12 lipca 2019r. Sekretarz Generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah powiedział w wywiadzie dla libańskiej telewizji Al-Manar, że Hezbollah może uderzyć na każdy cel w Izraelu, włącznie z Ejlatem i że północny Izrael jest w zasięgu broni Hezbollahu. Pokazując mapę Izraela wskazywał na obszary nad morzem, gdzie jak powiedział mieszka większość izraelskiej populacji. Powiedział, że na tych terenach Hezbollah może uderzyć w budynki rządowe, w instalacje militarne, w lotniska, centra gospodarcze, handlowe i przemysłowe, porty, reaktory nuklearne, rafinerie, elektrownie. Nasrallah dał do zrozumienia, że Hezbollah dysponuje tysiącami rakiet, które mogą ”cofnąć Izrael do epoki kamienia łupanego”. Twierdząc, że Izrael jest ”słabszy niż pajęczyna” powiedział, że Izrael próbuje uniemożliwić dostawy broni dla Hezbollahu uderzając na Syrię, ale to daremne, ponieważ Hezbollah ma już broń. Powiedział również, że Izrael nie zmusi Iranu do opuszczenia Syrii i że wszelkie próby Izraela pozostania poza przyszłym konfliktem na Bliskim Wschodzie są daremne, ponieważ Iran może zbombardować Izrael ”gwałtownie” i ”szybko” i dlatego, że Izrael nigdy nie zostanie pozostawiony poza jakąkolwiek wojną w regionie, niezależnie od tego, jak się ona zacznie. Powiedział, że każda wojna przeciw Iranowi będzie prowadziła do konfliktu w całym regionie.            

Żeby zobaczyć ten klip z wywiadem Sekretarza Generalnego Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem na kanale MEMRI TV, kliknij tu lub poniżej.

 

„Mówiliśmy [możemy uderzyć] w każde miejsce na południe od Hajfy, [i mieliśmy] na myśli Tel Awiw, ale dziś mówimy – ”wszystko na południe od Tel Awiwu” oraz ”wszystko na południe od Ejlatu”

Hassan Nasrallah: Spójrzmy na ta mapę – to są ziemie okupowanej Palestyny. To jest twór, który plądruje ziemię palestyńską, znany dziś jako Izrael.

[…]

Oczywiście opór może dziś uderzyć w cały region, włącznie z Ejlatem. Mówiliśmy [możemy uderzyć] w każde miejsce na  południe od Hajfy, [i mieliśmy] na myśli Tel Awiw, ale dziś mówimy „wszystko na południe od Tel Awiwu” i ’wszystko na południe od Ejlatu”. Jeśli będą mieli cokolwiek na południe od Ejlatu, dosięgniemy to też, z wolą Allaha.

[…]

Cała północna [część Izraela] jest w zasięgu [naszej broni], z dowolnej części Libanu. Możemy [uderzyć] północ kiedykolwiek zechcemy.

Wszystkie informacje o tych celach są tutaj… Wojskowe cele, infrastruktura bezpieczeństwa, technologiczne cele, ekonomiczne cele, przemysłowe cele i tak dalej… To wszystko jest tutaj. Ale ważna sprawa, o której chcę mówić, to wybrzeże. Chcę to pokazać widzom, żeby zobaczyli do jakiego stopnia Izrael jest słabszy od pajęczyny.

[…]

„Wyobraźcie sobie, że opór posiada, powiedzmy, tysiące lub dziesiątki tysięcy rakiet… [Moglibyśmy użyć] niektóre z tych rakiet, żeby [uderzyć] w południe, a resztę, wykorzystalibyśmy na uderzenie w wybrzeże. Mówimy o epoce kamiennej”

Przede wszystkim izraelscy osadnicy znajdują się na tym terenie – nieco powyżej połowy z nich. A ile jest tu celów? To jest 1200 kilometrów kwadratowych. To drobiazg, mały obszar. Nie walczymy z wielkim krajem z ogromnym terytorium, gdzie nie można dosięgnąć wielu celów. Wszystkie znaczące centra rządowe są w samym sercu tego obszaru. Rząd, ministerstwa, ministerstwo wojny, dowództwo armii, sztab generalny, lotnisko Ben Guriona, lotniska krajowe, bazy lotnictwa wojskowego, petrochemia, instalacje nuklearne… To jest tutaj.

Porty w Tel Awiwie i Aszdod, centra przemysłowe militarne i cywilne, główne centra handlowe, główne centra gospodarcze, giełda, główne elektrownie, przepompownie gazu, zakłady odsalania wody… dziewięćdziesiąt procent tego jest tutaj. Rafinerie, zapasy ropy. To wszystko jest tutaj.

Prezenter: I co to wszystko znaczy?

Hassan Nasrallah: Wyobraź sobie, że opór ma, powiedzmy, tysiące lub dziesiątki tysięcy rakiet, nie chcę podawać dokładnej liczby, które mogą uderzyć w ten region. Nie musimy uderzać w południe Palestyny ani nigdzie indziej. [Użylibyśmy] trochę rakiet na [ostrzelanie] północy, ale reszta uderzyłaby w wybrzeże. Czy ten twór by to wytrzymał? Mówimy o powrocie do epoki kamiennej. Czy cofnie ich to do epoki kamienia łupanego?

[…]

[Netanjahu] okłamuje swój naród mówiąc mu, że atakuje Syrię, żeby powstrzymać przed dotarciem broni do Hezbollahu w Libanie. Mówię mu: ta broń, bracie, jest już tu… – nie mój bracie, mój wrogu… Jest tu w dużych ilościach i była już tu od pewnego czasu. Sprawa skończona. Teraz  [Netanjahu] ma tylko jeden cel. [Mówi] że atakuje Syrię, żeby zmusić Iran do wyjścia z Syrii.

[…]

„Iran pierwszy zbombarduje Izrael. Oczywiście! Iran może zbombardować Izrael potężnie, gwałtownie i szybko… Jeśli wybuchnie wojna przeciwko Iranowi, będzie to wojna w całym regionie”

W każdym razie, mówię do Izraelczyków i do Netanjahu: Róbcie co chcecie, ale Iran nie wyjdzie z Syrii, ponieważ taka jest wola prezydenta Assada, syryjskiego kierownictwa i irańskiego kierownictwa.    […]

 

„Netanjahu mądrze robi mówiąc swoim ministrom, żeby nie reagowali, i myśli, że w efekcie Izrael pozostanie [poza konfliktem]. Ale kto powiedział,  że Izrael nie będzie zaangażowany, jeśli wybuchnie wojna przeciwko Iranowi? Iran pierwszy zbombarduje Izrael. Oczywiście! Iran może zbombardować Izrael potężnie, gwałtownie i szybko. Ma środki, żeby to zrobić.

[…]

Izrael musi zrozumieć, że nigdy nie pozostanie poza wojną w regionie. Nie ma znaczenie kto zacznie wojnę, ani jak się ona zacznie. Żadne szczegóły [nie są ważne].

Prezenter: Nawet jeśli to nie Izrael rozpocznie wojnę?

Hassan Nasrallah: Izrael… Jeśli wojna przeciwko Iranowi wybuchnie, wybuchnie wojna w całym regionie. To musi być jasne.