Raport MEMRI pokazujący powiązania znanego i kontrowersyjnego szejka sunnickiego Yousefa Al-Qaradawiego z Fundacją Katarską jest podstawą szeroko rozprzestrzenionej krytyki decyzji hiszpańskiego klubu piłki nożnej FC Barcelona sprzedania tej Fundacji miejsca reklamowego na swoich koszulach sportowych.

Klub ogłosił swoją rekordową umowę, wartą 225 milionów dolarów, 10 grudnia [1] .

Wcześniej w tym roku MEMRI opublikował obszerny raport o Mieście Edukacji Fundacji Katarskiej i jego związkach z Al-Qaradawim (patrz Szejk Yousef Al-Qaradawi i Miasto Edukacji [Education City] w Katarze – gości amerykańskich studentów uniwersyteckich z Carnegie Mellon, Georgetown, Northwestern, Texas A&M, Virginia Commonwealth, Cornell & innych, 19 lutego 2010 r.)

Al-Qaradawi, który przewodniczy Międzynarodowemu Związkowi Uczonych Muzułmańskich, wezwał do nowego Holocaustu przeciwko Żydom, ale tym razem z rąk muzułmanów [2] i oznajmił, że “podbój Rzymu” przez islam uratuje Europę z jej poddaństwa materializmowi i rozpuście [3] . Powiedział także, że „islam powróci do Europy jako zdobywca” [4] . MEMRI opublikował wiele innych raportów o wypowiedziach Al-Qaradawiego, popierających terroryzm i zamachy samobójcze przeciwko USA, Zachodowi i Żydom [5] .

Raporty MEMRI były także podstawą zakazu wjazdu Al-Qaradawiego do USA i Wielkiej Brytanii [6] .

Niedawno Al-Qaradawi krytykował USA i wyrażał poparcie dla starań Kataru o goszczenie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 r., mówiąc, że ta decyzja stanowi triumf muzułmanów całego świata nad USA i że oświadczenie prezydenta USA, Baracka Obamy, przeciwko decyzji FIFA „pokazuje, że Amerykanie chcą monopolu we wszystkim”. Dodał: „Ci ludzie są najbardziej aroganccy na powierzchni Ziemi” [7] .

W reakcji na krytykę tej umowy prezydent Barcelony, Sandro Rosell, powiedział Al-Dżazira TV: „Działalność Yousefa Al-Qaradawiego nie ma nic wspólnego z nami ani z sponsorowaniem. Jestem przekonany, że wszystko, co zrobiła Fundacja Katarska, było w dobrej wierze. Jeśli był jakiś niewłaściwy krok, to zdarza się to każdemu. Każdą decyzję, którą podejmuje klub taki jak Barca, zawsze ktoś oprotestuje… Myślę jednak, że olbrzymia większość naszych członków jest zadowolona z dodania Fundacji Katarskiej do UNICEF-u na naszych koszulach” [8] .

· Żeby obejrzeć stronę MEMRI poświęconą szejkowi Qaradawiemu, odwiedź http://www.memri.org/subject/en/114.htm .

· Żeby zobaczyć kompilację w MEMRI kompilację wideo, część pierwszą i drugą, odwiedź http://media.memritv.org/miscelaneous/Qaradhawi1.wmv, http://media.memritv.org/miscelaneous/Qaradhawi2.wmv .


Poniżej podajemy wstęp do MEMRI Badania i analizy Nr 589 – Szejk Yousef Al-Qaradawi i Miasto Edukacji w Katarze – gości amerykańskich studentów uniwersyteckich z Carnegie Mellon, Georgetown, Northwestern, Texas A&M, Virginia Commonwealth, Cornell & innych.


Wprowadzenie


W zeszłym miesiącu studenci z całego świata, a szczególnie z USA, rozpoczęli zimowy semestr akademicki jako część programów studiów na uniwersytetach na całym Bliskim Wschodzie. Te programy są częścią wspólnych wysiłków kilku wiodących krajów arabskich, by sprowadzić amerykańskich studentów do tego regionu – jako przyszłych liderów w rządach i w mediach – by zrozumieli i wręcz byli przychylnie nastawieni do sprawy Arabów.

Jeden taki program “Obóz rekrutów dziennikarstwa”, który jest afiliowany z Columbia University, Amerykańskim Uniwersytetem w Kairze i Uniwersytetem w Katarze skierowany jest na najlepsze amerykańskie college dziennikarskie; w ramach programu studenci odwiedzają środki masowego przekazu na Bliskim Wschodzie, włącznie z Al-Dżazirą i słuchają wykładów wybitnych postaci.

W zeszłym roku wśród wykładowców był szejk Yousef Al-Qaradawi – który ma zakaz wjazdu do USA, Wielkiej Brytanii i innych krajów Zachodu. Latem tego roku na „Obozie rekrutów” studenci z USA spotkali się z kierownictwem Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie.

„Obóz rekrutów dziennikarstwa” nie był jedynym miejscem, gdzie studenci z USA spotykają się z szejkiem Al-Qaradawi. Miasto Edukacji, ufundowane przez katarską rodzinę królewską – jedna z jej najważniejszych inicjatyw – wyłoniło się jako wiodące centrum akademickie na Bliskim Wschodzie i jego misją jest ściągnięcie do kraju najlepszych instytucji wyższego kształcenia z USA. Przez ostatnie dwa lata szejk Al-Qaradawi utrzymywał tam wybitną pozycję.

Miasto Edukacji gości amerykańskie uniwersytety włącznie z Carnegie Mellon, Georgetown, Northwestern, Texas A&M, Virginia Commonwealth, i Cornell. Na tym samym kampusie obecność szejka Al-Qaradawiego jest widoczna w Centrum Badania Myśli Umiarkowanej im. Al-Qaradawiego; program stypendialny im. szejka Al-Qadarawiego; jako dziekana Wydziału Badań Islamskich; oraz poprzez uczestnictwo w życiu kampusu, na przykład przy nadawaniu dyplomów.

Cementując i wzmacniając pozycję szejka Al-Qaradawiego w Mieście Edukacji, katarska rodzina królewska dokonuje równocześnie żarliwych wysiłków na rzecz rozszerzenia stosunków z uniwersytetami w USA; te wysiłki obejmują ściąganie amerykańskich profesorów i studentów i budowanie dla nich wystawnych ośrodków na kampusie za wiele milionów dolarów.

Należy zauważyć, że w tym samym czasie, kiedy szejk Al-Qaradawi otrzymuje honory na kampusie dzielonym z wiodącymi uniwersytetami USA, nie przestaje on nawoływać świata muzułmańskiego do niszczenia gospodarki USA przez bojkot amerykańskich produktów, jak również występować na arabskich kanałach telewizyjnych, gdzie wzywa islam do podboju Rzymu, ostrzega USA, by zmieniły swoją politykę lub stanęły przed „zapaścią” i wzywa do kolejnego Holocaustu Żydów, tym razem z rąk muzułmanów.

W styczniu 2009 r. szejk Al-Qaradawi powiedział publiczności Al-Dżaziry: “O Allahu, nie oszczędź ani jednego z nich [Żydów]. O Allahu, policz ich i zabij ich, aż do ostatniego” .

Według strony internetowej Fundacji Katarskiej wśród studentów Miasta Edukacji są obywatele lub mieszkańcy Kataru, jak również obywatele krajów Zatoki Perskiej; inni pochodzą z krajów Zachodu, włącznie z USA. Strona internetowa nazywa Miasto Edukacji „miejscem budowania mostów między kulturami i ku lepszej przyszłości” .

Żeby przeczytać pełen raport, odwiedź Szejk Yousef Al-Qaradawi i Miasto Edukacji [Education City] w Katarze – gości amerykańskich studentów uniwersyteckich z Carnegie Mellon, Georgetown, Northwestern, Texas A&M, Virginia Commonwealth, Cornell & innych

[1] “USA Today”, 10 grudnia 2010.

[2] Al-Jazeera TV (Katar), 9 stycznia 2009

[3] MEMRI TV Clip No. 1592, „Sheikh Yousuf Al-Qaradhawi: Islam’s „Conquest of Rome” Will Save Europe from Its Subjugation to Materialism and Promiscuity,” 28 lipca 2007, http://www.memritv.org/clip/en/1592.htm .

[4] Patrz MEMRI Special Dispatch No. 447, „Leading Sunni Sheikh Yousef Al-Qaradhawi and Other Sheikhs Herald the Coming Conquest of Rome,” 6 grudnia 2002, http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/774.htm

[5] Patrz http://media.memritv.org/miscelaneous/Qaradhawi1.wmv i

http://media.memritv.org/miscelaneous/Qaradhawi2.wmv; strona MEMRI dla Al-Qaradawiego, odwiedź http://www.memri.org/subject/en/114.htm .

[6] “The Guardian”, (Wielka Brytania), 4 września 2005, http://image.guardian.co.uk/sys-files/Observer/documents/2005/09/04Document1.pdf, http://image.guardian.co.uk/sys-files/Observer/documents/2005/09/04Confidential.pdf . Dokumenty rządu Wielkiej Brytanii, które wyciekły do mediów, pokazały, że Mockbul Ali, doradca w sprawach islamu brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych napisał raport wzywający rząd, by pozwolił szejkowi Al-Qaradhawi na wjazd do Wielkiej Brytanii, w którym podkreślił, że wszystkie materiały przeciwko szejkowi Al-Qaradhawiemu były wyprodukowane przez MEMRI i dlatego należy je zlekceważyć. Rząd odrzucił tę rekomendację i odmówił wizy Al-Qaradhawiemu. Patrz także Raport Specjalny Nr 30 Stevena Stalinsky’ego „Sheikh Yousef Al-Qaradhawi in London to Establish 'The International Council of Muslim Clerics,’http://www.memri.org/bin/articles.cgi?Page=archives&Area=sr&ID=SR3004 .

[7] Patrz Przewodniczący IUMS szejk Al-Qaradhawi o wyborze przez FIFA Kataru jako gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r.: Triumf muzułmanów nad USA; „Ameryka chce monopolu na wszystko” 9 grudnia 2010.

[8] ESPN, 20 grudnia 2010.

[9] Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton komentuje w Townterview z Al-Dżazira, 15 lutego 2010, http://www.state.gov/secretary/rm/2010/02/136690.htm .

[10] Al-Dżazira TV (Katar), 9 stycznia 2009; Patrz Appendix 1: MEMRI Research on Sheikh Yousef Al-Qaradhawi.