Wprowadzenie

W ostatnich latach francuski nadzór nad mediami, Conseil Supérieur de l’Audiovisuel (CSA), poinstruował francuską firmę Eutelsat, by usunęła kilka arbskich i irańskich kanałów telewizyjnych ze swoich satelitów. Chociaż Eutelsat wykonał instrukcje, większość tych podżegających kanałów pojawiła się ponownie na satelitach Eutelsatu – czasami w ciągu kilku godzin.

Sprawa Al-Manar TV – skuteczny zakaz na Eutelsacie

W grudniu 2004 r. francuski Conseil d’Etat poinstruował Eutelsat, by zakończył transmisje telewizji Hezbollahu Al-Manar TV na swoim satelicie Hotbird 4. Kanał Al-Manar TV był częścią multipleksowych kanałów zarządzanych przez Arabsat Company, której właścicielem jest Liga Arabska. Po tej decyzji Arabsat poinformował Eutelsat, że Al-Manar „dobrowolnie” zrezygnował z nadawania przez Hotbird. [1]

Decyzja usunięcia Al-Manar TV z satelity Eutelsatu została podjęta po nadaniu przez Al-Manar ultra-antysemickiej serii telewizyjnej wyprodukowanej w Syrii, Al-Szatat”. Ta decyzja spotkała się z zajadłym sprzeciwem sympatyków Hezbollahu we Francji, ale premier Jean-Pierre Raffarin odrzucił krytykę, nazywając programy Al-Manar TV „nie do pogodzenia z wartościami francuskimi” w przejmującym oświadczeniu dla wyższej izby parlamentu francuskiego. [2]

W wypadku Al-Manar TV, kroki podjęte przez władze francuskie okazały się skuteczne: Al-Manar nie podjęła ponownie nadawania przez żadnego satelitę Eutelsatu.

Sprawa Sahar-1 TV – ten sam kanał, inna nazwa

W lutym 2005 r. CSA poinstruowała Eutelsat, by w ciągu miesiąca zatrzymał transmisje kanału Sahar-1 YV, którego właścicielem jest rząd irański. [3] Decyzja została podjęta po nadaniu serii “Al-Szatat”, jak również innej antysemickiej serii “Niebieskie oczy Zahry” oraz wywiadu z francuskim negacjonistą Holocaustu Robertem Faurissonem.

Jedenaście miesięcy później, w styczniu 2006 r. Sahar-1 TV ogłosił co następuje: “Chcielibyśmy zwrócić uwagę naszych drogich widzów, że Telewizja Sahar postanowiła zmienić nazwę na Al-Kawthar.” [4] Zmianie nazwy towarzyszyło nowe logo i wkrótce potem Al-Kawthar TV dostała się z powrotem na satelitę Hotbird, na którym nadaje do dnia dzisiejszego.

Sprawa Al-Rahma TV – ten sam kanał, inna częstotliwość

Al-Rahma TV, islamistyczny kanał z siedzibą w Egipcie, nadaje zjadliwie antysemickie i antyzachodnie podżeganie od początku swojego istnienia w listopadzie 2007 r., najpierw przez należącego do Eutelsatu satelity Atlantic Bird 4, a później przez Atlantic Bird 4a, wynajmowany egipskiej firmie Nilesat. [5] Częstotliwości, które nie były wynajmowane Nilesatowi, były wynajmowane wirtualnym operatorom – Noorsat, Gulfsat i innym – które dostarczają usług satelitarnych bez właściwego posiadania satelitów. Ci operatorzy wynajmują częstotliwości bezpośrednio od Eutelsatu i sprzedają je rozmaitym kanałom.

We wrześniu 2009 r. CSA ostrzegła Eutelsat, że treść programów nadawanych przez Al-Rahma TV narusza prawo francuskie. [6] To ostrzeżenie nie doprowadziło do żadnej zmiany treści programów Al-Rahma i w marcu 2010 r. CSA poinstruowała Eutelsat, by zatrzymał transmisje Al-Rahma TV przez swojego satelitę.

Ponieważ Al-Rahma TV nadawała na jednej z częstotliwości wynajętej przez Eutelsat Nilesatowi, Eutelsat przekazał decyzję CSA do Nilesat i poinstruował go, by usunął Al-Rahma TV. Kierownictwo Nilesat powiedziało właścicielom Al-Rahma TV, że mają związane ręce i zgodnie z kontraktem z Eutelsat są zobowiązani do usunięcia tego kanału.

Niemniej Al-Rahma TV nadal nadaje na tym samym satelicie Eutelsatu. Al-Rahma TV przeniosła kanał z częstotliwości, którą Eutelsat wynajął Nilesatowi na częstotliwość wynajęta innemu operatorowi – Noorsat. Ponadto – zgodnie z precedensem Al-Kawthar TV – kanał zmienił nazwę z Al-Rahma na Nasaem Al-Rahma, dodając słowo „Nasaem” także do swojego logo. Jak dotąd CSA nie zareagował na to pogwałcenie swojej decyzji usunięcia kanału z Eutelsatu.

Sprawa Al-Aqsa TV – ten sam kanał, inny satelita Eutelsatu

Al-Aqsa TV, kanał Hamasu działający z Gazy, był nadawany na Atlantic Bird 4a na częstotliwości wynajętej przez Eutelsat Noorsatowi. W czerwcu 2010 r. CSA poinstruowała Eutelsat, by usunął Al-Aqsa TV. W tym wypadku CSA wykonywał instrukcje UE. Eutelsat z kolei przekazał tę decyzję do Noorsatu. Kiedy decyzja CSA została ujawniona, Hamas rozpoczął kampanię polityczną, by ją zmienić. Władze francuskie dały Al-Aqsa TV pięciodniowe odroczenie, próbując osiągnąć porozumienie, ale negocjacje nie prowadziły donikąd, ponieważ Hamas odmówił spełnienia francuskich żądań zmiany swojej polityki nadawania. W rezultacie ogłoszono termin końcowy na 24 czerwca 2010 r. o godz. 20:00 czasu lokalnego.

Od dnia ustalenia ostatecznego terminu program Al-Aqsa TV pokazywał w kącie ekranu zegar odliczający minuty do zamknięcia. Kiedy zegar na ekranie doszedł do 00:00 nadawanie kanału na tej częstotliwości zostało zamknięte. Jednak na swojej stronie internetowej i na kanale telewizyjnym nadal nadającym na częstotliwości Arabsat – na którą instrukcja CSA oczywiście nie miała wpływu – Al-Aqsa TV ogłosiła, że za trzy godziny rozpocznie nadawanie na nowej częstotliwości, na Altantic Bird 2 – także satelicie Eutelsatu – ulokowanym w 8 W. Istotnie, tego samego wieczoru, kiedy Al-Aqsa TV została zdjęta z jednego satelity Eutelsatu, zaczęła nadawać na innym satelicie należącym do Eutelsatu.

W rzeczywistości Al-Aqsa TV nie została całkowicie usunięta nawet z Atlantic Bird 4a. Na tej samej częstotliwości Noorsatu, poprzednio zajmowanej przez Al-Aqsa TV, Hamas rozpoczął inny kanał, nazwany Seraj Al-Aqsa TV. Warto zauważyć, że kiedy rozpoczęto nadawania Al-Aqsa TV w styczniu 2006 r., jej nazwa początkowo brzmiała Seraj Al-Aqsa i dopiero później zmieniła nazwę na Al-Aqsa TV, kiedy przeszła od „nadawania eksperymentalnego” do regularnego.

Ta sama Seraj Al-Aqsa TV zaczęła także nadawanie na Atlantic Bird 2 Eutelsatu. Ten satelita ma trzy sygnały – jeden skierowany na Bliski Wschód, inny na Europę, a trzeci na Amerykę Południową i wschodnie wybrzeże USA. Al-Aqsa TV nadaje teraz na sygnale bliskowschodnim, a Seraj Al-Aqsa TV na sygnale europejskim. Kierownictwo Al-Aqsa TV ogłosiło na samym kanale, jak również na swojej stronie internetowej, że wkrótce rozpoczną nadawanie na Amerykę Południową i wschodnie wybrzeże USA – przypuszczalnie przez amerykański sygnał na Atlantic Bird 2.

Wnioski

Sahar-1 TV, Al-Rahma TV i Al-Aqsa TV zrobiły pośmiewisko z decyzji władz francuskich, wykorzystując niechęć Eutelsatu do podporządkowania się decyzjom CSA i jego zgodę na pozorowane taktyki i manewry zakazanych kanałów.

Eutelsat wykonuje instrukcje CSA, by usunąć podżegające kanały, ale przymyka oczy, kiedy te kanały powracają tylnymi drzwiami, pod inną nazwą, przez innego pośrednika lub są przenoszone na innego satelitę Eutelsatu. Oświadczenie premiera Raffarina, że programy Al-Manar TV są „nie do pogodzenia z wartościami francuskimi” ustaliło podstawy etyczne dla środków prawnych podejmowanych przez władze francuskie. Od tego czasu zachowanie Eutelsatu zredukowało debatę do małostkowego legalizmu.

Piłka jest teraz na boisku CSA.

*Y. Feldner jest dyrektorem MEMRI TV.



[1] http://www.eutelsat.com/news/pdf/2004/pr3704.pdf

[2] http://www.accessmylibrary.com/coms2/summary_0286-14773386_ITM

[3] http://www.legifrance.gouv.fr/affichTexte.do?cidTexte=JORFTEXT000000805955&dateTexte=

[4] http://blogs.rnw.nl/medianetwork/iran-sahar-tv-in-arabic-announces-name-change-to-al-kawthar

[5] Po uruchomieniu satelitów Hotbird 7a i Hotbird 8, Eutelsat zgodził się wynająć moce na swoim starym satelicie Hotbird 4 Nilesatowi, którego własne satelity, Nilesat 101 i Nilesat 102, nie mają więcej miejsc na nowe kanały. Nazwa Hotbird 4 została zmieniona na Atlantic Bird 4 i satelita został przemieszczony na 7,2 W, w pobliże dwóch satelitów Nilesatu. Umożliwiło to klientom Nilesatu na odbieranie sygnału Atlantic Bird 4, kiedy ich talerze satelitarne są nakierowane na Nilesat 101 i 102. W kwietniu 2009 r. Atlantic Bird 4 został znowu przemieszczony, jako Eurobird 16, do 16 E, a Atlantic Bird 4a, uprzednio znany jako Hotbird 10, zastąpił go na 7W. Działając w służbie Nilesatu zarówno Atlantic Bird 4, jak i Atlantic Bird 4a, były nazywane także Nilesat 103.

[6] http://www.broadbandtvnews.com/2009/09/08/csa-informs-eutelsat-about-al-rahma/