W artykule redakcyjnym z 22 maja 2019 r. autorstwa Sa’dollaha Zarei’ego, tuba irańskiego reżimu, „Kayhan” wezwała do zniszczenia saudyjskiego reżimu, nazywając go „rakowatą naroślą”. „Kayhan” wychwalała atak dronami przez popieraną przez Iran szyicką milicję Hutich, Ansar Allah, na saudyjski rurociąg naftowy w porcie Janbu. Bez wyraźnego powiedzenia, że Iran był odpowiedzialny za atak na tankowce w porcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Fudżairah, gazeta wyjaśniła, że ten atak przekazał komunikat o zaszkodzeniu USA, które miały być odpowiedzialne za bezpieczeństwo w porcie i za eksport z niego ropy naftowej. Gazeta podkreśliła, Iran dowiedział się z braku odpowiedzi USA na ataki na Arabię Saudyjską i na Zjednoczone Emiraty Arabskie, że USA nie mają chęci ani możliwości, by wspierać te dwa kraje i że Iran może dlatego nadal instruować Hutich, by eskalowali i rozszerzali ataki na cele w Arabii Saudyjskiej. 

„Kayhan” ostrzegła, że Huti zamierzają rozszerzyć ataki w Arabii Saudyjskiej na 300 wrażliwych miejsc i militarnych instalacji w kraju, używając samobójczych dronów bombowych w celu zredukowania saudyjskiego eksportu ropy naftowej do zera – jak irańscy przedstawiciele niedawno obiecali (patrz MEMRI Inquiry and Analysis No. 1452, How Will Iran Prevent The Export Of Oil From The Persian Gulf To World Markets? May 6, 2019, i MEMRI Special Dispatch No. 8062, Editors Of Iranian IRGC-Affiliated Newspapers: Iran Is Behind Fujairah And Yanbu Attacks; Possibility Of Additional Attacks In Red Sea, Golan Heights, May 14, 2019).

Ta gazeta reżimu ostrzegła także o przyszłych działaniach wspieranej przez Iran milicji Hutich, mówiąc, że jest ona zdolna do przypuszczenia ataku na saudyjską stolicę Rijad w celu obalenia saudyjskiego reżimu, który, jak twierdzi ”Kayhan”, finansuje politykę militarną USA, której celem jest przejęcie panowania nad regionem.

Poniżej podajemy główne punkty artykułu redakcyjnego:

…Jemeńczycy [tj. Houti] ogłosili atak na wrażliwe punkty saudyjskie w Arabii Saudyjskiej [i to] jest nowy, poważny program. Mówią publicznie, że zamierzają rozszerzyć [ataki, jakie przeprowadzili] z [dwóch, jak dotąd] na dwa saudyjskie porty 800 i 850 kilometrów od północnej granicy Jemenu, do [ataków na] nie mniej niż 300 militarnych i innych żywotnych celów w Arabii Saudyjskiej.

W tej sytuacji należy zauważyć dwa punkty. Pierwszy, jemeńskie drony – które latają na niskich wysokościach i równocześnie idą długą trasą bez tego, by zostały zidentyfikowane lub by zabrakło im paliwa na tej długiej trasie – przypominają Arabii Saudyjskiej, że Jemeńczycy osiągnęli nowe możliwości i że istotnie są zdolni do zredukowania saudyjskiego eksportu ropy naftowej do zera.

W rezultacie, drony, które mogą przenosić pociski, a także oszczędzać paliwo [by móc wykonać misję] i są zdolne do celnego strzelania do dwóch saudyjskich stacji [pompujących] ropę w dwóch portach  na północnym Morzu Czerwonym, stały się koszmarem nocnym dla przywódców Ameryki, Izraela i Arabii Saudyjskiej. Zauważył to minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który powiedział, że te [możliwości] są niebezpiecznym rozwojem sytuacji w wojnie z Jemenem i ogólniej, w konfliktach w regionie…

Drugim [punktem] jest, że atak dronów Ansar Allah [tj. Huthch], który uderzył w [stacje pompowania ropy naftowej w Dawadmi i Katif [sic, Arabii Saudyjskie 14 maja], może rozpocząć wojnę przeciwko Rijadowi, ponieważ odległość między tymi dwoma miastami nie jest większa niż 230 i 390 kilometrów, a kampania dronów dziewiątego ramadanu [tj. 14 maja 2019] może działać [także] przeciwko Rijadowi w niedalekiej przyszłości…

Niszczące, błyskawiczne uderzenie w port Fudżairah przypomniało najwyższym dygnitarzom tego państwa [tj. Zjednoczonych Emiratów Arabskich] i Ameryce, która jest odpowiedzialna za obronę tego portu i swojego partnera, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i za eksport ropy naftowej z tego portu, o wielkich niebezpieczeństwach kontynuowania wojny jemeńskiej…

Operacje [Ansar Allah] na południu Jemenu i przeciwko południowym prowincjom Arabii Saudyjskiej uważane są za strategiczny rozwój. Te operacje pokazały, że Ansar Allah weszła w rundę ataków po operacjach defensywnych, których celem jest zniszczenie saudyjskich [możliwości] ataków powietrznych i naziemnych na północny Jemen. Poza tym, te operacje świadczą o klęsce militarnych operacji saudyjskiej koalicji w Jemenie, a także pokazują, że Ansar Allah ma przewagę w tej wojnie…

Bierność Ameryki i jej militarnego aparatu [wobec majowych] operacji w Fudżairah i w północnozachodniej Arabii Saudyjskiej, świadczy o fakcie, że Ameryka nie potrafi obronić tych dwóch krajów [Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich] i ich polityki lub że nie chce kontynuować popierania [ich] nadaremno. W każdym razie, warunki do kontynuowania tej działalności będą bardziej skomplikowane dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Obecnie jest szansa anulowania fantastycznej wypowiedzi [prezydenta USA] Donalda Trumpa, że ”z powodu naszego poparcia Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie stoją na własnych nogach”. Wszyscy muszą wiedzieć, że poparcie Ameryki nie gwarantuje życia nielegalnym i agresywnym reżimom.

Teraz jest pora na kontynuowanie nieustępliwych ataków [ze strony Ansar Allah], żeby wykorzenić nikczemny reżim saudyjski z areny. Najważniejsze jest, by zniszczyć finansowe zasoby [tj. Arabię Saudyjską] amerykańskiego wojska i policji opanowania regionu.

Dzisiaj nie jest to tylko życzenie Iranu; jest to życzenie, które ma poparcie wszystkich narodów regionu i większości ich rządów, czy to otwarcie, czy skrycie.

Saudyjskie działania w ostatnich latach pokazują, że [ten kraj] jest źródłem produkowania terrorystów takfiri i źródłem funduszy dla zachodnich terrorystów. To dlatego Arabia Saudyjska jest dzisiaj najbardziej znienawidzona w regionie, zarówno religijnie, jak politycznie, zaraz po reżimie syjonistycznym.

Arabii Saudyjskiej nie można naprawić z powodu jej ideologii takfiri i jej silnej zależności od Ameryki. Dlatego musi odbyć się w naszym islamskim regionie operacja chirurgiczna, by usunąć tę rakowatą narośl [Arabię Saudyjską][1].


[1] Kayhan (Iran), May 22, 2019.