W artykule z 28 grudnia 2019 r. w jordańskiej gazecie „Al-Ghad” 'Abdallah Kan’an, sekretarz generalny jordańskiej Królewskiej Komisji ds. Jerozolimy[1], napisał, że święto Chanuka opiera się na tradycjach związanych z „fałszywą” żydowską Świątynią i dlatego stanowi bezpośrednie zagrożenie dla muzułmańskich i chrześcijańskich miejsc świętych w Jerozolimie. W artykule zatytułowanym Święto świateł – syjonistyczny kolonialny rytuał, nie zaś żydowskie święto religijne, twierdzi, że Izrael i jego prawicowe organizacje używają Chanuki, by realizować swoje plany judaizacji Jerozolimy i dokonywać masowych napadów na meczet Al-Aksa „pod przykrywką talmudycznych rytuałów religijnych”.  

Należy wspomnieć, że artykuł został opublikowany w sytuacji napięć między Jordanią a Izraelem, w tym wokół zarządzania kompleksem Al-Aksa przez jordański Wakf  oraz sprzeciwem Jordanii wobec żydowskich wiernych odwiedzających ten kompleks[2]. Miesiąc temu król Jordanii powiedział, że „stosunki z Izraelem są najgorsze w historii”[3].    

’Abdallah Kana’an (źródło: rcja.org.jo)

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Kan’ana[4].

W realizowaniu syjonistycznych planów w Palestynie i Jerozolimie kolonialna, okupacyjna polityka Izraela polega na fałszywych uzasadnieniach i wymówkach, zaprojektowanych do wprowadzenia w błąd globalnej opinii publicznej i zdobycia jej poparcia. Religijne rytuały tworzą atmosferę, która pozwala izraelskiemu rządowi i prawicowym organizacjom, które go popierają, na prowadzenie systematycznej judaizacji w Jerozolimie, która celuje w cały obszar błogosławionego meczetu Al-Aksa (144 dunamów).

Żydzi teraz obchodzą Święto Świateł czyli Chanukę… upamiętnienie zbudowania i poświęcenia fałszywej Drugiej Świątyni w Jerozolimie w 164 r. p.n.e. Ta wprowadzająca w błąd żydowska tradycja twierdzi, że kilku Żydów potrzebowało oliwy do siedmioramiennego kandelabra, ale mieli dość oliwy tylko na jeden dzień. Twierdzą, że dzięki cudowi  ta mała ilość wystarczyła na osiem dni wymaganych do wyprodukowania więcej oliwy. Głównym rytuałem tego święta jest zapalenie ośmioramiennego kandelabra (zwanego chanukia) po zachodzie słońca. Pierwszego wieczoru święta zapala się jedną świeczkę przy skandowaniu pewnej modlitwy, a to powtarza się co wieczór aż do końca święta, kiedy palą się wszystkie osiem świeczek. W dodatku wielkie elektryczne kandelabry stoją na placach i publicznych budynkach.

Uważa się, że to żydowskie święto stanowi największe zagrożenie dla muzułmańskich i chrześcijańskich miejsc świętych, bo jest to jedyne święto, które według ich kłamstw i tradycji jest związane z ich fałszywą świątynią i dlatego stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Al-Aksy. Badacze wiedzą, że Chanuka nie jest jednym z żydowskich świat wspomnianych w Torze, niemniej jest to jedno z najpopularniejszych [żydowskich] świąt. W to święto organizacje takie jak Kobiety dla Świątyni, Studenci dla Wzgórza Świątynnego, Leeba i Kwatera Główna Organizacji Świątyni wzywają żydowskich osadników, by szturmowali masowo Al-Aksę, wielokrotnie i usilnie pod przykrywką dokonywania tam talmudycznych rytuałów dla obchodów Święta Świateł. Wzywają do umieszczenia chanukii w samym sercu meczetu w dodatku do jednej zainstalowane w pobliżu Ściany Al-Burak [tj. Ściany Zachodniej].

Z politycznego punktu widzenia rząd Izraela używa tego święta do kontynuowania swojego systematycznego programu judaizowania Palestyny i Jerozolimy, co opiera się na codziennych atakach i zbrodniach, a także do [zrealizowania] swojej ambicji wywołania [wspierającego] stanowiska od pewnych krajów które są do niego nastawione przychylnie. W zeszłym roku podczas tego święta sekretarz stanu USA [Mike] Pompeo i [izraelski premier Benjamin] Netanjahu spotkali się w Brukseli i razem uczestniczyli w zapalaniu drugiej świecy chanukowej. Netanjahu skorzystał z okazji, by podziękować Pompeo za jego proizraelskie stanowisko i wypowiedzi. W tym roku Pompeo posunął się jeszcze dalej [w swoim poparciu dla Izraela] przez powiedzenie, że izraelskie osiedla nie stanowią naruszenia prawa międzynarodowego. [Powiedział to] podczas gdy wszyscy wiedzą, że międzynarodowe rezolucje sprzeciwiają się [osiedlom], włącznie z Rezolucją 2334 Rady Bezpieczeństwa [ONZ] z 2016 r., która żądała natychmiastowe zamrożenie izraelskiej [działalności] w osiedlach. Jest [także] jasne, że żydowskie obchody [Chanuki] na okupowanych terytoriach arabskich są skierowane przeciwko [meczetowi Al-Aksa], pierwszemu kierunkowi modlitw muzułmanów i są [zaprojektowane] do prowokowania muzułmanów

Królewska Komisja ds. Jerozolimy, która śledzi wiadomości i rozwój sytuacji w Jerozolimie, zauważyła niebezpieczeństwo i implikacje tych rytuałów świątecznych, które są używane do kontynuowania ataków na nasz lud i na muzułmańskie i chrześcijańskie miejsca święte w Jerozolimie. [Komisja] zdaje sobie sprawę z tego, że w piśmie świętym prawdziwym znaczeniem tego święta jest [promowanie] pokoju i szerzenie miłości wśród ludów w odróżnieniu od nienawiści i wrogości szerzonej przez Izrael i prawicowe organizacje. Królewska Komisja ds. Jerozolimy podkreśla historyczną i niezłomną pozycję Jordanii, która jest zakotwiczona w haszymidzkiej [roli] kustosza muzułmańskich i chrześcijańskich miejsc świętych, co ucieleśnia król 'Abdullah II bin Hussein… Ta pozycja [obejmuje] żądanie, by Liga Arabska, Organizacja Współpracy Islamskiej i międzynarodowe organizacje ONZ naciskały na Izrael, by podporządkował się rezolucjom ONZ, bo tylko one gwarantują pokój dla przyszłych pokoleń.


[1] Established in 1971 by a royal decree of King Hussein, the Royal Committee for Jerusalem Affairs aims to preserve Jerusalem’s Arab and Muslim identity and support its Arab residents. Its members are Jordanian officials, including the ministers of foreign affairs and religious affairs, as well as clerics from Jordan and beyond. The committee’s website (rcja.org.jo) posts reports and statements on issues related to Jerusalem.

[2] Other factors contributing to the tension are the repeated calls in Jordan’s parliament and media to cancel the peace accord with Israel and the natural gas deal with it; Israeli statements about plans to annex the Jordan Valley; Jordanian apprehensions about the Deal of the Century, due to fears that Jordan will become an alternative Palestinian homeland (See MEMRI Inquiry & Analysis No. 1448 – Concern In Jordan About 'Deal Of The Century,’ Possible Harm To Jordan’s Special Status In Jerusalem – April 8, 2019);  Jordan’s reclaiming of the two border enclaves leased to Israel (see MEMRI Special Dispatch No. 8362 – Jordanian Regime, Press: Restoration Of Jordanian Rule Over Border Enclaves Leased To Israel For Past 25 Years Is A Resounding Diplomatic Victory Over Israel – November 12, 2019), and a Jordanian military exercise that simulated a battle with Israel (see MEMRI Special Dispatch No. 8380 – Jordanian Army Conducts Maneuvers Simulating Military Battle With Israel – November 26, 2019).

[3] Al-Ghad (Jordan), November 22, 2019.

[4] Al-Ghad (Jordan), December 28, 2019.