6 sierpnia 2018 r. irańska agencja informacyjna Fars opublikowała wywiad z generałem Naserem Szabanim, wysokim rangą funkcjonariuszem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), w którym powiedział on, że reżim Republiki Islamskiej rozkazał proirańskiej milicji w Jemenie, Ansar Allah (Houti) zaatakowanie dwóch saudyjskich tankowców i że wykonali oni ten rozkaz.

W wywiadzie generał Szabani wyjaśnił także, że zarówno szyicki Hezbollah w Libanie, jak Ansar Allah w Jemenie, są głębią ziemi ojczystej Iranu i ostrzegł, że będą nadal używane dla celów Iranu przeciwko jego rywalom w regionie, szczególnie Arabii Saudyjskiej.

Należy podkreślić, że cytat o rozkazie do ataku został wymazany z witryny internetowej Fars po opublikowaniu wywiadu. MEMRI ma kopię oryginału sprzed wymazania. Poniżej jest cytat, tak jak ukazał się w ostatnim akapicie na stronie 3 (podkreślony poniżej):

Tekst brzmi: ”Szabani powiedział: ’Powiedzieliśmy Jemeńczykom, by zaatakowali dwa saudyjskie tankowce i oni zaatakowali. Hezbollah w Libanie i Ansar Allah w Jemenie są głębią naszej ziemi ojczystej. Wróg jest tak wystawiony, że możemy oplatać go spoza granicy. Oczywiście, nie nalegamy na walkę z Arabią Saudyjską po drugiej stronie granicy’”[1].

Poniżej znajduje się fotokopia oryginalnego, czterostronicowego artykułu Fars, jak był opublikowany 6 sierpnia 2018 r. przed wymazaniem.


[1] Fars (Iran), August 6, 2018