Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

W doniesieniu z 27 października 2014 r. kurdyjskiej agencji informacyjnej DIHA znajduje się twierdzenie, że Turcja kooperuje z Państwem Islamskim (IS). Jako dowód przedstawiony jest materiał zdjęciowy, który według Agencji został sfilmowany przez agencję 22 października i który pokazuje wojowników IS spotykających się z żołnierzami tureckimi.

W angielskojęzycznym doniesieniu DIHA czytamy:

„Tureckie poparcie dla gangów ISIS zostało dowiedzione raz jeszcze świadectwami fotograficznymi. Uzbrojeni członkowie gangu zostali sfotografowani na granicy wraz z żołnierzami tureckimi, z którymi się żegnali.

Tureckie poparcie dla gangów ISIS, które są nieustannie na łamach prasy międzynarodowej, zostało udokumentowane raz jeszcze zdjęciami zrobionymi przez Dicle News Agency (DİHA), które pokazują uzbrojonych mężczyzn rozmawiających z żołnierzami przed przejściem do Rojava. To bliskie poparcie dla ISIS kontrastuje z traktowaniem dziesiątków cywilów z Kobane, których żołnierze zmuszali do czekania godzinami przy przejściu granicznym Murşitpınar i którzy w wyniku tego stracili życie.

Serdeczne spotkania między żołnierzami tureckimi i ISIS!

Materiał zdjęciowy zrobiony na wzgórzu Zorava w Kobanê 22 października 2014 pokazuje pięciu członków gangu przybywających do granicy, gdzie obywatele Kobane zostawili swoje pojazdy. Członkowie gangu spalili własność obywateli Kobane, zabrawszy z samochodów wszystko, co użyteczne i poszli w kierunku wsi Siftek, która jest pod ich kontrolą. Potem 2 członków gangu podeszło do granicy i rozmawiało z 7 żołnierzami, którzy wysiedli z pojazdu opancerzonego. Po około pół godziny pożegnali się i opuścili ten teren. Choć nie wiadomo jaka była treść konwersacji, gangi, które pożegnały się z żołnierzami, będą przygotowywać się do dokonywania nowych masakr” [1] .

Kilku wojowników ISIS pisało na mediach społecznościowych, że mają swobodny dostęp do przejść na granicy tureckiej i przyjazne stosunki z żołnierzami tureckimi. Belgijski wojownik IS, Abu Brams, zamieścił serię czterech fotografii na Facebooku [2] 28 października 2014r., pokazujących jego i kilku jego wymachujących bronią przyjaciół na tureckim przejściu granicznym w Karkamis.

Israfil Yilmaz, wojownik z Syrii, tweetował [3] 27 października: „Co wielkiego w tym, że mudżahedin rozmawia z żołnierzami tureckimi? Ja zawsze mam z nimi pogawędkę przy granicy, oni wiedzą, że Syria nie jest ich terytorium”.


[1] Diclehaber.com, October 27, 2014.

[2] Facebook.com/profile.php?id=100007754419102&fref=ts.

[3] Twitter.com/chechclearrr.