Po irańskim ataku 14 września 2019 r. na instalacje Aramco w Arabii Saudyjskiej Ibrahim Al-Amin, redaktor związanej z Hezbollahem libańskiej gazety „Al-Akhbar”, która jest znana z poparcia dla osi oporu, ostrzegł w artykule z 23 września, że prawdopodobne są dalsze ataki na Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i dodatkowe cele. 

W artykule Al-Amin naszkicował „nową strategię”, która, jak powiedział, została przyjęta przez oś oporu do walki z wrogiem, któremu przewodzą USA, Arabia Saudyjska i ich sojusznicy, szczególnie na jemeńskiej arenie. Najważniejszym aspektem tej strategii, powiedział, jest przejście od etapu powściągliwości do etapu karnych ataków. Według Al-Amina, etap karnych ataków już jest realizowany i nie można go zatrzymać, chyba że amerykański wróg i jego sojusznicy ustaną ze swoimi wojnami przeciwko osi oporu. Twierdził także, że oś oporu jest skłonna i zdolna do przejścia na etap pełnej wojny, jeśli to konieczne. Podkreślając, że karny atak nie ogranicza się do konkretnego okresu czasu lub do konkretnego celu, napisał, że może być rozciągnięty, by obejmować wszystkich zaangażowanych w wojny przeciwko osi oporu. Operacja przeciwko instalacjom Aramco, powiedział, ujawniła tylko „czubek góry lodowej potencjału krajów i sił osi oporu” i karne ataki mogą obejmować bardziej bolesne ciosy zadane agresywnym krajom. Dodał, że niedawno Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały wyraźne i ostateczne ostrzeżenie, że muszą zakończyć wojnę w Jemenie lub spodziewać się ostrego ataku.

Atak z 14 września na instalacje Aramco (Źródło: NBCnews.com, 17 września 2019)

Szydząc z Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników, którzy, jak napisał, byli zawstydzeni i zaskoczeni technologicznymi i militarnymi środkami, jakie Huti mają do dyspozycji, Al-Amin ostrzegł, że Huti – jeśli nie będą mieli wyboru – rozszerzą swoje reakcje do punktu, w którym nie będą ich dłużej ograniczały czerwone linie.

Należy zanotować, że w ostatnich dniach Huti kontynuowali grożenie Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Przywódca Huti, Abdul-Malik Badreddin Al-Huti i przewodniczący Najwyższej Rady Politycznej Huti, Mahdi Al-Maszat, ogłosili, że jeśli koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej nie ustanie w swojej agresji na Jemen, Huti nasilą ataki[1]. Podobnie ostrzegał przed atakami na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich rzecznik Huti, Muhammad 'Abd Al-Salam, w wywiadzie z 17 września 2019 r. dla Al-Dżaziry. Następnego dnia, 18 września, wojskowy rzecznik Huti, brygadier Jahja Saree, powiedział, że Huti mają listę dziesiątków potencjalnych celów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i dodał, zwracając się do przywódców Zjednoczonych Emiratów Arabskich: „Nawet jedna operacja będzie was drogo kosztować”[2]

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Al-Amin’s[3]:

[Ciąg dalszy tekstu nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/editor-hizbullah-affiliated-lebanese-daily-resistance-axis-has-moved-stage-punitive-attack


 

[1]  Raialyoum.com, September 20 and 21, 2019.

[2] Ansarollah.com, September 18, 2019; Al-Quds Al-Arabi (London), September 18, 2019. See also MEMRI TV Clip No. 7492, Houthi Military Spokesman Brigadier Yahya Saree Threatens The „Glass Towers” Of Abu Dhabi And Dubai, Adds: We Have Dozens Of Targets In The UAE, September 18, 2019.

[3] Al-Akhbar, Lebanon, September 23, 2019.

[4] Raialyoum.com, September 21, 2019.