Libańska gazeta „Al-Jumhouriyya” przytoczyła antysemickie uwagi przewodniczącego libańskiego parlamentu, że Żydzi są żądni pieniędzy, kiedy jeszcze są w łonach swoich matek [1]. Artykuł zatytułowany Jak rozpoznać Żyda cytuje Berriego: „Jeśli widzisz ciężarną kobietę, podejdź do niej blisko i rzuć kawałek złota blisko niej lub jej stóp. Jeśli płód wyskakuje z łona matki i chwyta złoto, wiesz, że jest Żydem”. Ten artykuł, włącznie z tą wypowiedzią, został również zamieszczony na osobistej stronie internetowej Berriego[2].

Artykuł na stronie Berriego

„Al-Jumhouriyya” cytowała tę wypowiedź w relacji ze spotkania Berriego z kongresmanem Eliotem Englem, przewodniczącym House Foreign Affairs Committee, kilka dni temu w Libanie. Spotkanie było częścią starań US, by pośredniczyć między Izraelem a Libanem w sprawie wytyczenia morskiej granicy między tymi dwoma krajami, co wiąże się z prawami do wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu na Morzu Śródziemnym. W gazecie czytamy:

„Zapytany, co skłoniło USA do zgodzenia się na rolę mediatora [między stronami] Berri odpowiedział: ’Kiedy sekretarz stanu, Mike Pompeo odwiedził mnie jakiś czas temu, podkreślił, że USA dokonają starań, by rozwiązać kwestię wytyczenia granicy’. Zapytany, co skłoniło Izrael do zmiękczenia swojego stanowiska i zgodzenia się na wytyczenie morskich i lądowych granic równocześnie, Berri odpowiedział: ‘Zapytano kogoś, jak rozpoznajesz Żyda? Odpowiedź brzmiała: To jest proste. Jeśli widzisz ciężarną kobietę, podejdź do niej blisko i rzuć kawałek złota blisko niej lub jej stóp. Jeśli płód wyskakuje z łona matki i chwyta złoto, wiesz, że jest Żydem’. Dodał: ’Izraelczycy chcą ropy naftowej [w Morzu Śródziemnym] i chcą produkować ropę i gaz znalezione w palestyńskich wodach. Gdyby [sami] mieli firmy zdolne do wiercenia i produkowania [gazu i ropy], działaliby natychmiast bez opóźnienia. Ale potrzebują [pomocy] międzynarodowych firm, a te są pełne obaw. Chcą działać i inwestować [swoje pieniądze] w spokojnym i stabilnym klimacie. Nie odważają się podejmować ryzyka i zaczynać działania na [polach] naftowych na palestyńskich wodach lub w częściach morza blisko 860 kilometrów kwadratowych, które są sporne między Izraelem a Libanem, jak długo czują się niepewnie i wierzą, że sytuacja może eksplodować w każdej chwili. To dlatego Izrael wycofał się [z poprzedniego stanowiska]’”.


[1] Al-Jumhouriyya (Lebanon), May 29, 2019.

[2] Nabihberry.com, May 29, 2019.