Stanowisko palestyńskiego prezydenta i przewodniczącego Fatahu, Mahmouda Abbasa, że w ramach porozumienia o pojednaniu podpisanego przez Fatah i Hamas 12 października 2017 r. cała broń na terytoriach AP będzie w rękach jednej władzy, spotkała się ze sprzeciwem nie tylko Hamasu, ale samego Fatahu. W ostatnich dniach przedstawiciele Fatahu, jak również członkowie militarnego skrzydła tego ruchu, Brygad Męczenników Al-Aksa w Gazie oświadczyli, że odrzucają jakąkolwiek debatę o broni zbrojnych frakcji. W rocznicę śmierci Jasera Arafata powiedzieli, że idą za przykładem Arafata przez odmowę złożenia broni aż cała ziemia palestyńska będzie wyzwolona. Członek komitetu centralnego Fatahu, Abbas Zaki, powiedział również, że każdy, kto uważa, że jest to sprawa pod dyskusję, jest zdrajcą. 

Poniżej podajemy kilka wypowiedzi w tej sprawie funkcjonariuszy Fatahu i Brygad Al-Aksa w Gazie:

Członek Komitetu Centralnego Fatahu: Komitet Centralny zabronił dyskutowania sprawy broni; uzbroimy nasze brygady w Gazie  

Członek komitetu centralnego Fatahu, 'Abbas Zaki, znany ze swej jastrzębiej postawy, powiedział w wywiadzie dla Al-Alam, radiostacji z Hebronu: „Broń [ruchu] oporu jest czysta i musimy się jej trzymać. Z dnia na dzień zwiększamy nasze szkolenie i ulepszamy nasze umiejętności, [czekając] na nadejście właściwego dnia, bo nie jesteśmy jagniętami na rzeź. Ktokolwiek szkodzi broni [ruchu] oporu, nie jest patriotą i powinien być traktowany inaczej [niż patriota]. Ta broń jest używana w cieniu okupacji i zgodnie z [naszymi] narodowymi decyzjami. Używamy jej skutecznie i ma wielki wpływ na drugą stronę, a mianowicie na Izrael. Gdyby nadszedł pokój i Izrael wycofał się, miałoby sens podniesienie [kwestii] broni, a my nie uważalibyśmy tego za zdradę. Ale obecnie okupacja istnieje… [więc] jest haniebne [dyskutowanie] tego. Izrael jest tym, który wzywa do usunięcia [broni] i mówi nam: ‘bądźcie niewolnikami’. Nie jesteśmy niewolnikami. Nigdy nie oddamy naszej broni. Jaser Arafat mawiał o ‘karabinie i gałązce oliwnej’. Ktokolwiek wzywa do dyskusji o broni, ma podejrzaną tożsamość… Broń nie może być przedmiotem debaty… Mamy także brygady w Gazie i ponowimy zbrojenie ich”.

'Abbas Zaki (zdjęcie: alwatanvoice.com, 9 listopada 2017)

Zaki dodał, że “funkcją rządu palestyńskiego jest zajęcie się sprawami ludności, ale decyzje strategiczne należą do OWP. [OWP] jest źródłem władzy… My, w komitecie centralnym Fatahu zabraniamy dyskutowania tej sprawy. Broń będzie liczniejsza i nowocześniejsza, ale [decyzja] o jej użyciu należy do najwyższych [palestyńskich] organów i konsensusu narodowego. Mówienie o rozbrojeniu jest na rękę Izraelowi. Mówienie o kontroli nad tą bronią jest [częścią] przygotowań do dnia bitwy”[1].

Brygady Męczenników Al-Aksa Fatahu w Gazie: Nikt nie rozbroi ruchu oporu; Karabiny Brygad istnieją obok drogi politycznej Fatahu

Również militarne skrzydło Fatahu, Brygady Al-Aksa w Gazie, odrzuciły jakąkolwiek dyskusję o broni frakcji. W rocznicę śmierci Jasera Arafata palestyńska agencja informacyjna Ma’an informowała, że funcjonariusz Brygad, Abu Al-Muntasir 'Amar, powiedział: „Brygady Męczenników Al-Aksa kontynuują walkę i opór wszystkimi militarnymi sposobami i środkami, by wszędzie bronić naszych palestyńskich ludzi”. Podkreślił, że Brygady „będą kontynuować drogą Arafata aż zrealizują jego cele i rewolucję, to jest, samostanowienie, powrót [uchodźców] i wygnanie okupanta z naszych ziem…  Nikt nie może rozbroić [ruchu] oporu – [broń] jest bronią ludu palestyńskiego i sprawy palestyńskiej. Jak długo trwa okupacja ziemi palestyńskiej, karabin rewolucji będzie wycelowany w pierś okupanta, aż on odejdzie lub zginie”.

Następnie powiedział: “Karabin Brygad Męczenników Al-Aksa istnieje obok drogi politycznej Fatahu. Realizacja politycznych osiągnięć ludu palestyńskiego i sprawy palestyńskiej jest najwyższym priorytetem dla Brygad, które będą nadal wałem obronnym dla kierownictwa palestyńskiego pod przewodem Mahmouda Abbasa… Nie ma sprzeczności między drogą polityczną a drogą militarną, a kampania przeciwko Izraelowi musi trwać na poziomach politycznym, ludowym i dyplomatycznym, żeby świat słyszał głos sprawy palestyńskiej i przywrócił zrabowane prawa ich właścicielom”.

‘Amar wezwał także do “wzmocnienia narodowej jedności, zjednoczenia się wokół narodowej, niezależnej, palestyńskiej decyzji, skoncentrowania wszystkich wysiłków na izolowaniu Izraela i zakończeniu okupacji ziemi i ludu oraz kontynuowaniu drogą męczennika, przywódcy Jasera Arafata”[2].

Członkowie Brygad Męczenników Al-Aksa (zdjęcie: maannews.net, 10 listopada 2017)

Abu Muhammad, rzecznik Batalionu Brygad Nidala Al-’Amoudiego, odrzucił jakikolwiek kompromis w sprawie broni i powiedział: “Jedyną legalną bronią jest broń [ruchu] oporu i frakcje oporu nie oddadzą swojej broni aż ostatni centymetr ziemi okupowanej Palestyny zostanie wyzwolony”[3].

W reakcji na wypowiedzi Hazema 'Atallaha, szefa policji palestyńskiej na Zachodnim Brzegu, który powiedział, że Brygady Izz Al-Din Al-Kassam Hamasu muszą rozbroić się na rzecz pojednania, Abu Muhammad powiedział: “Ani 'Atallah, ani nikt inny nie może rozbroić [ruchu] oporu, bo ta broń jest legalniejsza niż jakakolwiek inna broń. To jest więź krwi, która przeszła od męczenników, którzy padli z bronią w ręku… ‘Atallah musi wiedzieć: W żadnym razie nie pozwolimy okupantowi na swobodne wędrowanie po Gazie, jak robi to na Zachodnim Brzegu”[4].

 

[1] Alwatanvoice.com, nedal.net, November 9, 2017.

[2] Maannews.net, November 10, 2017.

[3] For December 2016 statements by Abu Ahmad, commander of the Nidal Al-’Amoudi Battalion of the Al-Aqsa Martyrs’ Brigades in Gaza, advocating armed struggle and rejecting negotiations with Israel, see MEMRI TV Clip No. 5826, Fatah Militant Leader in Gaza: Fatah Has Lost Its Path, Palestine Will Not Be Liberated by Futile Negotiations; Only the Gun Can Reunite Fatah,

December 31, 2016; for footage of this battalion training, see MEMRI TV Clip No. 5904, Militants of Fatah’s Al-Aqsa Martyrs’ Brigades Demonstrate Skills during Course Graduation, Simulate Capture of Israeli Soldier, February 5, 2017.

[4] Amad.ps, November 8, 2017.