Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and TerrorismThreat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajdujesię tutaj. 

25grudnia 2021 r.Shahed, nowausługamedialna pod parasolemAl-Malahem, działumedialnegomieszczącejsię w Jemenie Al-KaidynaPółwyspieArabskim(AQAP), zamieściławideo[1] z twierdzeniem, żeniedawnafalazamachównaIzraelczyków w Jerozolimie jest reakcjąnanormalizacjęstosunkówkilkukrajówarabskich z Izraelem. Pokazując zdjęcia niedanych zamachów z broni palnej i przy użyciu noży, wideo oznajmiło, że “burza indywidualnego dżihadu wstrząsa syjonistycznym tworem”.

Według wideo, w wyniku niedawnej fali zamachów, izraelski minister obrony rozkazał zwiększenie gotowości służb bezpieczeństwa na wszystkich przejściach, które prowadzą do “okupowanych terytoriów”.

Następnie jest wyliczenie dziewięciu zamachów “które miały miejsce w ciągu miesiąca” i opis ich sprawców jako “męczenników”, włącznie z agentem Hamasu, Fadim Abu Szchajdamem,[2] który zabił jedną osobę i zranił czworo na Starym Mieście Jerozolimy w listopadzie 2021 r.

Po pokazaniu szeregu tweetów z pochwałami dla palestyńskich zamachowców, wideo pokazuje wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych, który mówi: “Niedawna seria zamachów na Izraelczyków jest bezpośrednim rezultatem podżegania”. Jest tam także cytat z izraelskiej strony internetowej, Walla, że “niedawna fala zamachów przypomina nam znacznie bardziej niebezpieczny okres zamachów samotnych wilków, nazywany przez niektórych Intifadą Noży, który zaczął się w październiku 2015 r”.

Następnie pokazany jest fragment przemówienia z października 2015 r. [3] wygłoszonego przez obecnego przywódcę AQAP,ChalidaBatarfiego, w którym chwalił on zamachy na Izraelczyków i wzywał do ich kontynuowania, mówiąc: „Jeśli chodzi o was, nasi ludzie w Palestynie… na Allaha, nauczyliście nasz znaczenia chwały muzułmanów… Sterroryzowaliście Żydów [waszymi działaniami] i terroryzujecie narody niewiary wraz z nimi… Niechaj Allah błogosławi wasze starania… Prowadźcie dalej dżihad tymi działaniami… Za pozwoleniem Allaha wasze bohaterstwo w Palestynie wprowadzi nadchodzącą Islamską Wiosnę i olbrzymią rewolucję, która unicestwi okupantów i ich kolaborantów…” Wyraził także pragnienie, by Allah “przyspieszył [czas], kiedy przybędziemy, by was wesprzeć” i dodał: “Modlimy się, by Allah zatrzymał tych, którzy nie dopuszczali nas do sięgnięcia do was, od osiągnięcia tegowszystkiego, czego chcą w tym życiu i przeszkadzają im w wejściu do raju w życiu następnym”.

Wideo kończy się pytaniem: „Jaki rodzaj terroru oczekuje okupantów w 2022 r.?”


[1] Telegram, December 25, 2021

[2] See MEMRI JTTM report Jihadis Continue To Celebrate Attack By Hamas 'Senior Member’ Fadi Abu Shkhaydam, November 24, 2021.

[3] See MEMRI JTTM report AQAP Releases Messages In Support Of Palestinian Attacks, Stresses: Syria Is 'Gate To Liberating Palestine’, October 24, 2015.