Jalaluddin Haqqani na prawo na zdjęciu; zdjęcie dzięki: rediff.com

W najnowszym raporcie opublikowanym przez indyjską witrynę internetową ujawniono, że Sieć Haqqani, która tworzy kręgosłup talibów w Afganistanie, ma pod swoim dowództwem ponad 12 tysięcy wyszkolonych bojowników.

Raport zatytułowany “Sieć Haqqani – pogoń za cieniami” opublikowała witryna internetowa rediff.com. Ujawnia ona także po raz pierwszy tożsamość kolejnego pokolenia przywódców Sieci Haqqani.

Niedawno obwiniono Sieć Haqqani za zamach samobójczy z 30 grudnia 2009 r. na bazę operacyjną CIAw prowincji Khost w Afganistanie.

Poniżej podajemy niektóre fragment tego raportu:[1]

Badruddin, Naseeruddin i Baseeruddin – synowie Maulviego Jalaluddina Haqqani, który stoi na czele Sieci Haqqani – są dowódcami niższych szczebli

Sieć Haqqani – “dobrzy talibowie” dla Pakistanu i “źli talibowie” dla Amerykanów i ich sprzymierzeńców – uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych organizacji terrorystycznych na świecie…

Sieć Haqqani ma ponad 12 tysięcy dobrze wyszkolonych bojowników, włącznie z pokaźną liczbą zamachowców-samobójców; jest wyposażona w nowoczesną broń do walki partyzanckiej.

Uprzednio kwatera główna Sieci Haqqani mieściła się we wsi Dandi Darpakhel w pakistańskim obszarze plemiennym Waziristanu Północnego, ale po szeregu amerykańskich ataków samolotami bezzałogowymi została przeniesiona do innej części tego obszaru.

Sieć Haqqani jest bardzo silna w prowincjach Afganistanu Khost, Paktika, Paktia, Logar i Ghazni, podczas gdy w Pakistanie Waziristan Północny uważany jest za jej bastion.

Poza Waziristanem Północnym Sieć ma także wielu bojowników w Waziristanie Południowym, Bajaur, Mohmand, Kurram i kilku zasiedlonych obszarach Pakistanu jak Bannu, Lakki Marwat i Tank.

Szefem Sieci Haqqani jest Maulvi Jalaluddin Haqqani. Weteran dżihadu, tuż po sześćdziesiątce, należy do plemienia Zadran, które zamieszkuje obie strony linii Duranda [granica afgańsko-pakistańska] i należy do głównej Szury [rady wykonawczej] talibów.

Był żonaty dwukrotnie; jedna z jego żon należała do plemienia Zadran w Khost i została zabita we wrześniu 2008 r. w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego, druga żona zaś jest Arabką. Podczas tego samego ataku, w którym zginęła jego żona, Haqqani stracił także siostrę, szwagierkę i ośmioro wnuków. Haqqani ma 13 synów, z których jeden, Mohammed, został zabity w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego w Waziristanie Północnym 19 lutego.

W lipcu 2008 r. Muhammad Omer Haqqani, inny jego syn, także został zabity podczas walk w Satto Kandao w prowincji Paktika. Spośród pozostałych 11 synów Sirajuddin Haqqanni, Naseeruddin i Baseeerudin są dowódcami niższych szczebli.

„Chociaż Dadullah Lung… wprowadził do Afganistanu szkolenie i indoktrynację zamachowców-samobójców, to Sieć Haqqani następnie rozpropagowała ten trend w kraju”

Maulvi Jalaluddin osiągnął znaczącą pozycję podczas radzieckiej okupacji Afganistanu. Pozostał związany z Hizb-e Islami Maulviego Yunusa Khalesa i walczył z Sowietami w prowincjach Paktia i Paktika[2] .

Pokonanie sił komunistycznych w Khost na początku lat 1990. uważane jest za “wielki sukces” w jego karierze dżihadysty. W tym okresie zbliżył się do arabskich mudżahedinów i nawiązał także dobre stosunki z szefem Al-Kaidy Osamą bin Ladenem.

Jalaluddin Haqqani jest popularny w Waziristanie Północnym, ponieważ spędził znaczną część życia we wsi Dandi Darpakhel, gdzie w 1980 r. założył seminarium. Niemal wszyscy uczniowie tej madrasy są zagorzałymi zwolennikami Haqqaniego.

W 1995 r., kiedy talibowie zdobyli Kabul, Haqqani początkowo nie był z nimi związany. Wkrótce jednak dołączył do nich i był ministrem ds. plemion w rządzie mułły Omara.

Po zamachach 11 września, kiedy USA obaliła reżim talibów, Haqqani ukrywał się na obszarach pogranicznych między Pakistanem a Afganistanem i rozpoczął przygotowania do walki przeciwko siłom NATO pod przywództwem USA; bardzo szybko wyłonił się jako najbardziej niebezpieczny wróg sił koalicji.

Omar wyznaczył go na głównodowodzącego sił zbrojnych talibów, ponieważ w tym czasie Al-Kaida ukrywała się. Haqqani nie tylko dostarczał schronienia Arabom i cudzoziemcom po obu stronach granicy, ale dał także Al-Kaidzie możliwość przegrupowania się na obszarach pod jego kontrolą.

Chociaż Dadullah Lung, budzący postrach dowódca talibów wprowadził do Afganistanu szkolenie i indoktrynację zamachowców-samobójców, to Sieć Haqqani następnie rozpropagowała ten trend w kraju.

Jalaluddin Haqqani występował w filmach propagandowych talibów i mówił o dżihadzie i o zamachach samobójczych. Sieć Haqqani specjalizuje się w samochodowych zamachach samobójczych.

Chociaż Sieć stoi za dużą liczbą ataków w Afganistanie, dwa duże ataki, który idą na konto tej grupy to atak na ambasadę Indii i na pięciogwiazdkowy hotel w Kabulu.

„Po Sirajuddinem Haqqanim innym ważnym dowódca w Sieci Haqqani jest Maulvi Sangeen Zadran; jest on szefem operacyjnym bojowników talibskich w afgańskich prowincjach Khost, Paktia i Paktika”

Jalaluddin Haqqani jest już stary, więc dowództwo bojowe sieci jest teraz w rękach jego starszego syna Sirajuddina Haqqani.

Sirajuddin, lat 33, uczył się w seminarium swojego ojca we wsi Dandi Darpakhel w Waziristanie Północnym. Uważa się go za zdolnego dowódcę wojskowego – jest na liście najbardziej poszukiwanych osób przez USA.

Po Sirajuddinie Haqqanim innym ważnym dowódcą Sieci Haqqani jest Maulvi Sangeen Zadran. Obecnie jest on przywódcą bojowym talibów w prowincjach Afganistanu Khost, Paktia i Paktika; ma dobre stosunki z talibami pakistańskimi – zarówno Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP, lub Ruchem Pakistańskich Talibów) i z Hafizem Gul Bahadarem, szefem wszystkich talibów w Waziristanie Północnym.

Często odwiedza Waziristan; szef TTPHakimullah Mehsud rozpoczął swoją karierę pod dowódctwem Sangeena w prowincji Paktika w Afganistanie.

Sieć Haqqani ma wpływ na wszystkich bojówkarzy pakistańskich, czy są oni “dobrzy”, czy “źli”, mają z nią dobre stosunki.

Sieć Haqqani finansowo jest bardzo silna i głównymi sponsorami są Arabowie i Al-Kaida. Sieć wspiera także finansowo byłego szefa TTPBaitullaha Mehsuda i, według źródeł Talibanu, TTPotrzymuje około 20 milionów pakistańskich rupii miesięcznie. Obecne kierownictwo TPPjest całkowicie pod kontrolą Sieci Haqqani.

Jalaluddin Haqqani pozostał lojalny wobec Pakistanu; podczas wojny afgańsko-rosyjskiej stał bardzo blisko pakistańskiej wojskowej służby wywiadowczej. Pakistan zawsze unikał konfliktu z Siecią Haqqani; ta grupa nie tylko jest bardzo silna i niebezpieczna, ale także może służyć w przyszłości interesom pakistańskim – w wypadku powrotu talibów do władzy w Afganistanie.

USA i reszta świata naciskają na Pakistan, by rozprawił się z Siecią Haqqani, ale Pakistan odmawia podjęcia działań.


[1] www.rediff.com, Indie, 22 lutego 2010; raport został nieznacznie zredagowany dla większej jasności.

[2] Dominującej frakcji Hizb-e-Islami przewodzi Gulbuddin Hekmatyar, zbiegły dowódca bojówkarzy i były premier Afganistanu.