Po kilku incydentach, w których izraelscy reporterzy i ekipy medialne relacjonujące Mistrzostwa Świata w Katarze zostali słownie zaatakowani przez arabskich i muzułmańskich kibiców, saudyjski dziennikarz Hani Al-Zahiri napisał niezwykły artykuł potępiający to zjawisko i wzywający do jego zakończenia. Al-Zahiri argumentował, że ci ekstremistyczni kibice reprezentują tylko siebie, a ich działania nie przynoszą korzyści sprawie palestyńskiej, a jedynie szkodzą reputacji Arabów i muzułmanów. Powiedział, że człowiek, który atakuje kogoś tylko ze względu na jego tożsamość, jest rasistą i nie jest usprawiedliwione atakowanie reportera, który tylko wykonuje swoją pracę, z powodu polityki jego kraju. Al-Zahiri poradził kibicom, aby cieszyli się meczami i pozostawili politykę poza sportem, i podkreślił, że islam jest „pokojową religią, która nakazuje swoim wyznawcom być życzliwymi dla wszystkich, szczególnie dla Żydów i chrześcijan”. Napisał, że trzeba zająć się prawdziwym problemem, którym jest ekstremistyczne podżeganie, które sieje nienawiść w umysłach arabskich i muzułmańskich mas.

Należy zauważyć, że emiracki dziennikarz Ali Al-Hammadi, pisząc na swoim koncie na Twitterze, również skrytykował tych, którzy nękają izraelskich reporterów w Katarze. Nazwał ich podżegaczami, których zachowanie szkodzi tylko im i ich moralności, a nie Izraelczykom, którzy powstrzymują się od odpowiedzi na nie. [1]

Izraelski reporter Moav Vardi słownie zaatakowany przez saudyjskiego kibica w Katarze (Twitter.com/jaberalharmi, 26 listopada 2022 r.)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [2]

„Kiedy wrócisz do domu, powiedz swoim przyjaciołom i wszystkim, których znasz, że my, Żydzi [sic], przetrwamy wiecznie”. Taka była odpowiedź udzielona kilka dni temu przez izraelskiego reportera, który relacjonował Mistrzostwa Świata w Katarze, kiedy mężczyzna słownie go zaatakował i obrzucił przekleństwami tylko z powodu jego tożsamości, [co widać] na wideo, które było szeroko komentowane rozpowszechniane w mediach społecznościowych.[3] Film wywołał wiele reakcji, a odpowiedzi były naturalnie mieszane. Ale prawda… jest taka, że ​​człowiek, który zaatakował izraelskiego reportera, chcąc dokonać aktu werbalnego heroizmu, w rzeczywistości dał światu błędne wrażenie, a mianowicie, że Arabowie i muzułmanie to naziści, a Izraelczycy przeżyją ich nienawiść i wrogość, tak jak przetrwali próby ich eksterminacji w całej swojej historii. Izraelski reporter widziany na innym filmie, który również był słownie obrażany przez ekstremistycznych fanów tylko z powodu swojej tożsamości, nie odpowiedział, tylko uniósł rękę w geście uspokojenia.[4] Jednocześnie zwrócił się do kamerzysty, aby upewnić się, że incydent jest filmowany, oczywiście dlatego, że chciał go pokazać światu, aby przekazać to samo przesłanie, co jego kolega. Odniósł w tym duży sukces, ponieważ film niestety rozprzestrzenił się jak ogień po prerii w mediach społecznościowych.

Prawdą, która nie dociera do [widzów] i której nikt nie stara się im przekazać, jest to, że ekstremiści reprezentują tylko siebie, a narody i religie, do których należą, nie mają nic wspólnego z ich indywidualnymi zachowaniami i działaniami. Człowiek, który atakuje kogoś tylko z powodu jego tożsamości jest rasistą, ani też żadne prawo lub konwencja nie usprawiedliwia atakowania kogoś z powodu polityki jego kraju.

Wszyscy kibice uczestniczący w Mistrzostwach Świata muszą zrozumieć, że reporter, bez względu na narodowość czy tożsamość, wykonuje tylko swoją pracę polegającą na relacjonowaniu tego globalnego wydarzenia, a celem uczestnictwa w Mistrzostwach Świata jest czerpanie radości z piłki nożnej, unikając wszelkich politycznych lub kulturowych konfliktów. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że reporterzy izraelscy i palestyńscy, którzy przybyli, by relacjonować to globalne wydarzenie, przylecieli do Kataru tym samym samolotem, pomimo różnic politycznych między nimi. Ponadto tysiące Arabów pochodzenia palestyńskiego od lat pracują w oficjalnych organach izraelskich, od izraelskiego Knesetu po IDF, budując izraelskie osiedla i [pracując] w innych miejscach. Czy więc ekstremista, który zaatakował izraelskiego reportera, bardziej martwi się o sprawę palestyńską niż sami Palestyńczycy?!

Przesłanie, które musi dotrzeć do świata, jest takie, że muzułmanie i Arabowie nie mają żadnego problemu z narodem żydowskim. Przeciwnie, islam jest pokojową religią, która nakazuje swoim wyznawcom być życzliwymi dla wszystkich, zwłaszcza dla Żydów i chrześcijan, ponieważ są Ludźmi Księgi [5] i ponieważ wszyscy prorocy Żydów są szanowani przez muzułmanów. Ponadto kultura arabska podkreśla, że ​​Arabowie i Żydzi są kuzynami, oczywiście pod względem tożsamości i religii. Jeśli chodzi o politykę, konflikt palestyńsko-izraelski jest czysto polityczny i zajmują się nim politycy palestyńscy i izraelscy przy stole negocjacyjnym. Negocjowali długo, czerpiąc pewne korzyści, i w przyszłości usiądą [by dalej prowadzić negocjacje], bo taka jest natura polityki. 

Ponadto nie można ignorować wpływu mechanizmów, które dążą do podsycenia ekstremistycznych nastrojów wśród mas. Mechanizmy te od dziesięcioleci celują w narody Bliskiego Wschodu, starając się zasiać nienawiść wśród prostych ludzi, tych ludzi, którzy nie są zaangażowani w politykę i sprawy międzynarodowe. W rezultacie ich postrzeganie zostało zniekształcone, próbując pozbawić ich człowieczeństwa, ze względu na sprawy, które nie mają nic wspólnego z ich życiem i rzeczywistością ich krajów [tj. – konflikt palestyńsko-izraelski]. To jest prawdziwy problem, którym należy się zająć.


[1] Twitter.com/HammadiAD, November, 26, 2022.

[2] ’Okaz (Saudi Arabia), November 30, 2022.

[3] The reference is to an incident in which a fan said to Raz Shechnik, a reporter for the Israeli daily Yedi’oth Aharonoth,” that he is not welcome in Qatar and that Israel does not exist, only Palestine. Shechnik responded that  „Israel exists… We will survive forever. Remember that when you go home. Tell your friends you cannot beat Israel forever” (Twitter.com/AJArabic, November 28, 2022).

[4] This refers to an incident in which a Saudi fan said to Moav Vardi, a reporter for the Israeli Kan channel, „You are not welcome here… There is only Palestine, no Israel” (Twitter.com/jaberalharmi, November 26, 2022).

[5] The People of the Book is a Quranic term for the Jews and Christians, who are granted special status in Islam, different from that of the polytheist infidels.