Jakieś 20 lat temu, na początku islamskiego świętego miesiąca Ramadanu, wygłosiłem wykład dla studentów Uniwersytetu George’a Washingtona w Waszyngtonie na temat męczeństwa. Wśród słuchaczy rozpoznałam większość studentów muzułmańskich – kobiety w hidżabach i mężczyzn z brodami.

Po lewej: Baruch Goldstein (Źródło: Falafel Café). Po prawej: zdjęcia z wojny Jom Kippur, znanej Arabom jako wojna Ramadanu (Źródło: Wikimedia Commons).

Ponieważ moja poprzednia rola doradcy ds. zwalczania terroryzmu dwóch izraelskich premierów była powszechnie znana, założyłem, że duża liczba obecnych muzułmanów może nie wróżyć dobrze i że mogą oni być obecni bardziej po to, by przeszkadzać w moim wystąpieniu niż słuchać.

Swoją prezentację rozpocząłem następująco:

„Morderca Baruch Goldstein dokonał masakry [w Jaskini Patriarchów] [w Hebronie 25 lutego 1994 r.] w żydowskie święto Purim. Goldstein wybrał ten konkretny dzień, ponieważ wierzył, że tego dnia Bóg pozwala Żydom szukać zemsty na tych, którzy chcą ich zabić, zgodnie z historią Purim opowiedzianą w Księdze Estery”.

Od razu zauważyłem wśród słuchaczy oznaki szoku i niedowierzania. Nie spodziewali się, że ja, były oficer izraelskiego wywiadu i działacz antyterrorystyczny, potępię żydowską przemoc wobec Palestyńczyków.

Kontynuowałem: „Tak więc dla Żydów Księga Estery opisuje 14. dzień żydowskiego miesiąca Adar – i 15. dzień dla miast otoczonych murami – jako dzień zemsty”.

Niedowierzające spojrzenia zamieniły się w szerokie uśmiechy satysfakcji.

„Jednak w islamie – powiedziałem – jest cały miesiąc – miesiąc Ramadan, który jest miesiącem dżihadu i męczeństwa” (patrz Specjalna depesza MEMRI nr 10508, Ramadan – The Month Of Jihad And Martyrdom).

Uśmiechy na widowni zmieniły się w grymasy niechęci.

Po moim wystąpieniu jedna studentka w hidżabie podeszła do mnie i powiedziała: „Ale dla mnie Ramadhan to post i duchowe wzniesienie!”. Odpowiedziałam: „Dla mnie Purim to noszenie strojów, jedzenie hamantaszen i zabawa z moimi dziećmi. Ale dla fanatyków to czas przemocy na tle religijnym”.

W przyszłym tygodniu, 7-9 marca, przypada żydowskie święto Purim. Dwa tygodnie później rozpoczyna się miesiąc Ramadan.

*Y. Carmon jest prezesem MEMRI.