15 sierpnia 2021 – po zajęciu Kabulu przez siły dżihadystyczne Islamskiego Emiratu Afganistanu (organizacji talibów) i po tym, jak demokratycznie wybrany prezydent opuścił kraj tego samego dnia i udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pierwszy wiceprezydent Afganistanu, Amrullah Saleh, połączył się z antytalibskim ruchem oporu pod przywództwem Ahmada Massouda w Dolinie Pandższer. Z 34 prowincji Afganistanu, Pandższer jest jedyna, której nie opanowali talibowie.

 

Amrullah Saleh, de jure prezydent  Afganistanu.
Amrullah Saleh, de jure prezydent  Afganistanu.

Amrullah Saleh, były szef agencji wywiadowczej Afganistanu i Ahmad Massoud są teraz zjednoczeni pod sztandarem Narodowego Frontu Oporu (NRF) Afganistanu.[1] W tweecie Saleh napisał także, że jest obecnie tymczasowym prezydentem Afganistanu: “Wyjaśnienie: Zgodnie z konstytucją Afganistanu pod nieobecność, ucieczkę, rezygnację lub zgon Prezydenta pierwszy wiceprezydent zostaje tymczasowym Prezydentem. Jestem obecnie w moim kraju i jestem legalnym tymczasowym Prezydentem. Wyciągam rękę do wszystkich przywódców, by zabezpieczyć ich poparcie i zgodę”[2].

24 sierpnia tymczasowy prezydent ogłosił na Twitterze list otwarty, który następnie przekazała jego córka, Frohar Saleh, z przysięgą na kontynuowanie walki o demokratyczne zasady w Afganistanie.[3]

Poniżej podajemy tekst tego listu otwartego:[4]

„Taliban nadal próbuje narzucić swoją ideologię epoki kamiennej na naród i sposób, w jaki traktują afgańskie kobiety, sposób, w jaki dokonują egzekucji pracowników afgańskiego rządu…”

Drodzy przyjaciele,

Chce podzielić się z wami myślami i troskami 36 milionów Afgańczyków, szczególnie kobiet, które straciły swoje ciężko zarobione osiągnięcia dla Pakistanu i jego marionetek [tj. afgańskich talibów]. Nie będę mówić, dlaczego doszliśmy do tego punktu, ale wszyscy znacie moje stanowisko wobec Talibanu i rozmów pokojowych [USA-Taliban] od pierwszego dnia.[5]

Pragnienie talibów zdobycia władzy siłą, ich narzucanie siebie na naród Afganistanu i ich pokazywanie zmiany, które jest zarządzane przez Pakistan, są fasadą. Aresztowali afgańskich przywódców w Kabulu i próbują zdobyć wewnętrzne uznanie przez polityczne zastraszanie.

Jeśli talibowie są rzeczywistością Afganistanu, nie patrzcie na lotnisko w Kabulu, ale porozmawiajcie z każdym Afgańczykiem, a powiedzą wam, że chcą wyjechać z kraju i nie będą z nimi współpracować.

 

Kopia otwartego listu Amrullaha Saleha na Twitterze
Kopia otwartego listu Amrullaha Saleha na Twitterze

Taliban nadal próbuje narzucić swoją ideologię epoki kamiennej na naród i sposób, w jaki traktują afgańskie kobiety, sposób, w jaki dokonują egzekucji pracowników afgańskiego rządu, szczególnie sił bezpieczeństwa, zniszczenie historycznych monumentów, są ich najnowszymi, barbarzyńskimi czynami.

Ich związki z Al-Kaidą i innymi terrorystycznymi grupami są silniejsze niż kiedykolwiek, razem świętują swoje zwycięstwo i ich członkowie swobodnie jeżdżą po miastach.[6]

Jedyną widoczną różnicą między talibami z 2001 i 2021 r. jest, że są bardziej skrajni, pokazują nienawiść w międzynarodowych mediach i używają tej platformy do propagowania ekstremizmu i okazywania poparcia dla wszystkich terrorystycznych organizacji islamskich i dla ekstremistów[7].

„Prosimy was, byście kontynuowali kontakty z Pandższerem jako de facto siedzibą władzy i pomogli nam przedstawić Afganistan w nadchodzącym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 2021”

Razem z Ahmadem Massoudem i przywódcami i dowódcami ruchu oporu w Pandższerze stanowimy ostatni front naszej afgańskiej i zachodniej wiarygodności, reprezentując 36 milionów Afgańczyków, którzy raz jeszcze żyją pod tyranią i islamską dyktaturą.

Nasz polityczny program jest [także] żądaniem każdego Afgańczyka i treścią pokojowych negocjacji, które prowadziliśmy bezskutecznie przez ostatnie 2 lata. Afgański naród będzie uczestniczył w procesie, który stara się o legitymację od społeczeństwa i talibowie powinni zgodzić się na referendum „wielkiego zgromadzenia Loja Dżirga” i na wybory. Wzywamy społeczność międzynarodową, by nam pomogła.

Jednak na krótką metę w celu obrony Pandższeru i złagodzenia do pewnego stopnia skutków wycofania się USA/NATO, dostarczenie niezbędnych rzeczy, takich jak żywność, opał i pomoc humanitarna ma zasadnicze znaczenie. Jak widzimy dzisiaj talibowie zatrzymali niezbędne dostawy do [sąsiedniej prowincji] Baghlan, co spowodowało, że tysiące jej mieszkańców ucieka do Pandższar w poszukiwaniu bezpiecznej przystani z dala od ich brutalnych rządów.

Odrzucając talibów i nie mając międzynarodowo akceptowalnego rządu prosimy was, byście kontynuowali kontakty z Pandższerem jako de facto siedzibą władzy i pomogli nam przedstawić Afganistan w nadchodzącym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 2021.

Jesteśmy ostatnią nadzieją 36 milionów Afgańczyków i pozostałych 70 tysięcy afgańskich sil bezpieczeństwa i tysięcy ofiar USA i innych sojuszników. Nasza walka nie jest, by kontynuować wojnę, ale po to, by przynieść sprawiedliwy i trwały pokój. Możemy osiągnąć ten cel znacznie mniejszym kosztem, ale determinacją. Historia osądzi nasze czyny i razem możemy dzisiaj zmienić bieg historii.

Podpis
Amrullah Saleh

24 sierpnia 2021


[1] MEMRI Daily Brief No. 309, The Anti-Taliban Resistance Movement In Afghanistan, August 24, 2021.

[2] Twitter.com/AmrullahSaleh2, August 17, 2021.

[3] Twitter.com/FroharSaleh, August 26, 2021.

[4] The text of the letter has been lightly edited for clarity and standardization.

[5] MEMRI Daily Brief No. 215, Handing Afghanistan Over To The Taliban – The Menacing Brinkmanship In Kabul As Ashraf Ghani Government Is Badgered By Both The U.S. And The Taliban, April 21, 2020.

[6] MEMRI Daily Brief No. 221, New U.N. Report Reveals Afghan Taliban-Al-Qaeda Alliance – In Contrast To U.S-Taliban Agreement, July 16, 2020.

[7] MEMRI Daily Brief No. 272, The Afghan Taliban’s Goal Is To Establish A Sunni Islamic Theocratic State – They Do Not Believe In Power-Sharing With A Democratically Elected Government, April 22, 2021.