Aby zobaczyć klip z wystąpieniem południowoafrykańskiej ministry Stosunków Międzynarodowych i Współpracy, Naledi Pandor, kliknij tutaj. 

 „Czuję, że mówisz… ‘Chciałbym być ramię w ramię z mężczyznami i kobietami w Rafah’”; „Świat ma stałą instytucję, której zadaniem jest ochrona ludzi… Jako ludzie Południa niezwykle istotne jest, abyśmy przetestowali te instytucje”

Ministra Naledi Pandor: Czuję, że mimo wszystko mówisz: „Robię to, co robię, ze zbyt bezpiecznej pozycji”. Chciałabym być ramię w ramię z mężczyznami i kobietami w Rafah. Czuję, że powinnam tam być. Powiedzcie: „Allah Akbar!”

Tłum: Allah Akbar!

Pandor: Odmówiono nam tej możliwości ze względu na warunki geograficzne, dlatego musimy zrobić, co w naszej mocy, o czym dzisiaj opowiem. Wiele osób pisze do mnie; otrzymuję wiele e-maili. Czasami od niektórych z was tutaj. Piszecie do mnie i mówicie: „Ministro Pandor, nie jesteś wystarczająco radykalna. Kiedy zamierzasz poprowadzić Dżihad?” Nie mogę! Więc mówię im, że świat ma stałą instytucję, której zadaniem jest ochrona ludzi, której zadaniem jest pokój i bezpieczeństwo, której zadaniem jest osądzanie w kwestiach prawa międzynarodowego, i jest to niezbędne, jako ludzie południa, abyśmy przetestowali te instytucje.

„Kraje i oficjele, którzy w dalszym ciągu uzbrajają i finansują izraelską machinę wojenną, również poniosą odpowiedzialność karną… Planowany jest pozew zbiorowy [pozew] przeciwko wszystkim obcokrajowcom, którzy służyli w IDF – łącznie z mieszkańcami Republiki Południowej Afryki”

Kraje i oficjele, którzy w dalszym ciągu uzbrajają i finansują izraelską machinę wojenną, również poniosą odpowiedzialność karną. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego z pewnością zajmą się takimi sprawami i pociągną do odpowiedzialności tych, którzy ułatwili to ludobójstwo, pozywając ich do sądu. Już jest planowany pozew zbiorowy przeciwko wszystkim obcokrajowcom, którzy służyli w IDF. Grupa 140 międzynarodowych prawników pracuje nad tą sprawą i bardzo dokładnie identyfikuje każdego z tych nieobywateli Izraela – w tym mieszkańców Republiki Południowej Afryki – którzy walczą w Izraelu i wkrótce rozpocznie się pozew zbiorowy.

Tłum: Allah Akbar!

Pandor: To bardzo niepokojące, że amerykański spiker Izby Kongresu Mike Johnson odpowiedział na decyzję prokuratora MTK, mówiąc, że Ameryka powinna ukarać MTK i osadzić Karima Khana na miejscu. To jest to, co ja też otrzymałam… Powiedział, że jeśli pozwoli się MTK grozić przywódcom Izraela, wówczas wiemy, że Ameryka będzie następna. Nasza odpowiedź będzie brzmiała: Oczywiście!