W artykule z 17 września 2019 r.[1] zatytułowanym Uderzono w saudyjskie  Aramco… Potraktujcie ten atak bardzo poważnie! Co, gdyby dwa pociski uderzyły w Dubaj! i opublikowanym w tureckiej gazecie „Yeni Şafak”, która jest tubą rządzącej Turcją Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), redaktor naczelny tej gazety, İbrahim Karagül, komentował niedawne ataki pocisków samosterujących i dronów na rafinerię Abqaiq i pole naftowe Arabii Saudyjskiej.

Karagül napisał: „Atak przeprowadzony przez wspieranych przez Iran Huti w Jemenie przeciwko saudyjskiej firmie naftowej Aramco jest jak dotąd najgroźniejszym atakiem… Wojna domowa w Jemenie już była wojną saudyjsko-irańską. Ale ta prawda jest teraz jawna; strony walki zaczną atakować się wzajemnie bardziej bezpośrednio”. Przepowiedział, że po ataku „prowokacje USA-Izrael będą trwały… by przygotować region na nową arabsko-perską wojnę”.

İbrahim Karagül ściska rękę tureckiego prezydenta, Recepa Tayyip Erdoğana (źródło: T24.com.tr).

Following is Yeni Şafak’s translation of Karagül’s column:

„Wojna domowa w Jemenie już była wojną saudyjsko-irańską… Strony walki zaczną atakować się wzajemnie bardziej bezpośrednio”

Atak przeprowadzony przez wspieranych przez Iran Huti w Jemenie na saudyjską firmę naftową Aramco jest jak dotąd najbardziej niebezpieczny, Będzie miał konsekwencje wychodzące daleko poza podskok cen ropy naftowej. Ten atak zamienił wojnę jemeńską w wojnę saudyjską. Jest obecnie najsilniejszą oznaką regionalnego trzęsienia ziemi, które jest zapisane jako wojna persko-arabska.

Sprawa nie jest dłużej kwestią Huti. Nie jest także wojną jemeńską. Wojna domowa w Jemenie już była wojną saudyjsko-irańską. Ale ta prawda jest teraz jawna; strony walki zaczną atakować się wzajemnie bardziej bezpośrednio. Po ataku Saudyjczycy najpierw zatrzymali produkcję ropy, a potem zredukowali ją do 50 procent. Należy rozważyć, co może zrobić saudyjska administracja w wypadku nowych ataków i trzeba ocenić regionalne i globalne konsekwencje tego.

Huti, którzy oznajmili, że przeprowadzili atak na Aramco 10 dronami, opublikowali wczoraj kolejne oświadczenie, że przeprowadzą nowe ataki i wezwali cudzoziemców do „opuszczenia terenu”.

Prawdopodobnym podejrzanym jest Iran. Bowiem Huti pracują z Iranem. Tak samo jak Hezbollah i Haszd al-Szaabi. Mimo że administracje saudyjska i Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie oskarża go otwarcie, USA bezpośrednio oskarżyły Iran. Takie oskarżenie wyszło od administracji USA, gdzie głosy mówiące „Uderzmy instalacje naftowe Iranu” stały się głośniejsze.

Kiedy prezydent USA, Donald Trump, powiedział: „Jesteśmy gotowi do wojny. Nasza broń jest gotowa do strzału. Jesteśmy skupieni na celu”, źródła USA znowu twierdziły, że atak został dokonany przez  pociski kierowane. W dodatku do Huti, to twierdzenie bezpośrednio ustawia Iran i organizację Haszd al-Szaabi w świetle reflektorów.

Jak kryzys Aramco był oceniany na trójstronnym szczycie w Ankarze?

„Panuje wrażenie, że jeśli Arabia Saudyjska wyda jasne oświadczenie mówiące, ‘Iran przeprowadził to uderzenie’, to USA i Izrael zaatakują Iran bez marnowania więcej czasu”

Administracja USA poszła jeszcze dalej. W spotkaniu z Rosją stwierdzono, że stało się jasne, iż atak nie został dokonany z Iraku. Według Waszyngtonu atak był dokonany bezpośrednio z irańskiego terytorium.

Huti uderzali w przeszłości w bazy lotnicze Arabii Saudyjskiej, przy wielu okazjach atakowali Dżuddę i systemy obrony powietrznej wystrzeliwały pociski przelatując nad Mekką.

Kiedy świat obserwował te wzajemne groźby przez cały dzień wczorajszy, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, rosyjski prezydent Władimir Putin i irański prezydent Hassan Rouhani wstrzymywali oddech, organizując zarówno spotkania bilateralne, jak trójstronny szczyt w Ankarze.

Każdy ruch w regionie dotyczy Turcji

Głównym tematem spotkania był Idlib i przyszłość Syrii ogólnie, jednak można myśleć, że ci trzej przywódcy zrobili z tego narastającego napięcia priorytetowy temat porządku dnia. Bowiem Iran jest głównym celem tego napięcia. Rosja jest obecnie regionalnym krajem przez Syrię. Turcja jest jedynym krajem, który jest w centrum każdego kroku podjętego przez Syrię i region.

Kolejna fala szoku przetoczyła się, kiedy szczyt syryjski miał miejsce. Iran przechwycił w Cieśninie Ormuz tankowiec należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nikt nie postępuje o jeden krok wstecz. Każde działanie jeszcze bardziej podnosi napięcie.

Panuje wrażenie, że jeśli Arabia Saudyjska wyda jasne oświadczenie mówiące, „Iran przeprowadził to uderzenie”, to USA i Izrael zaatakują Iran bez marnowania więcej czasu. Nasilające się ataki powietrzne Izraela na Syrię i Irak w ostatnich dwóch miesiącach, jeszcze bardzie wzmacniają tę teorię.

”Arabsko-perska granica” przesuwa się na arabski kontynent

„Wówczas arabsko-perska granica była irańsko-iracką granicą… Teraz arabski kontynent, Arabia Saudyjska bezpośrednio zmierza ku centrum wojny”

Co stanie się teraz?

1- Prowokacje USA-Izrael będą trwały. To znaczy, że pośrednia rozgrywka między Iranem a Arabią Saudyjską będzie trwała. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie będą nadal osaczały Iran, używając siły USA i Izraela, podczas gdy Iran będzie nadal uderzał w Arabię Saudyjską przez tych, którzy są z nim stowarzyszeni w Libanie, Iraku , Syrii i Jemenie.

2- Planem USA i Izraela jest przygotowanie regionu na nową wojnę arabsko-perską i oni się nie cofną. Wszystkie wojny w regionie od 1991 r. odbywały się na arabskim terytorium. I kraje arabskie zawsze były pokonane.

Wówczas arabsko-perska granica była irańsko-iracką granicą. Wówczas ta granica była dociągnięta do iracko-syryjskiej granicy. Teraz arabski kontynent, Arabia Saudyjska zmierza bezpośrednio ku centrum wojny.

”Konie trojańskie”. Szaleństwo dwóch arabskich następców tronu spali cały region do szczętu…

3- Nie wydaje się możliwe, by USA i Izrael otwarcie zaatakowały Iran. „Irańskie zagrożenie” dla Saudyjczyków i państw Zatoki jest zidentyfikowane przez USA, Izrael i Wielką Brytanię.

4- Do dzisiaj pisałem, że „Arabia Saudyjska jest rzeczywistym celem”. Zachowuję tę samą opinie dzisiaj. Kontynuowanie obecnego stanu [rzeczy] lub otwarta wojna mogą prowadzić do podziału Arabii Saudyjskiej. Została na nich zastawiona pułapka.

5- Mohammed bin Zajed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman grają [rolę] ”koni trojańskich” w nowym planie wojny regionalnej USA i Izraela. Próbują przeprowadzić absurdalne plany regionalne przez tych jastrzębich ale naiwnych następców tronu. Jeśli im się uda, cenę tego szaleństwa zapłaci cały region. Każdy kraj w regionie tego dozna.

„Jeden krok dalej będzie oznaczał nową wojnę w Libanie i Iraku – w ten sposób wojna staje się rozszerzona na region”

”Prowokować Iran, straszyć Saudyjczyków”. Oczekuje się, że warunki dojrzeją

6- Reakcja Rijadu przeciwko oblężeniu przez Iran Arabii Saudyjskiej ze strony Jemenu jest uprawnioną samoobroną. Ale reakcje Iranu wobec nabudowywaniu armii USA i Zachodu w Zatoce Perskiej przy kooperacji Saudyjczyków i Rady Współpracy Zatoki, także są uprawnione.

7- Scenariusz oparty na ”prowokowaniu Iranu i straszeniu Saudyjczyków” został napisany i jest realizowany. I w tym scenariuszu załatwiają oni ze sobą porachunki. Wynikiem tej ostatecznej rozgrywki w żaden sposób nie będzie ich wojna.

8- Niestety nie ma mechanizmu, który odwiódłby ich z tej niebezpiecznej drogi lub uspokoił ich. Wypowiedź Trumpa: „Jesteśmy gotowi do strzału, jesteśmy skupieni na celu” faktycznie wskazuje, że jest okres oczekiwania, by warunki dojrzały. Jest obecnie jasne, że podniosą napięcia zgodnie z tym celem.

Ta wojna będzie uderzeniem w serce Saudyjczyków. Ich wielki błąd: stracili Turcję

9- Jeden krok dalej będzie znaczył nową wojnę w Libanie i Iraku. W ten sposób wojna rozszerza się na region. Możemy mniej lub bardziej zgadywać konsekwencje, przed jakimi staną regionalne państwa, ale jest teraz faktem, ze ta wojna uderzy w serce Arabii Saudyjskiej.

10- Największym błędem administracji saudyjskiej w sytuacji takiego regionu jest stanie przeciwko Turcji. Korytarz terroru, jaki próbują ustanowić na północy Syrii razem ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, USA i Izraelem jest rzeczywiście wyraźnym sygnałem, że są jawnie we froncie antytureckim i prowadzą wojnę.

11- Ci, którzy identyfikują „irańskie zagrożenie” dla siebie, identyfikują także „tureckie zagrożenie” i wierzą w nie. Nie tylko wierzą w nie, ale zaczynają atakować Turcję regionalnie i z samego kraju. Saudyjska administracja, która nie widzi Turcji po swojej stronie w prawdopodobnej regionalnej burzy, nie będzie miała szansy.

„Two Iranian Missiles Striking Dubai Will Leave Neither An Economy Nor The UAE In Its Wake”

Dwa irańskie pociski na Dubaj: Zjednoczone Emiraty Arabskie będą zrównane z ziemią

12- Zjednoczone Emiraty Arabskie stoją jako główna baza antytureckich nastrojów. Nie może być nic bardziej irracjonalnego niż ten kraj, który próbuje spowodować starcie Saudyjczyków z Iranem, ryzykując wojnę z Iranem. Dwa irańskie pociski uderzające Dubaj nie pozostawią po sobie ani gospodarki, ani Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

13- Syryjska wojna zamieniła się w wojnę światową. Syria była węzłem całego regionu; węzeł rozwiązał się i nie może zostać zawiązany ponownie. Tym razem jednak rozgrywa się scenariusz, który kompletnie zniszczy powiązanie między Morzem Czerwonym a Zatoka Perską.

Inwazja regionu, zachodnie armie tłumnie przybywają do regionu

14- Nazwijcie to „wojna arabsko-perską” lub „islamską wojna domową”. Możemy także powiedzieć, że jest to „inwazja całego regionu”. Bowiem to będzie wojna, której nie może wygrać żadne państwo w regionie. Ale skończy się zniszczeniem całego regionu i rozprzestrzenieniem się w nim zachodnich armii.

Wtedy będziemy lamentować nad konsekwencjami, przed jakimi staniemy z powodu imbecyli w regionie.


[1] Yenisafak.com/en/columns/ibrahimkaragul/saudis-aramco-has-been-struck-everybody-has-locked-and-loaded-their-weapons-take-this-attack-very-seriously-what-if-two-missiles-were-to-strike-dubai-the-madness-of-the-two-arab-crown-princes-is-going-to-burn-down-the-whole-region-2047170, September 17, 2019.