15 grudnia 2018 r. palestyński prezydent Mahmoud ‚Abbas rozkazał odbudowanie domu Latify Abu Hmeid, matki sześciu terrorystów, którzy brali udział w zamachach z użyciem broni palnej i zamachach samobójczych przeciwko Izraelczykom. Dom ten, w obozie uchodźców Al-A’mari, został zburzony przez armię izraelską po tym, jak syn Latify, Abu Hmeid, zabił izraelskiego żołnierza. Wysocy rangą funkcjonariusze Autonomii Palestyńskiej (AP) i Fatahu odwiedzili także Abu Latifa, by wyrazić swoją solidarność, a posty na oficjalnej stronie Facebboka Fatahu obsypywały ją pochwałami.

Latifa Abu Hmeid, znana jako Umm Nasser, jest także nazywana “Chansą Palestyny” za arabską poetką z VII wieku, Al-Chansą’ bint ʿAmr, którą nazywano “Matką Męczenników”, ponieważ nie opłakiwała śmierci swoich czterech synów w Bitwie pod Kadisijah, ale dziękowała Allahowi za zaszczycenie jej ich męczeństwem. Jak powiedziano, sześciu synów Abu Hmeid, członków Fatahu i Hamasu, brało udział w mordowaniu Izraelczyków:

  1. ‚Abd Al-Mun’im Abu Hmeid działał w militarnym skrzydle Hamasu, Brygadach ‚Izz Al-Din Al-Kassam, i został zabity przez Izrael. Brał udział w zamordowaniu trzech Izraelczyków na Zachodnim Brzegu 14 grudnia 1990 r. oraz zamordowaniu innego Izraelczyka 13 lutego 1994 r.
  1. Nasser Abu Hmeid, jeden z założycieli militarnego skrzydła Fatahu, Brygad Męczenników Al-Aksa, był zastępcą Marwana Barghoutiego, sekretarza generalnego Fatahu podczas Drugiej Intifady i wziął czynny udział w zlinczowaniu dwóch izraelskich żołnierzy w Ramallah 12 października 2000 r. Odsiaduje siedem następujących po sobie wyroków dożywocia i dodatkowe 50 lat za zamordowanie siedmiu Izraelczyków i 12 dodatkowych prób morderstwa.
  1. Szarif Abu Hmeid działał w Brygadach Męczenników Al-Aksa i dostarczał broni oraz wsparcia do wykonywania zamachów terrorystycznych w Jerozolimie i Tel Awiwie w lutym i w marcu 2002 r. Siedzi w więzieniu z czterema następującymi po sobie wyrokami dożywocia.
  1. Muhammad Abu Hmeid odsiaduje dwa następujące po sobie wyroki dożywocia plus 30 lat za planowanie zamachów samobójczych dla Brygad Męczenników Al-Aksa.
  1. Nasr Abu Hmeid działał wraz z Nasserem w Brygadach Męczenników Al-Aksa i siedzi w więzieniu z piecioma następującymi po sobie wyrokami dożywocia za planowanie zamachów samobójczych.
  2. Islam Abu Hmeid zabił izraelskiego żołnierza przez zrzucenie na niego marmurowej płyty z dachu budynku w Al-A’mari w maju 2018 r. W latach 2004-2008 siedział w więzieniu skazany za atak z bronią palną dokonany na zlecenie Hamasu.

Należy wspomnieć, że ‚Abbas kilkakrotnie spotykał się z Latifą Abu Hmeid. Chwaliła go za wspieranie więźniów, a on obiecał jej, że „nie będzie porozumienia pokojowego bez zwolnienia wszystkich więźniów i internowanych”. Inni funkcjonariusze Fatahu i AP również ją odwiedzali i nazywali ją wzorem osobowym dla każdej palestyńskiej matki i „wzorem palestyńskiej kobiecości”[1].

Rozkaz ‚Abbasa, by odbudować dom Abnu Hmeid oraz pochwały dla niej i wyrazy solidarności z nią pojawiły się w sytuacji niedawnej serii zamachów terrorystycznych na Zachodnim Brzegu i pochwał Fatahu dla ich sprawców wraz z wezwaniami do eskalacji konfrontacji z Izraelem[2].

Niniejszy raport przedstawia reakcje Fatahu i AP na zburzenie domu Abu Hmeid.

‚Abbas wzywa do odbudowania domu ”walecznej rodziny Abu Hmeid”

Natychmiast po zburzeniu domu członek Komitetu Centralnego Fatahu,  Hussein Al-Szejik oglosil, że ‚Abbas nakazał odbudowanie domu „walecznej rodziny Abu Hmeid”[3]. Minister Walid ‚Assaf, szef Komisji przeciwko Murowi i Osiedlom AP, powiedział, że zostanie powołany „komitet narodowy”, do zorganizowania odbudowy tak szybko, jak to możliwe i dostarczenia rodzinie alternatywnego pomieszczenia w międzyczasie, i wyjaśnił, że lud palestyński „nie zgodzi się na politykę kolektywnej kary wobec kobiet i dzieci, by ugłaskać osadników”. ‚Assaf pochwalił mieszkańców, którzy opierali się zburzeniu domu ze wszystkich sił i chwalił „‚Umm Nasser’ Abu Hmeid, matkę męczenników i więźniów, za jej niezłomność i waleczność”[4].

Zastępca przewodniczącego Fatahu, Mahmoud Al-‚Aloul: Latifa Abu Hmeid jest matką nas wszystkich

Wysocy rangą funkcjonariusze Fatahu, włącznie z zastępcą przewodniczącego ruchu, Mahmoudem Al-‚Aloulem i członkiem Komitetu Centralnego,Dżamalem Al-Muhaisenem, odwiedzili Latifę Abu Hmeid i jej rodzinę, by złożyć wyrazy szacunku. Al-‚Aloul podkreślił, że „okupant kontynuuje popełnianie zbrodni przeciwko ludowi palestyńskiemu, a najnowszą było zburzenie domu ‚Umm Nasser Abu Hmeid w obozie Al-A’mari w Ramallah…”

Następnie powiedział: ‚Umm Nasser jest matką nas wszystkich…Mamy obowiązek opieki nad nią i odbudowania jej domu… Za każdym razem, kiedy okupant niszczy jej dom, my go odbudujemy”[5].

Zastępca przewodniczącego Fatahu Mahmoud Al-‚Aloul z Latifą Abu Hmeid (Zdjęcie: Facebook.com/officialfateh1965, 15 grudnia 2018)

Członek Komitetu Centralnego Fatahu z wizytą w rodzinie Abu-Hmeid (zdjęcie: Facebook.com/drjamalalmuhisinfateh, 15 grudnia 2018)

Występując w palestyńskiej telewizji Latifa Abu Hmeid powiedziała: ”Nie padniemy i nie poddamy się. Mój dom został poświęcony na rzecz Palestyny i jej ludu, i odbudujemy to, co zniszczył okupant. To jest nasza ziemia i jak długo istnieje okupacja, tak długo będziemy stawiać opór”[6].

Bannery chwalące Latifę Abu Hmeid na oficjalnej stronie Facebooka Fatahu

Następujące bannery z pochwałami Latify Abu Hmeid zamieszczono na oficjalnej stronie Facebooka Fatahu:

 „Zniszczyli mój dom, ale nie złamali mojego ducha” (Facebook.com/officialfateh1965, 15 grudnia 2018)

Latifa Abu Hmeid, „Chansa Palestyny” (Facebook.com/officialfateh1965, 15 grudnia 2018)


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 6934, Praise And Support For Imprisoned Terrorists By Palestinian Authority President ‚Abbas, Palestinian Authority Officials, May 21, 2017; Inquiry & Analysis Series No. 1318, Palestinian Authority, Fatah Lead Campaign Of Solidarity With And Glorification Of Hunger-Striking Palestinian Prisoners, Including Murderers Of Israeli Civilians After Oslo Accords, June 5, 2017; Special Dispatch No. 7632, Fatah And Palestinian Authority Headed By Mahmoud ‚Abbas Praise Terrorists And Their Families, Provide Housing For Families Of Martyrs, August 21, 2018.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 7803, Fatah, Palestinian Authority Glorify Perpetrators Of Recent Terror Attacks, Calling Them ‚Heroes’ Who ‚Traced The Map Of The Homeland In Their Pure Blood’; Fatah Calls To Escalate The Confrontation With Israel, December 13, 2018.

[3] Al-Hayat Al-Jadida (PA), December 16, 2018.

[4] Al-Hayat Al-Jadida (PA), December 16, 2018.

[5] Palsawa.com, December 15, 2018

[6] Al-Hayat Al-Jadida (PA), December 15, 2018.