W artykule, który ukazał się w dzienniku Autonomii Palestyńskiej (AP) „Al-Hayat Al-Jadida” 1 sierpnia 2022 r., Osama Al-Aszkar, więzień odsiadujący osiem wyroków dożywocia plus pięćdziesiąt lat w izraelskim więzieniu, bronił obozu letniego zorganizowanego w tym roku przez Fatah na Zachodnim Brzegu, który oferuje szkolenia bojowe dla dzieci i młodzieży. Obóz odbył się w miejscowości Beita koło Nablusu. W artykule opublikowanym w odpowiedzi na reportaż o obozie w izraelskiej państwowej telewizji [1]Al-Aszkar napisał, że tego rodzaju obozy letnie są ważną działalnością narodową, która kładzie podwaliny pod palestyński gmach narodowy i kształtuje umysły młodego pokolenia. Nazwał reportaż izraelskiej telewizji podżeganiem przeciwko wszelkim próbom realizacji idei wyzwolenia Palestyny.

Aby obejrzeć klip wideo MEMRI o zajęciach w obozie, kliknij poniżej.

Należy zauważyć, że Al-Aszkar, który był członkiem militarnego skrzydła Fatah, Brygad Męczenników Al-Aksa, został skazany za udział w strzelaninie Fatah w 2002 roku w kibucu Metzer i w osiedlu Hermesz, w którym zostało zabitych ośmiu Izraelczyków. Mimo że jest więźniem, jego artykuły są od czasu do czasu publikowane w dzienniku AP „Al-Hayat Al-Jadida”.


Zdjęcie z oficjalnej strony Fatahu na Facebooku pokazuje „Synów męczenników z miasta Beita na obozie letnim w ich mieście”. (Źródło: Facebook.com/officialfateh1965, 25 lipca 2022)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty artykułu Al-Aszkara: [2]

Izraelski kanał 11 TV „Kan” nadał szczegółowy raport śledczy na temat tego, co określił jako „falę palestyńskiej nienawiści”. Reporterka [Nurit Johanan], który zestawiła ten program, twierdziła, że istnieje szeroko zakrojona [kampania] podżegania mająca na celu sianie przemocy i nienawiści w umysłach młodych Palestyńczyków… poprzez zakładanie letnich obozów, w których uczestniczą dziesiątki tysięcy tych młodych ludzi. To, co zostało przedstawione [w reportażu], pokazuje, że nic nie umknie syjonistycznym maszynom propagandowym i długim ramionom podżegaczy, którzy uważnie śledzą wszystko, co dzieje się w społeczeństwie palestyńskim, starając się z całych sił i wszelkimi sposobami wpłynąć na skłonności narodu palestyńskiego. [Robią to] na wiele sposobów, ale głównie przez podżeganie, co jest ich typowym podejściem do wszystkiego, co palestyńskie. Nigdy nie przegapią okazji, by zmienić sposób, w jaki Palestyńczycy radzą sobie z podstawowymi kwestiami palestyńskiej narracji. Przez wiele dziesięcioleci ciągłej walki medialnej Izrael skierował całą swoją amunicję przeciwko wszelkim treściom palestyńskim nastawionym na realizację idei wyzwolenia Palestyny ​​– od programu nauczania w szkole podstawowej, przez programy dla dzieci w palestyńskiej telewizji, po obozy letnie prowadzone przez Najwyższą Radę ds. Młodzieży i Sportu.

Wysiłek wychowania pokolenia świadomego i zdolnego, [pokolenia, które] rozumie wagę historycznego momentu i jest przesiąknięte kulturą narodową, jest równoznaczny z położeniem podwalin i operacyjnych fundamentów pod palestyński gmach narodowy – [gmach,] który, jak rozumieją wszystkie środowiska syjonistyczne, powstanie dopiero na gruzach ich przedsiębiorstwa osadniczego [tj. ich państwa]. Dlatego musimy kontynuować i budować na tej zaawansowanej działalności rozpoczętej przez Naczelną Radę ds. Młodzieży i Sportu na wiele różnych sposobów, ponieważ teraz rozumiemy nadrzędne znaczenie tej autentycznej działalności narodowej. Przyszłość kształtuje się w umysłach tych młodych chłopców i dziewcząt, którzy są bogactwem tej ojczyzny i jej prawdziwym skarbem strategicznym. Okupant rozumie to dobrze i [dlatego] stara się z całej siły i wszelkimi sposobami stworzyć [palestyńskie] pokolenie, które nie ma żadnego poczucia przynależności i jest oderwane od trudnej sytuacji swego ludu, [pokolenie], które jest rozproszone i niezdolne do korzystania ze swojego prawa domagania się wolności i niepodległości i pozbycia się tej osadniczej okupacji.

W przeciwieństwie do tego my [dorośli Palestyńczycy] znamy lepiej niż ktokolwiek tę okupację, jej metody i nikczemne cele, które są sednem podstawowej strategii tego tworu. Dlatego naszym obowiązkiem jest budowanie na tej [świadomości] i pomoc Najwyższej Radzie Młodzieży i Sportu oraz wszystkim prawdziwie aktywnym instytucjom narodowym w wpajaniu i pielęgnowaniu [w młodzieży] niezłomnego, bojowego, narodowego charakteru – [charakteru], który nie zadowoli się okruchami [oferowanymi przez] okupanta, którego sztuczki przekonują tylko słabych…

Oznacza to, że naszą rolą, jako systemu politycznego, społecznego i kulturowego, jest wzmocnienie tego krajowego projektu, który obejmuje organizacje i partie polityczne i ma moc przełamywania wszystkich psychologicznych barier, które [skłaniają nas do wiary], że [syjonistyczny] twór jest trwały.


[1] Kan.org.il, July 27, 2022.

[2] Al-Hayat Al-Jadida, August 1, 2022.