Poniższy raport jest obecnie bezpłatną  próbką Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM) MEMRI. Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj . 

20 listopada 2023 r. Urząd Generalny ds. Zakat, organizacji charytatywnej, ruchu Huti Ansar Allah rozpoczął kampanię zbierania funduszy dla „ludu w Gazie i jej wojowników dżihadu”. Szef organizacji charytatywnej ogłosił, że dotychczas zebrano 1,390 miliarda rialów jemeńskich, czyli ponad 5,5 miliona dolarów. Podczas ceremonii rozpoczęcia kampanii, która odbyła się w stolicy Jemenu, Sanie, z udziałem wyższych urzędników rządu Huti, a także przedstawicieli frakcji palestyńskich, obecni pochwalili stanowisko przywództwa Huti i jego wsparcie dla narodu palestyńskiego. Na zakończenie ceremonii darowizny zostały przekazane przedstawicielom frakcji palestyńskich. [1] Warto zauważyć, że 20 listopada 2023 r. saudyjska gazeta „Al-Sharq Al-Awsat doniosła, że ruch Huti Ansar Allah zmuszał kobiety do przekazywania pieniędzy i biżuterii „na pomoc Gazie”. [2] Kampania zbierania funduszy to kolejny aspekt bezwarunkowego wsparcia udzielonego przez Huti frakcjom palestyńskim w Strefie Gazy, na czele z Hamasem, od rozpoczęcia wojny między Izraelem a tymi frakcjami 7 października 2023 r. Ta wojna nastąpiła po ataku dokonanym przez Hamas na społeczności i bazy wojskowe na terytorium Izraela, który Hamas nazwał Potopem Al-Aksa. Huti przyznali się do ostrzeliwania Izraela rakietami i dronami i zagrozili atakiem na każdy izraelski statek i każdy statek w jakikolwiek sposób powiązany z Izraelem, który pływa po Morzu Czerwonym lub w pobliżu Cieśniny Bab Al-Mandab. 19 listopada Huti spełnili swoją groźbę, porywając statek transportowy Galaxy Leader. [3]

Szamsan Abu Nsztan, szef Urzędu Generalnego ds. organizacji charytatywnej Zakat (po lewej) wręcza czeki Chaledowi Chalifie, przedstawicielowi Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny ​​(źródło: Zakatyemen.net, 20 listopada 2023 r.)

Funkcjonariusze Huti: Kampania postępuje zgodnie z instrukcjami przywódcy Huti; Krytykują stanowisko krajów arabskich

Szamsan Abu Nasztan, który kieruje Urzędem Generalnym ds. organizacji Zakat, ogłosił rozpoczęcie kampanii na rzecz „ludu w Gazie i jej wojowników dżihadu” i powiedział, że dotychczas zebrano 1,390 miliarda riali, dodając, że 390 milionów riali, czyli ponad 1,5 miliona dolarów przekazali pracownicy Urzędu i jego oddziałów w prowincjach „w odpowiedzi na instrukcje kierownictwa rewolucji i Najwyższej Rady Politycznej oraz na pomoc miejscom świętym i kwestii palestyńskiej”. Pochwalił „odważną [postawę] Jemenu i jego wsparcie dla narodu palestyńskiego oraz jego opór od pierwszego dnia Potopu Al-Aksa”. Stanowiło to jednak ostry kontrast z jego krytyką krajów i reżimów arabskich, które opisał jako „kolaborantów normalizujących swoje stosunki z tworem syjonistycznym” i które, jak twierdził, nie zrobiły nic. Pochwalił także schwytanie rzekomo izraelskiego statku transportowego Galaxy Leader oraz jednostkę rakietową i dronów Huti, która zaatakowała w głębi terytorium Izraela.

Inni wyżsi funkcjonariusze Huti z zadowoleniem przyjęli kampanię, chwalili ataki Huti na Izrael i krytykowali postępowanie krajów arabskich, przede wszystkim Arabii Saudyjskiej, oraz ich stanowisko wobec wojny w Gazie.

Sułtan Al-Sami’i, członek Najwyższej Rady Politycznej Huti, pochwalił Urząd Generalny ds. Zakat za kampanię na rzecz „wojowników dżihadu w Palestynie”. Pogratulował siłom morskim Huti zdobycia „izraelskiego” statku zgodnie z rozkazami przywódcy Huti i powiedział, że wpłynie to na gospodarkę „okupacji” i podniesie morale bojowników dżihadu w Gazie. Powiedział także, że takie operacje będą kontynuowane do czasu ustania agresji na Gazę. Al-Sami’i skrytykował wyniki nadzwyczajnego szczytu arabsko-islamskiego zwołanego w Rijadzie 11 listopada 2023 r. i stwierdził, że podjęte tam decyzje są „żałosne” i nie dorównują nawet decyzjom krajów nieislamskich, które zerwały stosunki z Izraelem.

Szams Al-Din Szaraf Al-Din, mufti Jemenu, zapewnił, że świat rozumie jedynie język siły. Nawoływał do zdystansowania się od sekciarstwa i „sztucznych” granic geograficznych oraz zjednoczenia się pod „sztandarem prawdy”, a także do bojkotu towarów amerykańskich i izraelskich. Wezwał także do wsparcia jednostek rakietowych i dronów, twierdząc, że są one powodem do dumy „każdego Jemeńczyka”.

Muhammad Miftah, doradca Najwyższej Rady Politycznej Huti, który stoi na czele Komitetu Najwyższego ds. krajowej kampanii na rzecz Al-Aksa [4], stwierdza, że ​​ktokolwiek nie użyje siły lub możliwości, którymi dysponuje, aby położyć kres aktom rzezi w Gazie, jest wspólnikiem tych czynów.

Przedstawiciel Hamasu: Dziękujemy Huti za ich ataki na Izrael

Na ceremonii rozpoczęcia kampanii zbierania funduszy byli obecni przedstawiciele frakcji palestyńskich zamieszkujących terytoria kontrolowane przez Huti: Moaz Abu Szamalah, przedstawiciel Hamasu; Ahmad Barakah, przedstawiciel Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), Chalid Chalifah z Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny ​​i Ibrahim Nasouh z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Przedstawiciel Hamasu Abu Szamalah przemawiał w imieniu frakcji palestyńskich. Pochwalił stanowisko przywódcy Huti, rządu i narodu za wsparcie dla Palestyny ​​poprzez ataki na Izrael pomimo odległości między Jemenem a Izraelem, a także przecięcie izraelskiej „tętnicy handlowej i wojskowej” w regionie Morza Czerwonego aż do powstrzymania agresji w Gazie. 


[1] Zakatyemen.net, November 20, 2023.

[2] See MEMRI JTTM Report, Saudi Daily: Houthi Ansar Allah Movement Extorting Money, Jewelry From Yemeni Women To Fuel Houthi War Machine Against Israel, November 20, 2023.

[3] For more information about Houthi attacks against Israel, see MEMRI JTTM Reports, Houthi Ansar Allah Movement Claims Capture Of ‘Israeli Ship’ In Red Sea; Says Israeli Vessels Are Legitimate Target Until ‘Aggression’ Ceases Against Palestinian People, Threatens ‘This Is [Just] The Beginning’, November 20, 2021; Houthi Ansar Allah Movement Claimed Missile And Drone Attacks On 'Israeli Enemy’; Threatened More 'In Palestine Or Beyond,’ Especially On Israeli Vessels In Red Sea Or 'Every Place We Can Reach’, November 15, 2023; and Iran-Backed Houthi Ansar Allah Movement Claims Drone Attacks On Israeli Targets 'Including Airports’, November 6, 2023.

[4] This committee officially began to operate on October 29, 2023, Saba.ye, October 29, 2023.