Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

11 sierpnia 2021 r. popierające Państwo Islamskie (ISIS) grupy medialne rozpoczęły skoordynowaną, jak się wydaje, kampanię przeciwko Ruandzie, po przechwyceniu 8 sierpnia bastionu Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Środkowej (ISCAP), Mocímboa da Praia w północnowschodnim Mozambiku przez połączone siły Mozambiku i Ruandy. Trwająca kampania wielu popierających ISIS grup medialnych obejmuje plakaty, wideo, nagrania dźwiękowe i posty w mediach społecznościowych, z potępieniami Ruandy jako wroga islamu, oskarżeniami chrześcijan w Afryce Środkowej o prześladowanie konwertytów na islam i groźbami dokonania rzezi ruandyjskich żołnierzy, „Krzyżowców”.[1]

Ta kampania medialna pozwala zwolennikom ISIS przerobić narrację tak, by skupić się na rzekomych okropnościach popełnianych przez chrześcijan w Afryce Środkowej, szczególnie w Ruandzie, zamiast na militarnej przegranej ISIS.

23 sierpnia popierająca ISIS Fundacja Al-’Adiyat opublikowała pięciominutowe nagranie dźwiękowe po francusku, zatytułowane “Zniszczenie kościołów”, któremu towarzyszył francuskojęzyczny hasztag #Zbrodnie_ruandyjskich_chrześcijan. 25 sierpnia Al-’Adiyat opublikowała 4-minutowe nagranie dźwiękowe po arabsku, zatytułowane: “Są jak oni: orzeczenie dotyczące [rozlewu] krwi niewalczących chrześcijan”[2].

Pierwsze nagranie dźwiękowe, z francuskojęzyczną naszid (islamską pieśnią) ISIS, zawiera narrację po francusku wypowiadaną z afrykańskim akcentem. Przekazuje religijne uzasadnienie niszczenia kościołów, poparte cytatami islamskich uczonych, głównie XII-wiecznego Ibn Tajmijjaha, który jest uważany za ważny autorytet przez dzisiejszych salafitów-dżihadystów. Narrator uzasadnia niszczenie kościołów i rabowanie własności kościelnej, twierdząc, że chrześcijanie są niewiernymi i ich kościoły są miejscem bałwochwalstwa zamiast oddawania czci Allahowi. Argumentuje, że w krajach zdobytych przez muzułmanów kościoły nie mają żadnej ochrony, chyba że muzułmanie zawierają chwilowy pakt z miejscowymi chrześcijanami lub przyznają im status dhimmi (chroniony status przyznawany nie muzułmanom, którzy żyją pod islamskimi rządami), oparty na płaceniu przez chrześcijan dżizji (podatku pogłównego płaconego przez nie muzułmanów) muzułmańskim władzom. Narrator twierdzi, że żaden taki pakt nie istnieje dzisiaj i że wszystkie takie porozumienia z przeszłości zostały złamane przez chrześcijan dawno temu. Narrator kończy: “W tym czasie jest dozwolone muzułmanom niszczenie i unicestwianie [kościołów]. Ich świętość została stracona, ponieważ bez paktu nie może być żadnej świętości”.

Powyższy banner towarzyszył francuskojęzycznemu nagraniu dźwiękowemu, które uzasadniało niszczenie kościołów; obraz przedstawia wojownika ISIS, który usuwa krzyż z kościoła w Iraku w 2015 r.[3]

W drugim nagraniu dźwiękowym stwierdzono, że muzułmanie mają pozwolenie na zabijanie chrześcijańskich mężczyzn, którzy podnoszą broń przeciwko muzułmanom, lub którzy dostarczają walczącym “rad i porad”, nawet jeśli sami nie noszą broni. Niebiorący udziału w walce, tacy jak kobiety, dzieci i starcy, mogą zostać wzięci do niewoli, ale nie powinni być zabijani; jednak, jeśli angażują się w walkę lub doradzają walczącym, także kobiety i dzieci można zabić. Następnie wyjaśniono, że zakaz zabijania chrześcijańskich kobiet i dzieci stosuje się tylko wtedy, kiedy można ich odróżnić od walczących, ale można ich atakować przez “bombardowanie artylerią lub rakietami, lub przez detonowanie pasów z ładunkami wybuchowymi lub przez pojazdy z materiałami wybuchowymi” na terenach, gdzie obecni są ich wojownicy, nawet jeśli niebiorący udziału w walce prawdopodobnie także zostaną zabici. Powyższe orzeczenie oparto na wypowiedziach w hadisach i na czynach przypisywanych Prorokowi Mahometowi i jego Towarzyszom.

ISIS od dawna uzasadnia ataki na chrześcijan, włącznie z księżmi, jak też niszczenie kościołów i twierdzi, że wypowiedzi znajdowane w islamskim prawoznawstwie, gdzie zakazuje się atakowania księży i kościołów, stosują się tylko wtedy, kiedy chrześcijanie płacą dżizję  islamskiemu władcy i nabywają ochronę.[4] Wojownicy ISIS niszczyli religijne miejsca chrześcijańskie, takie jak klasztor Mar Elian w Al-Karjatayn, w Syrii[5]. Ostatnio ISIS szczególnie skupiło się na atakowaniu chrześcijan w afrykańskich krajach, takich jak Nigeria i Demokratyczna Republika Kongo (DRC), gdzie Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) i Państwo Islamskie Prowincji Afryki Środkowej (ISCAP) zabiły dziesiątki chrześcijańskich cywilów i spaliły wiele kościołów.[6]


[1] See MEMRI JTTM Reports: ISIS Supporters Spin Islamic State Central Africa Province (ISCAP) Withdrawal From Mozambique Stronghold As Tactical Decision, Threaten To Punish Rwanda For Initiating War Against ISIS, August 11, 2021; Following Capture Of Islamic State Central Africa Province (ISCAP) Stronghold In Mozambique, Pro-ISIS Media Groups Declare War On Rwanda, August 12, 2021; Pro-Islamic State (ISIS) Outlet Releases Recruitment Video Urging Muslims In Africa To Unite Against 'Christian Crusaders’, August 25, 2021.

[2] Telegram.me, August 23-25, 2021.

[3] See MEMRI JTTM Report: Islamic State (ISIS) Vandalizes Churches In Iraq, Removing Crosses Atop Them, Destroying Statues And Icons, March 16, 2015.

[4] For a few examples, see MEMRI JTTM Reports: Article In Dabiq Magazine Calls On Muslims To Target Copts: 'Great Reward… On Judgment Day For Those Who Spill The Blood Of These Coptic Crusaders Wherever They May Be Found’, February 13, 2015; Issue 9 Of ISIS’s 'Rumiyah’ Magazine Urges Jihadis To Kill Egyptian Priests, Enslave Coptic Men And Women, Destroy Their Churches, May 5, 2017; Editorial In ISIS Weekly Al-Naba’ Justifies Church Attack ‎In Dagestan, Threatens More Attacks Against Christians, February 22, 2018.

[5] See MEMRI JTTM Report: ISIS Releases Video Showing Destruction Of Mar Elian Christian Monastery In Homs, September 8, 2015.

[6] See MEMRI JTTM Report: Slaughtering Christians – Islamic State Central Africa Province’s (ISCAP) Regular Tactic For Expansion, April 2, 2021.