Mohammad Naeem, rzecznik Biura Politycznego Talibanu i członek delegacji negocjacyjnej w Katarze, odniósł się do słów niemieckiego ministra spraw zagranicznych, który powiedział, że Niemcy odmówią Afganistanowi pomocy, jeśli talibowie zaprowadzą w kraju prawo szariatu, mówiąc, że jest to „nieracjonalne”. Powiedział to w wywiadzie nadanym przez Russia Today TV 12 sierpnia 2021 r. Naeem powiedział, że islam jest “wiarą narodu” i że zgodnie z międzynarodowymi zasadami i demokracją władza powinna być zgodna z wolą i wartościami ludności.  

Aby zobaczyć klip z rzecznikiem talibów, Mohammadem Naeemem, w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Odmawianie Afganistanowi pomocy zagranicznej, jeśli zostanie zaprowadzony szariat, jest „nieracjonalne”… „Czy rządy nie powinny być zgodne z wolą i wartościami ludzi?” 

Dziennikarz: [Niemiecki minister spraw zagranicznych] powiedział: “Jeśli talibowie przejmą władzę i zaprowadzą islamski szariat, nie damy Afganistanowi ani grosza”. Czy talibowie będą nalegać na zaprowadzenie szariatu, nawet jeśli doprowadzi to do odmowy [udzielenia] pomocy międzynarodowej i do międzynarodowego bojkotu i izolacji? 

Mohammad Naeem: Sądzę, że ludziom na wysokich stanowiskach nie wolno mówić takich rzeczy. Nie jest pewne, czy on to powiedział, czy nie. W każdym razie jest to nieracjonalne, ponieważ islam jest wiarą narodu. Jest to najważniejsza zasada afgańskiego narodu, z których większość, ponad 99% jest muzułmanami. Także kiedy analizujemy międzynarodowe zasady… Weźmy demokrację, którą oni głoszą – czy rządy nie powinny być zgodne z wolą i wartościami ludzi? 

[…]

Odmowa udzielenia pomocy, jeśli zostanie zaprowadzony szariat, “jest jak odmowa pomocy jakiemuś krajowi, jeśli jego ludność nie wyrzeknie się swojej wiary, woli i tożsamości”  

To jest jak odmowa pomocy jakiemuś krajowi, jeśli jego ludność nie wyrzeknie się swojej wiary, woli i tożsamości. To nie jest coś, co powiedziałby racjonalny człowiek.