25 września 2016 r. w przemówieniu do kręgu politycznego Teheranu Mohsen Rafighdoost, który był ministrem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) podczas wojny irańsko-irackiej (1980-88) i który przewodniczy Fundacji Noor [1], powiedział, że tajemnicą zwycięstwa Rewolucji Islamskie Iranu było całkowite posłuszeństwo przywódcy. Powiedział, że dzisiaj siły lądowe IRGC są “pięciokrotnie lepsze” od armii USA i że reżim irański może wysłać dziewięć milionów żołnierzy przeciwko Ameryce w mniej niż 10 dni.

Rafighdoost dodał, że pociski rakietowe Iranu w Teheranie i na północnym zachodzie kraju mogą sięgnąć Tel Awiwu i wyraził pragnienie, by Izrael wystrzelił pocisk na Iran, tak by Iran mógł „zrównać z ziemią Tel Awiw”. Powiedział także, że założyciel Republiki Islamskiej, ajatollah Chomeini, stworzył Hezbollah w Libanie, by promować islamizację innych krajów [2] i że dzisiaj, w epoce Najwyższego Przywódcy Alego Chameneiego, organizacja ta stała się „największą siłą w regionie”.

Mohsen Rafighdoost. Źródło: Wilayah.info, 27 stycznia 2014.

Poniżej znajduje się tłumaczenie jego wypowiedzi z 25 września:

„Siły lądowe IRGC są, być może, pięciokrotnie lepsze niż armia amerykańska”

Czynnik, który doprowadził do naszego zwycięstwa w wojnie [Iran-Irak] jest [tym samym] czynnikiem, który doprowadził do naszego zwycięstwa w Rewolucji [Islamskiej]. Imam [Chomeini] we Francji dał rozkaz, by parada [była zorganizowana w Iranie] i ludzie zorganizowali parady, nawet w odległych wsiach.

Przez osiem lat narzuconej wojny nie tylko ani jeden centymetr ziemi irackiej nie poddał się wrogowi, ale zdobyliśmy potencjał odstraszania. Wierzę, że jak długo Rewolucja Islamska stoi przeciwko obozom zachodniemu i wschodniemu, [tak długo] będziemy pod sankcjami militarnymi. Nigdy nie wolno nam myśleć, że świat dostarczy nam pomocy militarnej. Dzięki wojnie i jej męczennikom Iran ma obecnie potencjał odstraszania. Po pewnym czasie Imam [Chomeini] zastąpił wezwanie „wojna, wojna do zwycięstwa” wezwaniem „wojna, wojna do usunięcie fitna”. W owym czasie rozumieliśmy, że to wezwanie znaczy, że „musimy być silni, żeby wróg nawet nie pomyślał o uderzeniu militarnym na Iran”.

Dzisiaj Iran ma potencjał odstraszania. W ostatnich latach wrogowie mówili o opcji [militarnego uderzenia na Iran] jako będącym na stole [prawdopodobnym], ale to było kłamstwo. [Nasza] siła powietrzna i marynarka są dobre, ale to [nasze] siły lądowe skończą tę wojnę. Siły lądowe IRGC są, być może, pięciokrotnie lepsze od armii amerykańskiej.

Mimo całej medialnej i kulturalnej propagandy przeciwko nam, jeśli Ameryka zechce spróbować szczęścia przeciwko nam [powinna wiedzieć], że jesteśmy całkowicie zdolni do zmobilizowania dziewięciu milionów wojowników [przeciwko niej]… na froncie [walki] w mniej niż 10 dni.

„Gdyby choć jedna kula [izraelska] spadła gdziekolwiek w tym kraju – żebyśmy mogli zrównać z ziemią Tel Awiw”

Mamy magazyny pełne [pocisków rakietowych] w Teheranie, Zandżan [w północnozachodnim Iranie] i w Osznawieh [z prowincji Zachodniego Azerbejdżanu w północnowschodnim Iranie], które mogą uderzyć w Tel Awiw. Gdyby choć jedna kula [izraelska] spadła gdziekolwiek w tym kraju – żebyśmy mogli zrównać z ziemią Tel Awiw.

W epoce Chameneiego Hezbollah “stał się największą siłą w regionie”

Zgodnie ze swoim drugim planem Imam [Chomeini] stworzył Hezbollah w Libanie. Ten plan [miał na celu] islamizację innych krajów. Dzisiaj, w epoce Przywódcy [Chomeiniego, Hezbollah] stał się największą siłą w regionie.

Mimo wszystkich zbrodniczych [spisków] siły bezpieczeństwa irańskiego są silniejsze z każdym dniem. Niektóre z wypowiedzi czynionych tam są spowodowane brakiem świadomości i każdy, kto je czyni, jest ignorantem [3].

Tajemnica zwycięstwa leży w mądrym i całkowitym posłuszeństwie przywódcy [Chameneiemu]. W czasach Imama [Chomeiniego] byliśmy mu posłuszni, a dzisiaj jesteśmy posłuszni przywódcy [Chameneiemu] [4].


Przypisy (nie spolszczone):


[1] Since 1999, Mohsen Rafighdoost has been director of the Noor Foundation, which reportedly owns significant real estate and has revenues of over $200 million from importing pharmaceuticals, sugar and construction materials.

[2] During the 1980s, Rafighdhoost was involved in the creation of Hizbullah in Lebanon and likely had knowledge of its terror activities in Beirut.

[3] A reference to Hashemi Rafsanjani’s August 20, 2016 call for investing in Iran’s economy instead of in its the military, as Japan and Germany did post-World War II. MEMRI is soon publishing a report on Rafsanjani’s statements and reactions to them.

[4] Khabaronline.ir, September 25, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .