Numer 30 tygodniowego magazynu “Thabat” opublikowany przez popierająca Al-Kaidę agencję informacyjną Thabat 20 sierpnia 2021 r., skupia się na przejęciu Afganistanu przez Islamski Emirat Afganistanu (afgański Taliban).[1] Okładka magazynu przedstawia byłego prezydenta USA, George W. Busha, który nadzorował inwazję Afganistanu przez USA w 2001 r., z tekstem po angielsku i po arabsku: „Po 20 latach wojny.. [sic] Ameryka została pokonana”.

Al-Kaida przysięgła wierność przywódcy Talibanu, mulle Hibatullahowi Achundzadzie i niedawne zdobycze Talibanu w Afganistanie były szeroko świętowane przez zwolenników Al-Kaidy, takich jak Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) i Kurdyjskie Bataliony Al-Kaidy (AQKB).[2]

Artykuł na pierwszej stronie “Thabat”, zatytułowany Islamski Emirat zdobywa panowanie nad całym Afganistanem, informuje, że: „Po dwudziestu latach dżihadu przeciwko ponad czterdziestoma krajami Krzyżowców mudżahedinom Islamskiego Emiratu udało się wejść do afgańskiej stolicy, Kabulu, i zdobyć panowanie nad całym Afganistanem. Mudżahedini ogłosili podbój na konferencji prasowej z pałacu prezydenckiego w stolicy”.

Artykuł na pierwszej stronie “Thabat”, zatytułowany Islamski Emirat zdobywa panowanie nad całym Afganistanem” jest zilustrowany zdjęciem wojowników Talibanu w pałacu prezydenckim w Kabulu.  

W “Thabat” czytamy następnie: “Islamski Emirat oznajmił, że islamski szariat będzie systemem rządzenia w Afganistanie, nie zaś zachodnia demokracja”.  

Autorzy z radosnym uniesieniem donoszą o “stanie wielkiej trwogi w krajach Krzyżowców po zdobyciu panowania nad Afganistanem przez muzułmanów”, notując, że istnieją „obawy o podobnych wydarzeniach zachodzących na kilku innych arenach”.

Według “Thabat”, rząd USA przyznał, że przez dwadzieścia lat wojny w Afganistanie ponad 6300 amerykańskich żołnierzy zostało zabitych i 20 tysięcy rannych. Dodaje, że “ścisłość tych danych jest wątpliwa, biorąc pod uwagę zwyczajowe kłamstwa amerykańskiego rządu”. Jest tam także informacja, że rząd USA twierdzi, iż wydal ponad 2 biliony dolarów na tę wojnę.

“Thabat” dodaje: „Muzułmanie na różnych arenach dżihadu – w Pakistanie, Kaszmirze, Jemenie, Syrii, Gazie, Somalii i Mali – świętują wyzwolenie Afganistanu, Okrzyki 'Allah Akbar!’ rozbrzmiewają w meczetach, radując się ze zwycięstwa”.

Na piątej stronie magazynu są cytaty z wypowiedzi kilku amerykańskich i europejskich polityków w reakcji na przejęcie Afganistanu przez Taliban. W tym jest komentarz byłego prezydenta, George W. Busha z lipca 2021 r., przepowiadający, że “konsekwencje [wycofania USA z Afganistanu] będą niewiarygodnie złe”; wypowiedź byłego prezydenta, Donalda Trumpa, opisującego przejęcie kraju przez Taliban jako „jedną z największych klęsk w amerykańskiej historii”; i uwaga prezydenta Joego Bidena o Afganistanie: „Jak wiadomo z historii, jest to cmentarz imperiów”.

W tym popierającym Al-Kaidę magazynie są także cytaty zagranicznych przywódców, takich jak francuski prezydent Emmanuel Macron, który podobno powiedział, że “obecna sytuacja w Afganistanie dotyka Francje, Europę i świat”; niemiecka kanclerz Angela Merkel, która opisała sytuację w Afganistanie po przejęciu władzy przez Taliban jako “gorzką, dramatyczną i przerażającą”; i brytyjski premier Boris Johnson, który powiedział, że „wydarzenia w Afganistanie rozegrały się […] szybciej niż przewidywali nawet sami talibowie”.

Powyższa strona magazynu “Thabat” pokazuje wypowiedzi amerykańskich i europejskich polityków, którzy określili wycofanie się USA z Afganistanu i przejęcie władzy w kraju przez Taliban jako katastrofalne.


 

[1] Telegram, August 20, 2021.

[2] For official statements from Al-Qaeda affiliates, see MEMRI JTTM Reports: Al-Qaeda-Aligned Kurdish Battalions In Iran, Iraq Congratulate The Taliban: You Forced Biden To Acknowledge That Afghanistan Is Graveyard Of Empires, August 17, 2021; and Al-Qaeda In The Arabian Peninsula (AQAP) Congratulates Taliban On 'Blessed Victory’ In Afghanistan, Hails Them For Not Abandoning Al-Qaeda 'Brothers,’ Urges Them To Implement Shari’a, August 18, 2021. For congratulations from unofficial pro-Al-Qaeda media groups, see MEMRI JTTM Reports: Pro- Al-Qaeda Outlet Congratulates Taliban For Defeating 'America’s Massive Military Arsenal,’ Salutes Al-Qaeda Affiliates For Making 'The Islamic Caliphate More Tangible Than Ever’, August 17, 2021; and Five Media Outlets Affiliated With Al-Qaeda Congratulate Taliban For Victory In Afghanistan, Wish Them Success „For The Sake Of The Islamic Nation”, August 17, 2021.