Autorzy: E. B. Picali i H. Varulkar*
Wprowadzenie
Niedawne wypowiedzi sekretarza generalnego Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, w sprawie egzystencjalnego zagrożenia przed jakim stoi jego organizacja i oś oporu w wojnie przeciwko ISIS i w sprawie możliwej potrzeby mobilizacji powszechnej członków Hezbollahu, odzwierciedlają głęboki kryzys dotykający obecnie tę organizację oraz głęboki niepokój jej kierownictwa. Niepokój ten wynika z sytuacji w Syrii, a mianowicie ciężkich strat, jakie poniósł Hezbollah w walkach i porażki osi oporu na wielu obszarach, szczególnie na północy i południu Syrii. Wynika także ze spadku pozycji Hezbollahu wśród libańskich szyitów, którzy, według wielu relacji, zaczęli wyrażać brak zaufania do Hezbollahu i są niechętni wstępowaniu w ich szeregi.
W swoich wypowiedziach Nasrallah w sposób znaczący próbował przekonać szyitów w Libanie, że wojna w Syrii jest kampanią egzystencjalną, która dotyka ich bezpośrednio i dlatego muszą nie tylko stać u boku Hezbollahu, ale powstrzymać się od krytykowania go. Wyjaśnił także, że w takiej wojnie każdy musi wziąć udział i być gotowy na wielkie poświęcenia.
23 maja 2015 r. na spotkaniu z żołnierzami Hezbollahu rannymi w akcji Nasrallah powiedział: “Niebezpieczeństwo, przed jakim stoimy, jest egzystencjalne… sytuacja wymaga wielkich poświęceń [1]. W przemówieniu następnego dnia z okazji 15. rocznicy wycofania się armii izraelskiej z Libanu południowego, powiedział: „Może nadejść dzień, kiedy wezwiemy do mobilizacji powszechnej [członków Hezbollahu]… [Obecna wojna] jest rozleglejsza, bardziej niebezpieczna i okrutna niż [wojna 1982 r. z Izraelem], ponieważ [ma miejsce] wewnątrz naszego domu. Ktokolwiek chce bronić [swojego] istnienia, przeżycia, honoru i ojczyzny, musi być gotowy do uczynienia [niezbędnych] poświęceń” [2].
Ten niepokój jest także widoczny w artykułach gazety popierającej Hezbollah, “Al-Akhbar”. Przewodniczący zarządu gazety, Ibrahim Al-Amin, napisał w artykule redakcyjnym, że wielu ludzi nie chce uznać faktów w wojnie w Syrii i wybrało sprzymierzenie się z wrogami Hezbollahu. „Ci ludzie zapłacą ciężką cenę” – groził. Podkreślił, że „każdy, kto widzi siebie jako część osi [oporu], powinien zrozumieć, że walka dotyczy go bezpośrednio” i dotyka „jego środowiska, rodzinę, dzieci, sąsiadów, pracę, studia i zdrowie”. Znaczy to, powiedział, że ludzie muszą przestać wahać się, stanąć po stronie Hezbollahu i zaufać jego przywódcom, by pokierowali kampanią [3]. W innym artykule w „Al-Akhbar” autor, publicysta Nahed Hattar, pisał: “Można powiedzieć, że jesteśmy w bardzo trudnym położeniu nie tylko militarnie, ale, co ważniejsze, z perspektywy geopolitycznej” [4].
Niniejsze opracowanie jest przeglądem wypowiedzi Nasrallaha i artykułów „Al-Akhbar”, odzwierciedlających kryzys Hezbollahu, jak również doniesień o kryzysie zaufania między tą organizacją a społecznością szyicką, co wyjaśnia tło niepokoju organizacji.
[Opracowanie to można przeczytać po angielsku tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8584.htm ]
*E. B. Picali pracownikiem badawczym MEMRI; H. Varulkar jest dyrektorem działu badań MEMRI.
Przypisy (nie spolszczone):
[1] Al-Akhbar (Lebanon), May 23, 2015.
[2] Moqawama.org, May 24, 2015.
[3] Al-Akhbar (Lebanon), May 25, 2015.
[4] Al-Akhbar (Lebanon), May 22, 2015.
Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/
If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .