|23 września 2010 r. sąd w Nowym Jorku skazał pakistańską naukowiec dr Aafię Siddiqui na 86 lat więzienia [1] . Wcześniej tego roku została ona skazana za próbę zabicia żołnierzy USA w Afganistanie. Dr Siddiqui studiowała na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Brandeis University.

Po wyroku na nią zorganizowano szereg protestów przeciwko USA w różnych miastach pakistańskich, żądając uwolnienia pakistańskiej naukowiec. Chociaż protesty te były organizowane przez szereg organizacji, Jamaat-e-Islami Pakistan – największa religijno- polityczna partia kraju – stała na czele tych antyamerykańskich demonstracji.

Rzecznik talibów: “USA rzuciły wyzwanie wierze i honorowi muzułmańskiej Ummah przez skazanie Aafii Siddiqui”

W próbie zdobycia poparcia Pakistańczyków Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP czyli Ruch pakistańskich talibów) także dołączył się do chóru protestów, opisując skazanie dr Aafii Siddiqui jako rzucenie wyzwania „honorowi muzułmańskiej Ummah”. Rzecznik TTP, Azam Tariq, powiedział: „USA rzuciły wyzwanie wierze i honorowi muzułmańskiej ummah przez skazanie Aafii Siddiqui” [2] .

24 września, dzień po wyroku na dr Siddiqui, Al-Sahab, medialne skrzydło Al-Kaidy, ogłosiło wideo bojówkarzy talibów walczących w Landi Kotal, regionie Khyber Agency, pakistańskim okręgu plemiennym. Wideo jest zatytułowane: „Bitwa Aafii Siddiqui–zemsta mudżahedinów na armii pakistańskiej za przekazanie Ameryce córki Ummah, Aafii Siddiqui” [3] .

Na wideo zamaskowany dowódca talibów wzywa rodaków “do zdobycia wyborowego wyszkolenia i szybkich ataków na Żydów i chrześcijan”. Wskazując na walczących z pakistańskimi siłami bezpieczeństwa w Landi Kotal, zamaskowany dowódca dodaje: „Poświęcamy tę walkę naszej siostrze, dr Aafii Siddiqui”.

Mówi on: „Chcę przekazać dr Aafii Siddiqui, że jesteśmy jej duchowymi braćmi; nie śpimy; weźmiemy odwet przy pomocy wszystkich środków, jakie mamy… Jeśli ktoś zapyta, dlaczego bierzecie odwet na pakistańskich siłach bezpieczeństwa, skoro jest ona w więzieniu USA [to chcemy powiedzieć], że Pakistan przekazał Aafię Siddiqui Ameryce.

Chcemy przekazać informację armii pakistańskiej, że popełniliście akt irtidad [odejścia od islamu przez popieranie niewiernych], okażcie skruchę i nawróćcie się z powrotem na islam. A jeśli nie okażecie skruchy za ten irtidad i kufr [czyn niewiernego] i jeśli nie nawrócicie się z powrotem na islam, to wasza przyszłość, z wolą Allaha, będzie taka sama, jaka była dla irackich murtideen [którzy odeszli od islamu] i sojuszników Ameryki w Iraku…”

Zdjęcia z protestów w miastach pakistańskich; przywódca Jamaat-e-Islami, Liaquat Hussain Baloch: „USA rzuciły wyzwanie naszej godności przez skazanie dr Aafii Siddiqui”

Poniżej przedstawiamy zdjęcia protestów w miastach Pakistańskich:


Pakistańscy protestujący maszerują ku ambasadzie USA w Islamabadzie.
(Zdjęcie za zgodą: Dawn.com, Pakistan, 23 września 2010)


Przywódca Jamaat-e-Islami, Muhammad Hussain Mehnati, prowadzi protest przeciwko USA w Karaczi. Liaquat Hussain Baloch, inny przywódca Jamaat-e-Islami, powiedział zgromadzonym: “USA postawiły wyzwanie naszej godności, skazując dr Aafię Siddiqui.”

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Jang, Pakistan, 26 września 2010)


Przywódca Jamaat-e-Islami, Syed Munawwar Hasan, przemawia do demonstracji protestacyjnej w Lahore. Demonstracja została zorganizowana, żeby żądać zwolnienia dr Aafii Siddiqui i wyrazić poparcie dla anty-indyjskich protestów w Kaszmirze.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Express, Pakistan, 27 września 2010)


Islami Tehreek-e-Tulaba (na lewo) i Khaksar Tehreek (na prawo) organizują protest w Lahore popierające dr Aafię Siddiqui. Napis na lewym transparencie: „Córka Wschodu dr Aafia Siddiqui oczekuje na Muhammada bin Qasim [tj. islamskiego zdobywcę Indii w 711 AD].”

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Express, Pakistan, 27 września 2010)


Marsz protestacyjny zorganizowany dla poparcia dr Aafii Siddiqui przez Pasban, grupę nacisku.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 23 września 2010)


W Karaczi policja próbuje rozproszyć antyamerykańskich protestujących.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Jang, Pakistan, 25 września 2010)


Ludzie w Peszawarze protestują przeciwko USA. Protest został zorganizowany przez „Pasban” – grupę nacisku.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 24 września 2010)


Przywódca Jamaat-e-Islami, Muhammad Hussain Mehnati, prowadzi protest przed konsulatem USA w Karaczi. Protest został zorganizowany przez Sieć Praw Człowieka.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 23 września 2010)


Protest przed konsulatem USA w Karaczi

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 23 września 2010)


Protest przeciwko USA w Karaczi.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Express, Pakistan, 23 września 2010)

|
Marsz protestacyjny, zorganizowany przez Pasban, jest zablokowany przez policję w Karaczi.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Jang, Pakistan, 24 września 2010)


Były przewodniczący Jamaat-e-Islami, Qazi Hussain Ahmed, zwraca się do protestujących kobiet w Karaczi.

(Zdjęcia za zgodą: Roznama Jang, Pakistan, 25 września 2010)


Kobiety aktywistki Jamaat-e-Islami Pakistan protestują przeciwko Stanom Zjednoczonym w Karaczi. Jeden z transparentów ma napis: „Decyzja przeciwko dr Aafii jest amerykańskim atakiem na islam i muzułmanów”. Wielu członków partii Pakistańska Liga Muzułmanów (PML-N) także wzięło udział w protestach.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Express, Pakistan, 23 września 2010)


Siostra dr Aafii Siddiqui dr Fauzia Siddiqui spotyka się z premierem Yousufem Razą Gilanim i ministrem spraw wewnętrznych Rehmanem Malikiem w Islamabadzie.

(Zdjęcie za zgodą: Roznama Jang, Pakistan, 23 września 2010)


Ludzie w Islamabadzie protestują przeciwko Stanom Zjednoczonym po wyroku sądu w Nowym Jorku, który skazał pakistańską naukowiec dr Aafię Siddiqui na 86 lat więzienia. Dr Siddiqui została skazana za próbę zabicia żołnierzy USA w Afganistanie. Protesty zorganizowała islamska grupa nacisku, Obrona Praw Człowieka.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 24 września 2010)


W Karaczi protestujący maszerują na konsulat USA.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 24 września 2010)


W mieście Hyderabad duchowni i studenci należący do Jamiat Tulaba-e-Islam protestują przeciwko USA, domagając sie zwolnienia dr Aafii Siddiqui.

(Zdjęcie za zgodą: Jasarat.com, Pakistan, 24 września 2010)

Przypisy:

[1] ”Roznama Jang” (Pakistan), 24 września 2010.

[2] ”Roznama Ummat” (Pakistan), 27 września 2010.

[3] ”Al-Sahab” (Pakistan), 24 września 2010.