Ali-Akbar Salehi, szef Organizacji Energii Atomowej Iranu (IAEO) Powiedział, że jeśli zajdzie potrzeba”, jak to ujął najwyższy przywódca Chamenei, Iran jest w stanie podnieść wzbogacanie uranu do 60% w ciągu 24 godzin. Uczynił te uwagi w wywiadzie udzielonym na terenie reaktora badawczego w Teheranie, który nadano na Kanale 2 (Iran) 26 lutego 2021 r. Salehi powiedział, że Iran nie mógłby zatrzymać wzbogacania uranu do 20%, nawet gdyby chciał to zrobić, ponieważ jest zobowiązany do produkowania 120 kg uranu wzbogaconego do 20% w ciągu roku. Dodał, że przy obecnym tempie produkcji oczekuje się, że Iran osiągnie ten cel w ciągu pięciu lub sześciu miesięcy i że Madżlis będzie musiał zdecydować, czy produkcja ma trwać. Salehi powiedział, że mimo tych, którzy popełnili “nikczemny czyn”, atakując nuklearną instalację w Natanz, Iran powrócił do produkowania 60-70% centryfug, jakie był w stanie produkować przed atakiem niespełna miesiąc temu. Dodał, że obecnie Iran jest zajęty wkopywaniem się głęboko w góry w celu stworzenia więcej miejsca dla instalacji nuklearnych.

Aby zobaczyć klip z Ali-Akbarem Salehim w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Udało nam się uczynić [linię wzbogacania] operacyjną w ciągu 24 godzin”

Ali-Akbar Salehi: Udało nam się uczynić [linię wzbogacania] operacyjną w ciągu 24 godzin.

[…]

Nawet gdybyśmy chcieli zahamować [wzbogacanie], nie moglibyśmy.

Prawo mówi o 120 kilogramach [uranu wzbogaconego do 20%] na rok. To znaczy, że musimy produkować 10 kilogramów miesięcznie. Nie minął miesiąc, a już wyprodukowaliśmy 25-26 kilogramów. Za pięć lub sześć miesięcy cel 120 kilogramów będzie osiągnięty i nadal zastanawiamy się, co mamy wtedy zrobić – zatrzymać się czy nie.

[…]

Wyprodukujemy 120 kilogramów i wtedy zapytamy Madżlis, czy kontynuować, czy nie.

[…]

„Zaatakowali nasze centrum montowania centryfug nowej generacji [w Natanz]… [Ale] przywróciliśmy rozsądne 60-70% naszych poprzednich możliwości w ciągu miesiąca…

Mówimy o tysiącu centryfug IR6 bardzo nowej generacji… Gdybyśmy mówili o 100, 200 lub 300 [centryfugach] – może. Ale tysiąc? Produkujemy je teraz. Wszystko to po incydencie w Natanz.

Zaatakowali nasze centrum do montowania centryfug nowej generacji, ale dzięki Bogu i mimo tych, którzy popełnili ten nikczemny akt, przywróciliśmy rozsądne 60-70% naszych poprzednich możliwości w ciągu miesiąca i teraz produkujemy [te centryfugi]. W dodatku kopiemy głęboko w górach, żeby oni zrozumieli, że nikt nie zadziera z Republiką Islamską. Rząd zobowiązał się do tego i tworzymy duże hale wewnątrz góry.

Prowadzący wywiad: Wspomniał pan szlachetnego Przywódcę. Powiedział, że jeśli zajdzie potrzeba, będziemy wzbogacać nawet do 60%.

Salehi: Tak, mamy teraz ten potencjał i prawo pozwala nam to robić. Ten potencjał już istnieje. To jest kolejna z rzeczy, która może być zrealizowana w 24 godziny.

Prowadzący wywiad: Tak szybko?

Salehi: Tak, tak szybko.