Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

27 stycznia 2020 r. Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało nagranie nowego przemówienia swojego rzecznika, Abu Hamzah Al-Kurasziego, wyprodukowane przez jego dział medialny, Al-Furqan i szerzone przez media społecznościowe, włącznie z Telegram i Hoop[1]. W 37-minutowym przemówieniu Al-Kuraszi przedstawia wyzywające przesłanie: ISIS nie tylko trwa mimo deklaracji kolejnych prezydentów USA, że zostało wykończone, ale także rozszerza wojnę przeciwko wrogom i ta wojna obecnie obejmuje cały glob. Godne uwagi w tym przemówieniu było wypowiedzenie przez Al-Kurasziego wojny Izraelowi, wezwanie odgałęzień ISIS na Synaju i w Syrii do atakowania go oraz wezwanie do muzułmanów, by udaremnili amerykański plan pokojowy, nazywany „Umową Stulecia”. Wzywając wojowników ISIS, by nasilili ataki, wezwał muzułmanów na świecie do „emigracji” i dołączenia do oddziałów ISIS mieszczących się najbliżej ich.  Poniżej podajemy główne punkty przemówienia:

„Niewierni chcą zagasić światło Allaha przez ich ciągłe kampanie militarne i medialne”

Abu Hamzah rozpoczął: „Niewierni chcą zagasić światło Allaha przez ich ciągłe kampanie militarne i medialne przeciwko monoteistom, totalną wojnę na wszystkich frontach. Do tego zmobilizowali swoje kanały medialne i turbany zła, uczonych tyranów i orędowników niemoralności, by rzucać   najbardziej nikczemne wady i oskarżenia na Państwo Islamskie. Wypaczają jego prawdziwą naturę i jego kredo, i jego dżihad w obronie religii i społeczności…

Mówimy Ameryce i jej arabskim i niearabskim sługom: próbowaliście walczyć z Państwem Islamskim, od kiedy było ograniczone do Iraku… wielokrotnie oznajmialiście, że wykończyliście je i za każdym razem jesteście zaskoczeni, kiedy widzicie po wszystkich waszych oświadczeniach, kontynuowanie jego działalności i ataki jego żołnierzy…”

Nowy przywódca ISIS „Abu Ibrahim Al-Haszemi Al-Kuraszi… przyjął na siebie i na mudżahedinów … prowadzenie wojny przeciwko Żydom i odzyskanie tego, co ukradli muzułmanom”

Następnie dokonał przeglądu historii ISIS i grup je poprzedzających, od Abu Mus’aba Al-Zarkawiego do ustanowienia Państwa Islamskiego w Iraku pod przywództwem Abu Omara Al-Baghdadiego i dalej do ekspansji na Syrię i podboju Iraku pod wodzą Al-Baghdadiegi, ogłoszenia kalifatu i globalnej ekspansji ”Państwa Islamskiego”. Przez cały ten przegląd wielokrotnie podkreślał oddanie Bajt Al-Makdis, Jerozolimie, jako symbolowi całej Palestyny. Następnie oświadczył:

„Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy etap naszej wojny przeciwko wam. Oczy żołnierzy kalifatu wszędzie są zwrócone ku Bajt Al-Makdis. W nadchodzących dniach, za zezwoleniem Allaha, będą wydarzenia, które spowodują, że zapomnicie o horrorach, jakie widzieliście za czasów poprzednich przywódców, Abu Mus’aba Al-Zarkawiego, Abu Omara Al-Baghdadiego i Abu Bakra Al-Baghdadiego. Nasz dżihad będzie kontynuowany, za zezwoleniem Allaha. Szlachetny, bohaterski szejk, dowódca wiernych i kalif muzułmanów, Abu Ibrahim Al-Haszemi Al-Kuraszi, przybył. Modlimy się do Allaha, że będzie was dręczył, zemści się na was i ukarze was surowo.

On [Abu Ibrahim] przyjął na siebie i na mudżahedinów i na resztę prowincji [ISIS], i na muzułmanów we wszystkich krajach nowy etap, którym będzie wojna przeciwko Żydom i odzyskanie tego, co ukradli muzułmanom – co będzie zwrócone tylko przez książkę, która kieruje [Koran] i przez zwycięski miecz – i zdobycie Bajt Al-Makdis, i przekazanie sztandaru Muhammadowi bin Abdallahowi, Mahdiemu, za zezwoleniem Allaha”.

„O żołnierze kalifatu wszędzie… idźcie do izraelskich osiedli i miejsc targowych; zamieńcie je w teren do testowania waszej broni… atakujcie Żydów i masakrujcie ich”

Wzywając ISIS na Synaju i w Syrii do atakowania izraelskich wsi całą bronią do ich dyspozycji, powiedział: ”O żołnierze kalifatu wszędzie, a szczególnie na umiłowanym Synaju i w błogosławionej Syrii, idźcie do izraelskich osiedli i miejsc targowych. Zamieńcie je w teren testowania waszej broni i chemicznych rakiet i innych rodzajów [broni]. Do muzułmanów w Palestynie i we wszystkich krajach: bądźcie szpicą w wojnie z Żydami i w udaremnianiu ich planów i ich ’Umowy Stulecia’. Nie słuchajcie Hamasu apostazji i kolaboracji i im podobnych, frakcji hańby, psów Iranu i jego niegodziwych, głupich sług. Nie produkują niczego poza sloganami i potępieniami w bagnie apostazji i niemoralności, i oferują kondolencje dla dowódcy Zaratusztran [Irańczyków], którzy dręczyli sunnitów, takiego jak Safawid [Irańczyk] Kasem Solejmani, klątwa Allaha na niego.

Wzywamy was, byście dołączyli do żołnierzy kalifatu, którzy wysilają się, by usunąć granice i przeszkody stojące między nimi a walką z Żydami, którzy są zdecydowani, za zezwoleniem Allaha, na obalenie armii i obalenie tronów stworzonych przez krzyżowców, by były siłą ochronną dla Izraelitów, i podżegajcie swoich braci wszędzie do atakowania Żydów i masakrowania ich w Palestynie i poza Palestyna, i zabijania ich wszędzie, gdzie ich znajdą…”

„O tyrani Ameryki i czciciele krzyża… czy nie wstydzicie się oświadczać przez ostatnich 15 lat, że wykończyliście” ISIS?

Zwracając się do rządów USA i ich sojuszników Al-Kuraszi odrzucił deklaracje, że pokonali ISIS: „O tyrani Ameryki i czciciele krzyża: poszukacie czegoś innego do radowania się niż wasze twierdzenia o wykończeniu Państwa Islamskiego. Mówimy psu Rum [chrześcijan], Trumpowi: Dwa psy, które rządziły Ameryką przed tobą, Bush i Obama, także twierdziły i deklarowały, że wykończyły Państwo Islamskie, przy wielu okazjach. Czy nie wstydzicie się oświadczać przez minione 15 lat, że wykończyliście monoteistów? Wasza wojna ograniczała się kiedyś do Iraku; teraz, z łaski Allaha, rozszerzyła się na cały świat, na Irak, Syrię, Jemen i Synaj, do Libii i Somalii, Afganistanu, Pakistanu i Indii, na Kaukaz, na Zachód i do Afryki Środkowej, do Tunezji i Algierii…

Jeśli włączacie w wasze kalkulacje, że udało wam się wygrać bitwę i że mudżahedini wycofali się z niej, wiedzcie, że cała sprawa jest w rękach Allaha… Allah jedynie sprawdza swoich wyznawców, żeby odróżnić tych, którzy są szczerzy w ich dżihadzie od nieszczerych…

O głupcy Rum, o wy, którzy pokazaliście waszego psa w mediach i honorowaliście go bez wspomnienia waszych żołnierzy i ich uczestnictwa [w operacji]… gińcie w waszej wściekłości! Wasze marzenia i nadzieje wykończenia ISIS są niczym innym jak iluzją…”

Zwracając się następnie do wojowników ISIS, Al-Kuraszi chwalił ich za złożenie przysięgi na wierność nowemu przywódcy organizacji i zachęcał ich do nasilenia ataków na wrogów ISIS: ”O lwy kalifatu i wszędzie niosący chorągiew, gratulujemy was złożenia przysięgi na wierność dowódcy wiernych i kalifowi muzułmanów, wojownikowi dżihadu, szejkowi Abu Ibrahimowi Al-Haszemi Al-Kurasziemu, niechaj Allah go chroni”.

Pogratulował również mediom ISIS i aktywistom za złożenie przysięgi na wierność nowemu przywódcy i za trwające wysiłki w obliczu kampanii przeciwko ISIS prowadzonej przez media i establishment muzułmańskich uczonych.

Wojownicy ISIS muszą podwoić swoją aktywność i wzmocnić uderzenia… zamieńcie radość niewiernych w pogrzeby i zasadzajcie się na nich wszędzie”

Gratulując wojownikom ISIS ich ataków, by pomścić śmierć przywódcy ISIS, Abu Bakra Al-Baghdadiego, wezwał ich, by podwoili swoje wysiłki i ataki: „Rozkazujemy wam podwojenie działalności i wzmocnienie ataków. Spiszcie cele, naszkicujcie plany i podkładajcie bomby pułapki na drogach, połóżcie IED i rozstawcie snajperów i zabijajcie z tłumikami. Zamieńcie radość niewiernych w pogrzeby i zasadzajcie się na nich wszędzie…” Wezwał wojowników ISIS, by pozostali niezłomni w tych czasach, które są dla nich tak trudne, szczególnie wspominając tych w Afganistanie.

Wojna ISIS przeciwko Iranowi nie jest skończona

Al-Kuraszi zapewnił „Rafidite” Iran i, przez przedłużenie, rząd iracki, że wojna przeciwko nim nie jest skończona mimo twierdzeń ich rządów o pokonaniu ISIS w Iraku. Konflikt w Iraku, powiedział, jedynie wszedł w nową fazę i „armaty i samoloty” Iraku nie zdadzą się na nic w ich walce przeciwko ISIS. Ostrzegł: „Dotknijcie swoich karków i owińcie się w całuny zanim pójdziecie spać”. Powiedział im, żeby nie byli zbyt pewni siebie, mówiąc, że USA, z których pomocą poprzednio walczyły irackie milicje, zaczęły „was atakować i eliminować waszych zhańbionych dowódców” – nawiązanie do zabicia dowódcy Sił Kuds, Kasema Solejmaniego i irackiego zastępcy dowódcy PMU, Abu Mahdi Al-Muhandisa.

Szydząc z odpowiedzi Iranu na uderzenie USA, które zabiło tych dwóch dowódców, Al-Kuraszi powiedział: „Wasza odpowiedź była niczym więcej niż rozbiciem szyb w ambasadzie amerykańskich krzyżowców w Bagdadzie na sposób [w jaki] wasi żałośni niewolnicy, ruch apostatów Hamasu i Hizb Al-Lat [pejoratywne określenie Hezbollahu] rozprawiają się z Żydami – puste wypowiedzi i przemówienia”. Wyśmiewając groźbę irackiego rządu, że zmusi siły USA do opuszczenia kraju jako coś, co jest powyżej ich możliwości, zapytał: „Jak może podrzędny, nieszczęsny niewolnik, taki jak wy, wygnać waszego pana-krzyżowca?” Stwierdził, że jedynymi naprawdę zdolnymi do wygnania USA są wojownicy ISIS, ponieważ, powiedział, zmusili oni USA do wycofania się z Iraku około dziesięć lat temu i „spowodowali, że armia [USA] – dzięki dobroci Allaha – wycofała się z regionów sunnickich w samej bieliźnie z powodu strachu przed stanięciem przed nimi [wojownikami ISIS]”.

Syryjskie Siły Demokratyczne są skazane

Zwracając się do „męskich ateistycznych Kurdów, psów myśliwskich i niewolników Ameryki”, powiedział, że ich sukces przeciwko ISIS zawdzięczają tylko wsparciu dostarczonym przez uderzenia powietrzne koalicji pod przewodnictwem USA. Syryjskie Siły Demokratyczne, powiedział, byłyby skazane po rychłym wycofaniu się USA z Syrii i ich próby pojednania z reżimem Assada i zdobycia pomocy jego rosyjskich sojuszników nie obroniłyby ich przed zemstą ISIS. Następnie ostrzegł, że miejscowe plemiona w Syrii, które kolaborowały z siłami rządowymi przez dostarczanie informacji o agentach ISIS, prędzej czy później dotknie zemsta ISIS, jeśli nie okażą skruchy, następnie dodał: „Otrzymaliśmy listy waszych nazwisk od dobrych ludzi na waszych terenach”. ISIS, obiecał, zaakceptuje skruchę tych, którzy zaprzestali kolaboracji z rządem, ale ci, którzy „żałują” a potem zostają „apostatami”, będą uprawnionymi celami zemsty. Al-Kuraszi zapewnił także więźniów ISIS, że ISIS o nich nie zapomniało i że organizacja zrobi wszystko, co w jej mocy, by uzyskać ich uwolnienie. Wzywał ich, by pozostali niezłomni i zaakceptowali swój los do czasu, kiedy to się zdarzy.

Muzułmanie na całym świecie muszą imigrować do najbliższej prowincji ISIS i dołączyć do wojskowych obozów szkoleniowych

Na koniec, zwracając się do muzułmanów na całym świecie, Al-Kuraszi wezwał ich do imigracji do najbliższej prowincji ISIS i dołączenia tam do jednego z wojskowych obozów szkoleniowych ISIS.

Wreszcie, zaklinał wojowników ISIS, by nie polegali na własnej sile i możliwościach, i przypomniał im, że niezależnie od tego, jak wielkie są ich wysiłki, sukces i zwycięstwo przyjdą tylko z pomocą Allaha. Ostrzegł ich także przed konfliktami i wewnętrznymi podziałami.


[1] Telegram, January 27, 2020.