Poniżej podajemy fragmenty reportażu o wielkich zapasach broni masowej zagłady w południowej Libii, który nadała Alaan TV 11 grudnia 2011 r.

Prowadząca program: W regionach Al-Rawagha i Sokna w południowej Libii armia libijska odkryła wielkie zapasy gazu musztardowego i paraliżującego, jak również fabrykę do ich produkcji. W tej okolicy znaleziono również wielkie podziemne magazyny zawierające olbrzymie ilości broni i amunicji. Nasz reporter w Bengazi ma szczegóły.

Reporter: Ten materiał filmowy, otrzymany na prawach wyłączności od libijskiego Ministerstwa Obrony, pokazuje zbiorniki gazów musztardowego i paraliżującego, które odkryto po upadku reżimu Kaddafiego.

Muhammad Hadija, szef d/s amunicji i uzbrojenia w libijskim Ministerstwie Obrony: Nowe magazyny znaleziono niedaleko miasta Sokna. Te magazyny zawierają zabronione na całym świecie gazy. Przejęli je eksperci libijscy i oenzetowscy. Magazyny są obecnie w rękach ekspertów libijskich, pod kontrolą sił libijskich oraz właściwych organizacji ONZ.

Reporter: Reżim Kaddafiego nie ujawnił istnienia tych magazynów, kiedy zdecydował się na przekazanie swojej broni chemicznej IAEA. Zawierają zabronione na całym świecie gazy i gaz paraliżujący.

Muhammad Hadija: W regionie Al-Rawagha są zapasy amunicji do broni używanej na lądzie, w powietrzu i na morzu, jak również olbrzymie ilości podstawowych składników używanych w produkcji gazu musztardowego i paraliżującego. Te zbiorniki mają pojemność 10 tysięcy litrów. Dodatkowo założono na tym terenie, na południe od magazynów, fabrykę do produkcji gazu musztardowego i paraliżującego. Dwa bukry służą podstawowej produkcji.

Reporter: W tym regionie Al-Rawagha, w południowej Libii, armia libijska znalazła wielkie podziemne magazyny w górach. Reżim Kaddafiego zakopał te zapasy z przyczyn, o których tylko on wie. Te olbrzymie magazyny zawierają wielką rozmaitość broni i armia libijska gwarantuje, że pozostaną one w bezpiecznych rękach i nie znajdą drogi do żadnych grup terrorystycznych.

Muhammad Hadija: Zapewniamy cały świat, że cała amunicja jest dobrze strzeżona i jest w bezpiecznych rękach, i że panują nad tym armia libijska i siły buntownicze. Reporter: Obszary Al-Rawagha i Sokna są kontrolowane przez armię libijską. Były to jedne z największych magazynów zakazanej broni, trzymanej przez reżim Kaddafiego. […]