W artykule z 10 stycznia 2020 r. w tureckiej gazecie „Yeni Akit daily” zatytułowanym Komentarz o Solejmanim Bingöla, eksperta ds. regionu: Był totalnym wrogiem Turcji, cytowano słowa tureckiego dziennikarza, Nevzata Bingöla o Kasemie Soleimanim, przywódcy irańskiej Siły Kuds, który został zabity 2 stycznia w uderzeniu powietrznym, stwierdzające, że był on „wrogiem Turcji”[1].

Turecki dziennikarz Nevzat Bingöl powiedział, że Solejmani zniechęcał PKK do zawarcia pokoju z rządem Turcji.

Bingöl opisał wydarzenie, którego był świadkiem w regionie Hakurk w północnym Iraku. Powiedział: „Kasem Solejmani był wyłącznie perskim nacjonalistą. Miał bardzo dobre stosunki z PKK[2]. Stał za działaniami PKK… Kiedy grupa Alego Sapana[3]poddawała się Turcji, byłem w Obozie Hakurk Camp[4]. Kasem Solejmani nie chciał, by grupa poddała się Turcji. Powiedział: ’Nie możecie ufać Turkom… jeśli odmówicie poddania się Turcji, możecie korzystać z posterunków i szpitali na obszarze granicznym [Iranu]’. To było w 1999 r., nie był wówczas słynny. Kiedy otrzymał negatywną odpowiedź, ponieważ [przywódca PKK] Abdullah Öcalan podjął decyzję w więzieniu, Kasem Solejmani rozegrał jeszcze jedna kartę. Powiedział: 'Damy wam rakiety katiusze’. W tym czasie PKK naprawdę chciała katiusz. Odrzucili to także, ponieważ Abdullah Öcalan podjął decyzję i miała być zrealizowana.

Kiedy grupa Alego Sapana poddała się Turcji w Şemdinli [okręg w tureckiej prowincji Hakkari], Iran uderzył w [Góry] Kandil 200 rakietami. Odpowiedział na ich poddanie się Turcji, ich zawarcie pokoju z Turcją, rakietami katiusza. Powiem wam, że dodawanie splendoru Solejmaniemu zasmuciło mnie. Uczciwie mówiąc, zaskoczyło mnie także, że ogłoszono go bohaterem w nacjonalistycznych kręgach… że wróg Turcji, bez wiedzy kim Kasem Sulejmani [naprawdę] był, został tak bardzo wyniesiony. To, że dwaj tyrani [tj. USA i Iran] uderzają się wzajemnie, nie jest zbyt ważne z naszej perspektywy”.


[1] Yeniakit.com.tr/haber/bolgenin-uzmani-bingolden-suleymani-yorumu-tam-bir-turkiye-dusmaniydi-1003047.html, January 10, 2020

[2] The Partiya Karkarene Kurdistan („Kurdistan Workers’ Party”) is a Turkey-based Kurdish militant organization. The governments of Turkey, the U.S., the Eu, Australia, and Japan have designated it as a terrorist organization.

[3] Ali Sapan was the PKK’s chief in Europe in 1994 and in 1999, at the instruction of Abdullah Öcalan, who was imprisoned at the time in the island prison of İmralı in the Marmara Sea, surrendered to the Turkish government. T24.com.tr/haber/pkknin-eski-avrupa-sorumlusu-simdi-asker,92896, August 22, 2010.

[4] The Hakurk Camp is a PKK camp in northern Iraq.