Wobec olbrzymich nacisków globalnej koalicji i po porażkach na polu bitwy wielu wojowników Państwa Islamskiego (ISIS), którzy działali w Syrii i Iraku, zdezerterowało ostatnio. Jedni wrócili do swoich rodzin w Syrii i Iraku. Inni, z krajów poza Bliskim Wschodem, albo przenieśli się do innych krajów w regionie, albo wrócili do domu.

ISIS, które początkowo zajęło agresywne stanowisko wobec tego zjawiska, czyni rozmaite posunięcia w stosunku do tych, którzy odeszli, i apeluje do nich, by wrócili. Opublikowało wideo z ostrą krytyką, opisując ich jako dezerterów, którzy porzucili front u szczytu kampanii i ostrzegało ich o karze, jaka czeka ich z następnym życiu. W jednym z wideo mówca wyraża zdumienie, że członkowie ISIS mogli odejść i powrócić do „krajów niewiary”, które są poza kontrolą ISIS. Inne wideo implikuje, że dezerterzy należą do tych, którzy zaprzeczyli swojej religii, podając cytat z Koranu, który potępia tych, którzy opuszczają islam: “O wy, którzy wierzyliście, jeśli któryś z was odrzuci swoją religię…[Koran 5:54]”. Przekazanym komunikatem jest, że ci wojownicy popełnili poważne przestępstwo opuszczając kampanię. Oczekiwano, że będą walczyć do śmierci.

Kilka tygodni później jednak organizacja zmiękczyła stanowisko, widocznie po to, by nie zerwać całkowicie więzów z tymi, którzy odchodzą, i zapewnić, że nadal mogą wrócić w szeregi i pracować dla ISIS na innej arenie. Tak więc artykuł redakcyjny w oficjalnym tygodniku ISIS „Al-Naba” oznajmiał, że ci, którzy odeszli, nie są uważani za apostatów jak długo nie udowodniono, że przekroczyli zasady wiary. Jest to kolejna wskazówka, że Państwu Islamskiemu brakuje ludzi, co jest widoczne w niedawno zamieszczonym przez organizację wideo, na którym widać kobiety uczestniczące w walce przeciwko Kurdom w Syrii. To wideo ma stanowić nacisk na mężczyzn, którzy są niechętni podjęciu broni[1].

Poniżej przedstawiamy przegląd [nie spolszczony] niektórych wypowiedzi ISIS w sprawie zjawiska dezercji:

https://www.memri.org/reports/islamic-states-struggle-prevent-desertion-and-win-back-those-who-have-left