W artykule z 17 września 2019 r/. zatytułowanym Uratować świat przed perskim nazizmem, Ahmed Al-Dżarallah, redaktor naczelny kuwejckiej anglojęzycznej gazety „Arab Times”. napisał, że kwestia przeciwstawienia się Iranowi nie jest już dłużej sprawą udaremnienia perskiego projektu ekspansji, ale kwestią przeciwdziałania zagrożeniu globalnego bezpieczeństwa. W tej sytuacji, powiedział, amerykańskie i europejskie koncepcje powrotu do polityki Baracka Obamy zbliżenia z Iranem nie są dłużej realne; świat musi działać, by zapewnić stałe dostawy ropy naftowej po rozsądnych cenach, bo niepowodzenie zrobienia tego da globalną recesję. Al-Dżarallah dodał, że brak reakcji na agresję Iranu będzie poniżającym poddaniem się, jeszcze bardziej upokarzającym niż porozumienie z Monachium w 1938 r. z nazistowskimi Niemcami, które doprowadziło do II Wojny Światowej[1].  

Poniżej podajemy jego artykuł z „Arab Times” z 17 września[2].

Ahmed Al-Dżarallah (źródło: Arab Times, Kuwejt)

Sprawa przeciwstawienia się Iranowi wyszła poza samoobronę i udaremnienie perskiego projektu ekspansji regionalnej, o którą siły koalicji arabskiej ścierają się z gangsterami Huti w Jemenie, [i doszła] do zagrożenia globalnym interesom i stabilności.

Dlatego polityka wahania się i zmiękczania wejścia [skrywająca się za] politycznymi potyczkami i skrzyżowanym ogniem, z możliwym szczytem USA-Iran w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, nie jest dłużej narzędziem wyborczym, dzięki któremu prezydent Donald Trump może zdobyć w swoim kraju głosy militarnej opozycji wobec wojny.

Nie ma więcej miejsca na europejskie mediacje w sprawie stosunków z Iranem. Świat albo broni swoich interesów zapewnienia dostaw ropy naftowej po umiarkowanych cenach, albo poddaje się państwu terroru przez pozwolenie reżimowi mułłów, który odnosi sukcesy w szantażu, dyktować [sobie] tempo.

Natura ataków na saudyjskie instalacje naftowe w Abqaiq i Khuris, z dowodami zebranymi przez Stany Zjednoczone i obrazy satelitarne, całkowicie wykluczyły możliwość, że Huti przeprowadzili te ataki. Jest tak, ponieważ nie mają oni takich możliwości i odległość jest zbyt wielka. Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, powiedział na Twitterze: „Dowody potwierdzają, że ataki nie wyszły z Jemenu”, a więc oskarżył Iran o to, że stoi za atakami na Arabię Saudyjską.

To znaczy, że Irak lub Iran stoją za atakami i społeczność międzynarodowa musi podjąć drastyczne działania. Nie zrobienie tego doprowadzi do powtórki scenariusza z 1973 r. w bardziej wybuchowy sposób. Niedobory dostaw ropy naftowej, szczególnie z Arabii Saudyjskiej, a ogólnie z Zatoki Arabskiej, mogą doprowadzić do globalnej recesji ekonomicznej, która będzie nie do zniesienia dla Zachodu, niezależnie od strategicznej rezerwy  Ameryki i innych.

W epoce satelitów, które co godzina dokonują oglądów świata, nie ma tajemnic, szczególnie w dziedzinie rakiet, ich baz i trajektorii. Dlatego każdy globalny wysiłek, by udaremnić reakcję na ataki, jest równoznaczny z poniżającym poddaniem się reżimowi diabelskich mułłów. Będzie to bardziej poniżające niż pakt z Monachium, który dał niemieckiemu nazizmowi okazję do pogwałcenia wielu krajów i pchnięcia do wojny światowej, w której zginęło 80 milionów ludzi. Każdy rozsądny człowiek rozumie te fakty i wie, dokąd może prowadzić brak działania, szczególnie jeśli cena baryłki ropy przekroczy 100 dolarów.

Jest możliwe udaremnienie irańskiego terroryzmu już teraz przez szereg międzynarodowych kar, które pomogą obalić reżim obywatelom uciskanym przez mułłów. Jednak każdy kompromis przez powrót do rodzaju polityki [prowadzonej] przez Baracka Obamę, kiedy ignorował on chemiczne bomby w Syrii, zrodzi dziesiątki grup terrorystycznych podobnych do  DAESH; w dodatku do uczynienia świata ofiarą irańskiej groźby. Czy społeczność międzynarodowa zaakceptuje to, że będzie pod panowaniem terrorystycznego gangu i nowego nazizmu?

To jest oficjalne pytanie do społeczności międzynarodowej, z której część próbuje wykorzystać sytuację do ponownego wprowadzenia na rynek międzynarodowy irańskich mułłów.


[1] It should be noted that, in an article he published one day earlier, on September 16, Jarallah argued  that the recent Iranian attack on Saudi Arabia should not lead to war with Iran but should be countered by maximizing the economic pressure on Iran (Arab Times, Kuwait,  September 16, 2019).

[2] Arab Times (Kuwait),  September 17, 2019.