Poniższy raport jest darmową próbką od MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM).

4 czerwca 2012 r., najważniejsze fora dżihadystów otwarły “warsztat” online, prezentowany przez “komitet wojskowy” Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP), mający na celu zlokalizowanie i rekrutację kandydatów do zamachów “samotnych wilków” w krajach na całym świecie.

Warsztat pod tytułem „Konwój męczenników: Powstańcie i wejdźcie na nasz pokład” jest tłumaczeniem na arabski opublikowanego uprzednio po angielsku artykułu z dziewiątego numeru pisma AQAP „Inspire”, wydanego w maju 2012 r. Materiały do warsztatu zostały zamieszczone na forach Shumoukh Al-Islam i Al-Fidaa przez osobę używająca pseudonimu „Katibat Al-Ahwal” („Brygada Horroru”), która najwyraźniej należy do komitetu wojskowego AQAP. To nazwisko nie pojawia się w oryginalnym artykule w “Inspire IX”.

Poniżej podajemy przegląd warsztatu i oryginalnego “Inspire”, gdzie opublikowano ten artykuł:

Dziewiąty numer angielskojęzycznego pisma “Inspire”, wydany przez Al-Kaidę na Półwyspie Arabskim (AQAP) 2 maja 2012 r., zawiera artykuł zatytułowany “Konwój męczenników: Powstańcie i wejdźcie na nasz pokład”, który dostarcza instrukcji osobom pragnącym przeprowadzać zamachy “samotnych wilków”.

Artykuł instruuje kandydatów, by przysłali do komitetu wojskowego AQAP podstawowe informacje o sobie, a otrzymają pomoc w planowaniu i wykonaniu zamachu. AQAP przyjmie za to odpowiedzialność i zapewni nagłośnienie medialne [1] . Artykuł zawiera listę warunków, jakie musi spełnić kandydat oraz instrukcje dotyczące bezpiecznej komunikacji z komitetem przy pomocy zakodowanych e-maili.

Arabskie tłumaczenie z angielskiego oryginału jest marne. W tekście jest wiele błędów ortograficznych i gramatycznych. Sugeruje to, że osoba (lub osoby), która to tłumaczyła, dobrze zna angielski, ale nie jest równie biegła w arabskim. Zdjęcia poniżej pokazują pewne błędy lingwistyczne i niespójności (podkreślone na żółto), znalezione w różnych częściach arabskiego przekładu. Jest to dość niezwykłe dla oficjalnej publikacji AQAP po arabsku, które zazwyczaj cechują się dobrym stylem i są wolne od błędów.


[1] Oryginalny raport JTTM o tym artykule, tak jak został opublikowany w “Inspire IX”, znajduje się w MEMRI JTTM Report No. 4689, „Inspire IX Article Offers Help in Carrying Out One-Man Jihad Operations,” 3 maja 2012, http://www.memrijttm.org/content/en/report.htm?report=6324¶m=GJN .