie i w Maszhad; ataki miały miejsce dwa ani po tym, jak Arabia Saudyjska dokonała egzekucji wysokiego rangą duchownego szyickiego, Nimr al-Nimra [3].

Należy również wspomnieć, że w katastrofie w zeszłym roku w Mina podczas Hadż niemal połowa z zadeptanych na śmierć pielgrzymów była Irańczykami [4]. Po tym wydarzeniu Iran obarczał Arabię Saudyjską winą za katastrofę i groził ostrą reakcją [5].

Napięcia w sprawie Hadż znajdują między innymi odzwierciedlenie w karykaturach publikowanych przez prasę saudyjską i irańską w ostatnich tygodniach. Poniżej pokazujemy wybór tych karykatur.

Karykatury irańskie atakujące Arabię Saudyjską

Karykatury w prasie irańskiej przedstawiają saudyjską rodzinę królewską jako zdrajców i kolaborantów USA, syjonistów i ISIS, które jest ich tworem. Saudyjczycy są także przedstawiani jako odpowiedzialni za katastrofę w Mina i za zakaz uczestnictwa Irańczyków w Hadż.

„Zdrajcy w domu Boga i słudzy ISIS” (Aviny.com, 28 maja 2016)

„Kostka miłości [tj. Kaaba] w rękach zbrodniczych wahabitów syjonistycznych – w tym roku Arabia Saudyjska pod wpływem Ameryki, Izraela i Żydów, zakazała Irańczykom uczestniczenia w Hadż w celu wyrażenia większej wrogości wobec szyitów i oczernienia reputacji islamu i muzułmanów” (Tasnimnews.com, 5 czerwca 2016)

Król saudyjski zakazujący przybycia pielgrzymów z „Iranu”: „Mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa rytuałom Hadż” (Tasnimnews.com, 29 maja 2016)

„Bezpieczeństwo podczas Hadż”: saudyjski pająk idzie po martwych ciałach w „Mina” (Aviny.com, 29 maja 2016)

Nietoperz, przedstawiający „saudyjską” rodzinę królewską, nie pozwala gołębiom na uczestnictwo w „Hadż” (Farsnews.com, 31 maja 2016)

Karykatury saudyjskie: Iran upolitycznia Hadż

Karykatury w Arabii Saudyjskiej przedstawiają Iran, który ma na celu upolitycznienie Hadż przez z góry zaplanowane demonstracje podczas pielgrzymki, które wywołałyby zamieszki i zagroziły bezpieczeństwu saudyjskiemu.

„Iran i upolitycznienie Hadż”: „Iran” ładuje karabin swojej „polityki” pielgrzymami ( Makkah, Arabia Saudyjska, 25 maja 2016)„Metoda Iranu na wykonywanie Hadż” ( 'Okaz, Arabia Saudyjska, 29 maja 2016)

„Iran i upolitycznienie Hadż”: „Iran” używa swoich pielgrzymów do rozniecenia ognia ( Makkah, Arabia Saudyjska, 1 czerwca 2016)

„Irańskie sposoby [wykonania] Hadż” ( 'Okaz, Saudi Arabia, 29 maja 2016)Przypisy (nie spolszczone):

[1] Irdiplomacy.ir, May 30, 2016.

[2] ’Okaz (Saudi Arabia), May 28, 2016; Twitter.com/alialimadadi, May 29, 2016.

[3] See MEMRI Inquiry & Analysis No. 1215, Unprecedented Tension Between Saudi Arabia, Iran Following Execution Of Shi’ite Cleric Nimr Al-Nimr, January 4, 2016.

[4] Among them was also Iran’s former ambassador in Lebanon (mizanonline, October 1, 2015).

[5] Website of Iran’s Supreme Leader: khamenei.ir, October 10, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .