4 grudnia 2018 r. izraelskie media poinformowały, że IDF rozpoczęła „Operację Północna Tarcza”, by zlokalizować i unieszkodliwić tunele terroru wykopane przez Hezbollah, które zaczynają się na terytorium Libanu i sięgają głęboko do Izraela, zagrażając północnym miastom i wsiom[1].

MEMRI tłumaczył uprzednio doniesienia z prasy libańskiej o takich tunelach, z publikacji zarówno pro-, jak anty-Hezbollahowi. Według jednego z tych doniesień, Hezbollah nauczył Hamas użycia wojny tunelowej przeciwko Izraelowi.

Poniżej podajemy przegląd wcześniejszych doniesień w prasie libańskiej o kopaniu przez Hezbollah tuneli do Izraela.

Obecna operacja izraelska w celu zniszczenia tuneli Hezbollahu na granicy (zdjęcie: http://central-media.org , 3 grudnia 2018)

Gazeta ”Al-Mustaqbal”, styczeń 2017 r.: Hezbollah ma przyczółki na granicy z Izraelem, włącznie z tunelami  

18 stycznia 2017 r. libańska gazeta „Al-Mustaqbal”, która jest własnością libańskiego premiera Sa’da Al-Haririego, znanego politycznego rywala Hezbollahu, opublikowała relację wskazującą, że Hezbollah działa na południe od rzeki Litani, w pogwałceniu rezolucji 1701 Rady Bezpieczeństwa ONZ. W relacji czytamy:

„Hezbollah ma ukryte przyczółki na międzynarodowej [Liban-Izrael] granicy, włącznie z tunelami, które wykopał ponad 10 lat temu, szczególnie w okolicy Al-Labouna, na południe od Al-Nakoura. [Ten teren] góruje nad palestyńskim wybrzeżem i nad [izraelskimi] miastami Szlomi i Naharija”[2].

Gazeta ”Al-Safir”, maj 2016 r.: Członkowie Hezbollahu kopią tunele na izraelskiej granicy

25 maja 2016 r. libańska gazeta „Al-Safir”, która jest znana z poparcia dla Hezbollahu[3], opublikowała na pierwszej stronie artykuł świętujący „Dzień Wyzwolenia”, tj. 16. rocznicę wycofania się Izraela z południowego Libanu. Artykuł, który pojawił się bez nazwiska autora, analizował ówczesną sytuację Hezbollahu (którego nazywał „oporem”), jak również jego działalność bojową na frontach syryjskim i izraelskim.

Dodając to do walk w Syrii, Hezbollah kontynuuje działalność przeciwko Izraelowi, pisze gazeta. I dalej: ”Można ze słusznością powiedzieć, że ludzie oporu na wschodniej granicy uzupełniają misję pierwszych ludzi oporu [którzy działają przeciwko Izraelowi], którzy pracują dzień i noc [na granicy od] ostatniego punktu granicznego w Al-Nakuora do [punktu w] Kfar Szouba, prowadząc obserwacje, przygotowując się i kopiąc tunele, które powodują, że osadnicy i żołnierze wroga nie mogą spać. [Robią to wszystko] bez porzucania [innych] zadań oporu, który stoi gotowy, jawnie i tajnie, w całym Libanie, a szczególnie w południowej Dahija, by zapobiec każdemu atakowi terrorystycznemu takfiris, w pełnej koordynacji z armią libańską i innymi aparatami bezpieczeństwa Libanu. Może być dalsze rozszerzenie frontu bitewnego Hezbollahu zgodnie z przyszłymi wyzwaniami i to rozszerzenie zamienia tę libańską grupę [Hezbollah], którą założono 34 lata temu bazie szejka 'Abdallaha w Baalbek, w regionalną siłę, która formułuje nowe równania w regionie…”[4]

Gazeta ”Al-Akhbar”, styczeń 2014 r.: To Hezbollah nauczył Hamas jak kopać tunele

W artykule z 13 stycznia 2014r. Ibrahim Al Amin, redaktor naczelny popierającej Hezbollah gazety „Al-Akhbar”, twierdził, że Hezbollah nauczył Hamas, jak kopać tunele. Napisał, że według informacji zdobytej przez Hezbollah, w pobliżu miasta Al-Kusajr i na innych terenach w Syrii członkowie Hamasu lub zbrojni agenci stowarzyszeni z nimi, którzy walczyli w szeregach syryjskiej opozycji, wykopali tunele i używali ich w „ten sam sposób, w jaki Hezbollah wyszkolił Hamas w okresie, kiedy była współpraca [między tymi dwiema organizacjami], do szmuglowania broni do Strefy Gazy i do skonsolidowania planu wojskowego przeciwko izraelskim atakom na Strefę [Gazy]…”[5]


[1] Palestinian journalist 'Abd Al-Bari 'Atwan, editor of the e-daily raialyoum.com, wrote on December 4, 2018 that tunnels may also exist in the Golan, and noted that Hizbullah is the one that invented the tunnel method and imported it to Gaza, Syria, Yemen and perhaps also Iraq.

[2] Al-Mustaqbal (Lebanon), January 18, 2017; see MEMRI Special Dispatch No. 6786, Lebanese Dailies: Hizbullah Possesses 'Game-Changing’ Weapons Provided By Iran; Has Tunnels On Israeli Border, Forward Positions Overlooking Israeli Towns, February 15, 2017.

[3] The Al-Safir daily closed in January 1, 2017, due to financial difficulties.

[4] Al-Safir (Lebanon), May 25, 2016; see MEMRI Special Dispatch No. 6447, Lebanese 'Al-Safir’ Daily Marks 16th Anniversary Of Israel’s Withdrawal From South Lebanon: Hizbullah Is Digging Tunnels On Israel Border, May 25, 2016.

[5] Al-Akhbar (Lebanon), January 13, 2014. See also MEMRI Special Dispatch No. 6447, Lebanese 'Al-Safir’ Daily Marks 16th Anniversary Of Israel’s Withdrawal From South Lebanon: Hizbullah Is Digging Tunnels On Israel Border, May 25, 2016.