Wprowadzenie

Niedawno katarska sieć medialna Al-Dżazira przeprosiła za antysemickie wideo o Holocauście, które zamieszczono na Facebooku i Twitterze AJ+Arabic. Kwestionowano tam liczbę żydowskich ofiar Holocaustu i powiedziano, że Izrael najwięcej „wygrał” na Holocauście oraz że używa nazistowskiego usprawiedliwienia do unicestwiania Palestyńczyków.

Obejrzyj ten klip w MEMRI TV tutaj lub poniżej.

Po przetłumaczeniu i opublikowaniu tego wideo przez MEMRI Al-Dżazira usunęła je z kont mediów społecznościowych AJ+, zawiesiła dwoje dziennikarzy odpowiedzialnych z jego wyprodukowanie i oznajmiła, że wideo jest „sprzeczne z standardami edytorskimi” [1].  

Jednak wieloletnie monitorowanie przez MEMRI katarskich mediów, a szczególnie sieci Al-Dżazira, ujawnia, że opublikowanie tego antysemickiego wideo przez AJ+ nie jest wyjątkowym wydarzeniem. Od lat katarskie media służą jako platforma do szerzenia antysemickich treści i negowania Holocaustu. Szczególnie wyróżniają się skrajnie antysemickie wypowiedzi dokonywane przez lata przez szejka Jousefa Al-Karadawiego, założyciela i do niedawna przewodniczącego wspieranego przez Katar Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych (IUMS). Al-Karadawi, który jest uważany za duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego, znany jest z wychwalania dżihadu i operacji męczeńskich, jak również z wypowiedzi antysemickich. Urodzony w Egipcie, znalazł azyl i bazę działania w Katarze – gdzie cieszy się ochroną i finansowaniem obecnego emira Kataru, szejka Tamima bin Hamid Aal Thaniego, a przedtem jego ojca, szejka Hamida bin Chalifa Aal Thaniego, który ustąpił ze stanowiska emira w 2013 r. – a kraje zachodnie, w tym USA, Wielka Brytania i Francja, zakazały mu wstępu na swoje terytoria z powodu ekstremistycznych poglądów.  

W wystąpieniu w styczniu 2009 r., które nadała Al-Dżazira TV, Al-Karadawi wezwał do drugiego Holocaustu, mówiąc, „Z wolą Allaha, następny raz będzie z rąk wiernych” – tj. muzułmanów. Niespełna dwa tygodnie temu katarska rządowa gazeta „Al-Arab” opublikowała religijną lekcję na ramadan Al-Karadawiego, w której powiedział, że Żydzi przeciwstawili się Allahowi i dlatego Allah przeklął ich i zamienił w małpy i świnie.   

Al-Karadawi jak gość honorowy katarskiego emira (Źródło: Al-Jazeera TV, 13 maja 2019)

Kilka dni po opublikowaniu przez AJ+ wideo o Holocauście, następca Al-Karadawiego jako przewodniczący IUMS, dr Ahmed Al-Raissouni, napisał artykuł, w którym twierdzi, że kwestionowanie Holocaustu jest nie tylko prawem, ale obowiązkiem. Artykuł zamieszczono na stronie internetowej sponsorowanego przez Katar IUMS, jak również na osobistej stronie Facebooka Al-Raissouniego. Poprzednio Al-Raissouni powiedział w wywiadzie dla Al-Dżazira TV, że IUMS jest dumny z poparcia Kataru od czasu jego założenia w 2004 r.

Antysemickie wypowiedzi słychać było także podczas imprezy na cześć Al-Karadawiego w lipcu 2007 r., którą nadawała Al-Dżazira. Były to słowa ówczesnego szefa biura politycznego Hamasu, Chaleda Maszala, który także znalazł schronienie w stolicy Kataru, Doha.

Te wypowiedzi Al-Karadawiego i jego zwolenników są tylko niektórymi z antysemickich treści szerzonych w mediach katarskich, szczególnie w sieci Al-Dżazira. Ponadto w zeszłym roku w mediach katarskich często powtarzano twierdzenia zaprzeczające Holocaustowi – szczególnie takie, jak wideo AJ+ twierdzące, że Żydzi wyolbrzymiają czyny nazistów przeciwko nim i używają wydarzeń Holocaustu do szantażowania Niemiec i całego Zachodu.

Niniejszy raport jest przeglądem niektórych antysemickich wypowiedzi, regularnie znajdowanych w mediach katarskich:  

https://www.memri.org/reports/al-jazeera-holocaust-video-no-exception-%E2%80%93-qatari-media-constitute-platform-antisemitic


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 8073, MEMRI Translates Antisemitic Video On Al-Jazeera Network Stating Israel Is Biggest Winner From Holocaust And Uses 'Same Justification’ To Annihilate The Palestinians; Following Broad Media Coverage, Including Crediting MEMRI, Al-Jazeera Fires Journalists, Announces 'Bias And Sensitivity Training’, May 20, 2019.

[2] Iumsonline.org, raissouni.net, May 22, 2019.

[3] See MEMRI Special Dispatch No. 8000, International Union of Muslim Scholars, Which For Years Has Encouraged Jihad, Calls On The West To Prohibit The Discourse Of Hate, April 15, 2019..

[4] The reference is to a series of attacks on Jewish targets that took place in Baghdad in 1951 and was attributed to the Zionist movement, which allegedly perpetrated them in order to encourage the Jews of Iraq to emigrate to Israel.

[5] Al-Raya (Qatar), April 30, 2019