Po irańskim ataku 14 września 2019 r. na dwie wielkie instalacje Aramco w Arabii Saudyjskiej syryjski autor, Ali Nasrallah, napisał w artykule z 19 września w syryjskiej rządowej gazecie ”Al-Thawra”, że jeśli arabska koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej nie zakończy operacji militarnych przeciwko Huti w Jemenie, będą dalsze ataki na instalacje Aramco i innych kompanii naftowych w Zatoce.  

W artykule Nasrallah szydził z saudyjskiego następcy tronu, księcia Mohammada bin Salmana, nazywając go „Salmanco” – od Aramco – i ostrzegł, że ataki na żywotne instalacje saudyjskie „przetną linę ratunkową Salmanco i sparaliżują nie tylko Aramco, ale także inne instytucje w Zatoce.

Ali Nasrallah (źródło: Al-Thawra, Syria, 19września 2019)

Poniżej podajemy główne punkty artykułu Nasrallaha[1].

[Los] Aramco i szklanych miast Zjednoczonych Emiratów Arabskich i królestwa wahabitów [tj. Arabii Saudyjskiej] jest obecnie w głupich rękach [tych, którzy prowadzą] operacje [przeciwko Jemenowi] znaną jako [Operacja] Burza Zdecydowania i, później, Operacja Odnowionej Nadziei[2]. Salmanco [saudyjski następca tronu, książę Mohammad bin Salman] i jego ojciec [król Salman bin 'Abd Al-’Aziz] myśleli, że zabierze nie więcej jak kilka tygodni, by Jemen stał się wahabicko-syjonistycznym państwem, poprzez które realizowaliby swoje ambicje kontrolowania portów morskich i szlaków handlowych – po czym wizja Izraela-Zjednoczonych Emiratów Arabskich-Saudyjczyków- USA byłaby kompletna.

[Ale] minęły tygodnie i następny kwiecień będzie piątą rocznicą zabijania, agresji i [kampanii] zniszczenia przeciwko Jemenowi i jego obywatelom. Niemniej ani jeden cel USA-Izraela-wahabitów- Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie został osiągnięty. W rzeczywistości [nawet] przed kwietniem 2020 r. sytuacja [w Jemenie] może być odwrotna od tej, jaką planowali – szczególnie jeśli głupie czyny [prezydenta USA] Donalda Trumpa doprowadzą go do zrobienia tego, czego bał się zrobić [tj. zaatakowania Iranu] po strąceniu [amerykańskiego dronu] RQ-4 Global Hawk[3] i co jego poprzednicy także bali się zrobić, mimo silnej motywacji do zrobienia tego.

Może nie być zbyt wcześnie na dyskutowanie o opcjach i założeniach dotyczących rychłej eskalacji konfliktu, być może nawet w ciągu kilku tygodni. Jest jednak [także] możliwe, że [eskalacja] będzie opóźniona z powodu wahania widocznego w nieustannych przemówieniach i wypowiedziach Trumpa [co wskazuje, że podjęcie przez niego akcji militarnej] zależy od: 1) płacenia przez Salmanco za tak zwaną obronę; 2) wyniku konsultacji z sojusznikami i zwolennikami [Trumpa]…; 3) wyniku (głupiego) dochodzenia dotyczacego pochodzenia dronów, które podpaliły [instalacje]  Aramco; 4) wyniku wyborów [w Izraelu, premiera Benjamina] Netanjahu; 5) sytuacji samego Trumpa, który stoi przed kolejnymi wyborami po wyrzuceniu swojego [doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego] Johna Boltona.

Co to wszystko znaczy? Tylko jedną rzecz, to jest, Iran, a nie Jemen. Nie ma intencji zatrzymania walk w Jemenie. [Wręcz przeciwnie, intencją jest] zniszczenie i zagłodzenie go [tj. Jemenu] i zrealizowanie planu przejęcia panowania nad jego terytorium i portami, dostarczając równocześnie ciosu Iranowi pod pretekstem, że ingeruje w i zachęca [wojnę w Jemenie]. Kiedy [to się zdarzy?] Kiedy wszystkie poprzednie plany ataku, które nie oszczędzały nikogo w osi oporu, zawiodą.

Wszyscy są świadomi terminarza. Nadchodzi zima; ceny ropy mogą wzrosnąć i mogą być jeszcze większe niespodzianki w sprawie podaży ropy, ponieważ w świetle agresji [przeciwko Jemenowi] i groźby jej rozszerzenia, kto może powiedzieć, że [atak] na Aramco nie powtórzy się. [Może] będzie nie jedna, ale kilka operacji, skierowanych nie tylko na powstrzymanie tej agresji, ale także na wymuszenie jej zakończenia…

Czy były to drony, czy pociski, które uderzyły w instalacje [Aramco], cel został osiągnięty w wyrafinowanej i nowoczesnej reakcji jemeńskiej na agresję [przeciwko Jemenowi] – [agresję], która musi niezwłocznie ustać, by wszystkich, którzy brali w niej udział, można było pociągnąć do odpowiedzialności. Głupota nieodłączna od tej sytuacji ujawnia się w pytaniu: „Gdzie były amerykańskie okręty wojenne, marynarka, satelity, systemy pocisków i niezmierzony potencjał? Dlaczego nie przechwycili lub nie odparli tego [ataku]? Czy są zrobieni z tektury, czy może ich obecność ma tylko na celu szantaż?”

Kontynuowanie [saudyjskiej] agresji przeciwko Jemenowi zagwarantuje powtarzające się ataki [na instalacje należące do Aramco i innych kompanii naftowych]. Ponadto, być może kontynuowanie ataków jest pewną receptą na rozszerzenie cyklu bólu zadawanego saudyjskiemu wrogowi – przez atakowanie innych żywotnych instalacji [w Arabii Saudyjskiej], by przeciąć linę ratunkową Salmanco i sparaliżować nie tylko Aramco [ale także inne instytucje w Zatoce].


[1] Al-Thawra (Syria), September 19, 2019.

[2] Operation Storm of Determination, launched March 26, 2019 by the Arab states’ coalition, led by Saudi Arabia, was directed against the Houthis in Yemen. On April 21, the Saudis announced the conclusion of this operation and the beginning of Operation Return of Hope, aimed at finding a political solution for the Yemen crisis.

[3] Alarabiya.net, June 20, 2019.