Autor: Steven Stalinsky*

„Muzyka… jest fletem diabła” – Osama bin Laden [1]

Po ataku na halę koncertową Bataclan 13 października w Paryżu Państwo Islamskie (ISIS) opublikowało oświadczenie, w którym przyjęło na siebie odpowiedzialność za ten atak i powiedzieli, że była to odpowiedź na wojnę Francji z islamem i na obrażanie Mahometa. Atak na Francję, oznajmiono, był ostrzeżeniem i tylko „pierwszym deszczem”. Oznajmili także, że ośmiu mężczyzn noszących pasy samobójców i karabiny maszynowe napadło na „starannie wybrane” cele w sercu stolicy Francji, włącznie z stadionem Stade de France i celami w dzielnicach 10., 11. i 18. w dodatku do hali koncertowej.

ISIS napisało o hali koncertowej Bataclan, gdzie większość ofiar zamachów była na koncercie amerykańskiego zespołu rockowego Eagles of Death Metal, że to miejsce było wypakowane „politeistami” uczestniczącymi w „cudzołóstwie i rozpuście”. Dzięki Allahowi, napisano, równoczesnym atakom udało się wstrząsnąć Paryżem i jego ulicami i zabić ponad „200 krzyżowców” [2] .

Wybór Bataclan jest zgodny z nienawiścią ISIS dla Zachodu. Był tam zespół amerykański, pełna sala koncertowa z przedstawicielami obu płci, kobiety w zachodnich ubraniach, alkohol i muzyka – wszystko, co ISIS uważa za nieislamskie i zabronione.

Od chwili zdobycia władzy ISIS na terenach pod swoim panowaniem w Iraku, Syrii i Libii wybierało za cel miejsca, gdzie była muzyka, jak również fizycznie karało muzyków i niszczyło instrumenty muzyczne. Wśród tych kar było publiczne biczowanie muzyków i palenie instrumentów.

Muzycy są jedną z wielu grup obranych za cel przez ISIS. ISIS wydało oświadczenia i rozwiesiło plakaty ostrzegające, że muzyka jest haram (zabroniona w islamie) i wyliczające przestępstwa związane ze słuchaniem i wykonywaniem muzyki lub nawet posiadaniem instrumentów muzycznych.

Na przykład, 21 stycznia 2014 r. wychodząca w Londynie gazeta arabska “Al-Hayat” doniosła, że ISIS wydało oświadczenie zakazujące muzyki i śpiewu w samochodach, na przyjęciach, w sklepach i w miejscach publicznych w syryjskiej prowincji Rakka. „Śpiew i muzyka są zabronione w islamie, bo przeszkadzają w pamiętaniu o Bogu i o Koranie, i są pokusą i psuciem serca” – czytamy w oświadczeniu. „Ktokolwiek łamie te reguły będzie poddany niezbędnej karze szariatu”.

W prowincji Tigris (Didżla) w Iraku – ISIS ozdobiło ulice plakatami przeciwko instrumentom muzycznym

22 czerwca 2015 r. biuro prasowe ISIS w prowincji Tigris (Didżla) opublikowalo trzy zdjęcia publicznych billboardów. Pierwszy ostrzegał przed używaniem instrumentów muzycznych i cytował hadis, który mówi: „Niektóre grupy w moim narodzie będą uważać instrumenty muzyczne za dozwolone”. Drugie zdjęcie pokazywało billboard z flagą ISIS, a trzecie pokazywało karabin i Koran obok zdania: „Podstawa religii z książką, która kieruje, i z mieczem, który daje zwycięstwo” [3].




W Al-Bukamal w Syrii – więcej antymuzycznych plakatów ISIS






Wojownicy ISIS wieszają plakaty w mieście Al-Bukamal w Syrii

W Budżak w Syrii – ISIS skazuje muzyków na biczowanie, niszczy ich instrument

Według doniesień prasowych z 20 stycznia 2015 r. oraz treści zamieszczanych na Twitterze przez zwolenników ISIS policja religijna ISIS zarekwirowała instrument muzyków i ukarała muzyków 90 batami na placu publicznym podczas rajdu, który miał miejsce w Budżak w Syrii, kilka kilometrów na wschód od Aleppo. Następnie zniszczyła ich instrumenty.





„Biczowanie grzesznika 90 batami”



„Biczowanie szmuglera papierosów 90 batami”



„Niszczenie instrumentów muzycznych”





„Niszczenie instrumentów muzycznych”

Prowincja Barka w Libii – Policja religijna ISIS pali instrument muzyczne

18 lutego 2015 r. oddział medialny Państwa Islamskiego (ISIS) w prowincji Barka we wschodniej Libii opublikował serię fotografii dokumentującą działalność policji religijnej. Jeden zestaw zdjęć pokazywał grupę zamaskowanych członków ISIS podpalających stertę bębnów skonfiskowanych przez policję religijną [4].






Benghazi, Libia – ISIS niszczy instrument muzyczne

W kwietniu 2015 w Benghazi w Libii wojownicy ISIS zniszczyli instrument muzyczne, podpalając je. Zdjęcia zamieścili na związanym z ISIS koncie Dump.to, a link do nich zamieściło popierające ISIS konto na Twitterz [5]:






Prowincja Barka – reportaż zdjęciowy – konfiskata i zniszczenie instrumentów muzycznych w Barka”.









Zniszczenie instrumentów muzycznych [6]

Reakcje muzyków zachodnich na atak ISIS w Paryżu

Po atakach 13 listopada w Paryżu wielu muzyków zachodnich wydało oświadczenia z potępieniem, ale bez wymieniania nazwy ISIS. Godnymi uwagi przykładami są Coldplay, Madonna i Foo Fighters. W oświadczeniu Foo Fighters czytamy: “Z głębokim smutkiem i serdeczną troską o każdego w Paryżu musimy ogłosić odwołanie reszty naszego tournee. W świetle tej bezsensownej przemocy, zamknięcia granic i żałoby międzynarodowej nie możemy teraz kontynuować. Nie ma innego sposobu powiedzenia tego. To jest szalone i to jest do kitu. Nasze myśli i modlitwy są z wszystkimi, którzy zostali ranni lub stracili kogoś bliskiego”.

Duży koncert U2 w Paryżu, planowany na wieczór po zamachach, który miał być nadawany na żywo przez HBO, został odwołany przez władze francuskie. Według „USA Today” prezenter grupy, Bono, powiedział: „Jeśli pomyślisz o tym, większość ofiar wczoraj wieczorem to fani muzyki… To jest pierwsze bezpośrednie uderzenie w muzykę, jakie mieliśmy w tej tak zwanej wojnie z terrorem. I to jest bardzo przygnębiające. To są nasi ludzie… Bezlitosne skutki tej rzezi są bardzo niepokojące i nie mogę pozbyć się tej myśli”.

Także w “USA Today” Bono wspominał wizytę na festiwalu muzyki w 2003 r. w Timbuktu w Mali: „Na obrzeżach terenu festiwalu były wyrzutnie rakietowe, które nie były bardzo rock 'n’ roll. W ciągu kilku tygodni Mali zajęli ekstremiści. Zajazd, w którym zatrzymaliśmy się, zamieniono na islamską salę sprawiedliwości. Obcinano ręce muzykom w tym samym hotelu, w którym spaliśmy i jedliśmy. Oni nienawidzą muzyki. Oni nienawidzą kobiet. Oni nienawidzą wszystkiego, co my kochamy. To jest choroba na świecie i nie wolno nam się jej poddać”.

Koncert U2 w Paryżu przeniesiono na ten weekend. Bono powiedział „New York Times” w wywiadzie opublikowanym dzisiaj: „Terroryzm polega na tym, że ludzie będą sterroryzowani, a my nie będziemy. Uważamy, że największy i jedyny realny wkład, jaki możemy zrobić w tym momencie, to oddać honor ludności Paryża, który przyniósł nam pojęcie liberté, égalité, fraternité…

ISIS i ten rodzaj ekstremizmu jest kultem śmierci. My jesteśmy kultem życia. Rock 'n’ roll jest siłą życiową, jest radością i jest wyzwaniem. Tym jest U2. To jest samo sedno naszego zespołu. Co ważniejsze w tym wypadku, jest to samo sedno naszej publiczności. Już słysze, jak zagłusza nas ten francuski tłum. I to jest potęga”.

Aneks: Tweety dżihadystów i islamistów – muzyka jest Haram

Poniżej są tweety dżihadystów i islamistów, stwierdzające, że muzyka jest haram:





















*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI



Przypisy (nie spolszczone):

[1] Wright, Lawrence. The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11. New York: Knopf, 2006. Web: Archive.org/stream/TheLoomingTower/TheLoomingTower_djvu.txt.

[2] Shumoukh Al-Islam, November 14, 2015

[3] Source: Shamikh1.info, June 23, 2015.

[4] Source: Isdarat.org/?p=7114; Twitter.com/fataih8.

[5] Twitter.com/VWKi05

[6] Dump.to/ma3azef


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .