6 sierpnia 2010 r. sekretarz generalny HezbollahuHassan Nasrallah spotkał się z libańskim sunnickim duchownym, szejkiem Maherem Hamoudem, aby przedyskutować rozwój sytuacji w Libanie.W 2008 roku szejk Hamoud udzielił wywiadu dla NBN, kanału telewizyjnego związanego przywódcą ruchu Amal, Nabihem Berri, wywiad nadano 7 lipca, 2008r. Szejk Hamoud, który jest imamem meczetu Al-Quds w Sydonie, otrzymał finansową pomoc od byłego muftiego Australii Taj Din al-Hilaliego.[1]

Szejk Hamoud jest potomkiem znanej rodziny w Sydonie i wnukiem byłego muftiego miasta. Według doniesień w mediach, jest zwolennikiem Hezbollahu i w początkach lat 80. był jednym z pierwszych sunnickich duchownych w Libanie, który opowiedział się za rewolucyjnym przesłaniem założyciela rewolucji islamskiej w Iranie, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego [2] .

Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z 2008 r. z szejkiem Hamoudem [3] :

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/1808.htm .

„To był [Osama Bin Laden] który dokonał [11 września]… Pytanie raz za razem czy zrobił to, czy nie, jest obrazą dla inteligencji”

To był [Osama bin Laden] który dokonał [11 września]. Czy Al-Kaida była infiltrowana i czy ktoś przekonał go, by to zrobił – to jest inna sprawa i historia to wyjaśni. Ale on tego dokonał i ujawnił nazwiska „19 rycerzy”. Pytanie raz za razem czy zrobił to, czy nie, jest obrazą inteligencji.

Czy podziwiam jego osobowość i lojalność? Tak, podziwiam, ale jak powiedziałem wiele razy, gdybym był z nim i poprosił mnie o radę lub fatwę, nie sankcjonowałbym żadnej z tych rzeczy, poza atakami na Pentagon, kwaterę główną CIAi na Biały Dom.Bin Laden „jest niewątpliwie mudżahedinem, nie zaś terrorystą w negatywnym sensie tego słowa”

Szejk Hamoud:Pragnąłbym móc spotkać się z [Osamą bin Ladenem] i przedyskutować sprawy. Nie mówię tego z braku szacunku dla innych ludzi. Jestem przekonany, że mógłbym przekonać go do wielu rzeczy i skierować jego nadzwyczajną energie we właściwym kierunku.

Dziennikarz:Nie uważa pan więc Osamy bin Ladena za terrorystę?

Szejk Hamoud:Nie, on jest mudżahedinem, który popełnił pewne błędne oceny sytuacji. Jest niewątpliwie mudżahedinam, nie zaś terrorystą w negatywnym sensie tego słowa. Ma cel narodowy i popularny…

Dziennikarz:A co z jego stanowiskiem wobec chrześcijan?

Szejk Hamoud:Niewątpliwie to stanowisko nie jest słuszne… Napisałem to w [libańskiej gazecie] “Al-Nahar” i gdzie indziej. On się bardzo myli mówiąc o syjonistyczno-krzyżowym wrogu. To jest strategiczny błąd. Jak powiedziałem, nie ma niczego takiego jak krzyżowy wróg . Nie ma globalnej instytucji lub chrześcijańskiego kraju zwalczającego islam. To jest iluzja.„Kto mógłby twierdzić, że Bush jest chrześcijaninem? On jest syjonistą”

Szejk Hamoud:Kto mógłby twierdzić, że Bush jest chrześcijaninem? On jest syjonistą. Jest syjonistą w swojej ideologii, myślach i zaangażowaniu. 50 milionów członków nowego Kościoła protestanckiego w Ameryce to syjoniści, nie zaś chrześcijanie, w ich ideologii, priorytetach i punkcie widzenia.

Jest strategicznym błędem ze strony Osamy mówienie o krzyżowcach i syjonistach równocześnie. To jest niesłuszne i to szkodzi jego strategii i długoterminowym perspektywom. Nawet jeśli, gwoli dyskusji, powiedzielibyśmy, że to prawda, Prorok Mahomet nauczył nas działać etapami. Kiedy walczył z politeistami, ignorował Żydów, a kiedy walczył z Żydami, ignorował politeistów.

Jeśli rozpocznę wojnę przeciwko całemu światu… Jeśli przyjmiemy, że jest sześć milionów Żydów na świecie i że jest 50 milionów ludzi w Ameryce, którzy ich popierają – to są wszyscy syjoniści na świecie. Ale w świecie chrześcijańskim jest trzy miliardy ludzi. Jaki rozsądny człowiek rozpocząłby wojnę przeciwko światu chrześcijańskiemu, z których większość nie jest zainteresowana [Żydami]?[1] Kerbaj, Richard. „How mufti gave charity to jihad radio”, “The Australian”, 9 kwietnia 2007, http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,25197,21524914-2702,00.html .

[2] Blanford, Nicholas. „Sunnis in Lebanoncould back Al-Qa’eda”, “The National”, 15 maja 2008,

http://www.thenational.ae/article/20080515/FOREIGN/108615888/1011/NEWS&Profile=1011 .

[3] http://www.memritv.org/clip/en/1808.htm