Podobnie jak poprzednio w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Francji i Kanadzie, MEMRI znowu zdemaskował kaznodzieję podżegającego do mordowania i dżihadu i wywołał reakcje rządu i mediów w całej Europie.

8 maja 2017 r. MEMRI TV opublikowała klip z kazaniem piątkowym kaznodziei Mundhira Abdallaha z 31 marca 2017 r. w meczecie Al-Faruq Mosque w Kopenhadze w Danii, w którym cytował on antysemicki hadis, stwierdzający, że muzułmanie zabiją Żydów w Dzień Sądu Ostatecznego. Powiedział tez, że wkrótce powstanie Kalifat, który będzie “prowadził wojnę przeciwko swoim wrogom”, “wyzwoli meczet Al-Aksa od brudu syjonistów” i „wypleni twór żydowski, tę bazę kolonialistów i krzyżowców”. Kazanie zamieszczono na kanale YouTube meczetu Al-Faruq 7 maja 2017 r.

Poprzednio MEMRI TV opublikowała klip z kazania z 13 lutego 2015 r. w tym samym meczecie, wygłoszony przez jego imama, Hajj Saeed, który odrzucił dialog międzywyznaniowy i wyjaśnił, że prorok Mahomet prowadził wojnę przeciwko swoim żydowskim sąsiadom, nie zaś prowadził z nimi dialog. Według prezentera z DR, Omar Al-Hussein, sprawca serii strzelanin następnego dnia w Kopenhadze, w której zginęło dwoje ludzi, odwiedził meczet w dniu wygłoszenia tego kazania[1].

Po opublikowaniu klipu z kazaniem z 31 marca 2017 r. członkowie rządu duńskiego potępili kazanie i zażądali śledztwa ze strony ministerstwa sprawiedliwości. Klip omawiały także AFP, BBC, “Le Figaro” i inne media europejskie. Wszystkie doniesienia powoływały się lub cytowały MEMRI; kilka zamieściło także klip MEMRI TV.

Duńscy parlamentarzyści potępiają kazanie, żądają śledztwa od ministerstwa sprawiedliwości: “To jest całkowicie nie do zaakceptowania”; “To jest bardzo, bardzo poważne”

Zarówno Duńska Partia Ludowa, jak Socjaldemokraci, powiedzieli, że skontaktują się z ministrem sprawiedliwości, Sørenem Pape Poulsenem. Rzecznik Duńskiej Partii Ludowej, Peter Kofod Poulsen powiedział: „To jest całkowicie nie do zaakceptowania. Nikt nie powinien [być zmuszony do] znoszenia gróźb morderstwa. Dlatego musimy podjąć stanowcze działania przeciwko temu imamowi i musimy zbadać, czy ten meczet ogólnie jest miejscem, które szerzy nienawiść. Skontaktujemy się z ministrem. A najbardziej chciałbym, by ten meczet został zamknięty”[2].

Poseł Socjaldemiokratów, Lars Aslan Rasmussen także zamierza pytać ministra sprawiedliwości Poulsena o tę sprawę. Powiedział: „Może tam być zarówno pogwałcenie paragrafu o rasizmie, jak prawa imamów, gdzie zostało uzgodnione, że pewne wypowiedzi kaznodziei religijnych będą penalizowane”. Dodał: „To jest bardzo, bardzo poważne i z pewnością nie możemy mieć imama mówiącego takie rzeczy swoim wiernym”.

Duńska minister imigracji i integracji na Facebooku: „Nie możemy i nie będziemy tego akceptować”

Duńska minister imigracji i integracji, Inger Støjberg, zamieściła klip na swojej stronie  Facebooka i napisała: „To jest całkowicie groteskowe, niedemokratyczne i okropne. Pokazuje to jednak, dlaczego musimy prowadzić ostrą i konsekwentną politykę, Nie możemy i nie będziemy tego!”[3]

Profesor prawa karnego: Kazanie jest wyraźnym pogwałceniem prawa

Ponadto profesor prawa karnego, Jørn Vestergaard, wyjaśnił, że kazanie było wyraźnym pogwałceniem zarówno paragrafu 266b Kodeksu Karnego, znanego jak “sekcja o rasizmie”, jak paragrafu 136:3, znanego jako “Klauzula imamów”. Powiedział, że chociaż kaznodzieja cytował hadis i dlatego nie były to jego słowa, nie usuwa to jego odpowiedzialności za używanie słów innych lub cytatów z pism świętych jako własnych, kiedy jest wyraźne, że chodzi mu o zatwierdzenie i przekazanie przesłania[4].

Obejrzyj klip MEMRI TV z tego kazania

Żeby zobaczyć klip MEMRI TV z tego kazania, kliknij tutaj.

Mundhir Abdallah: [Wkrótce będzie] Kalifat, który zaprowadzi szariat Allaha i ożywi Sunne Jego Proroka, który poprowadzi Dżihad na rzecz Allaha, który zjednoczy naród islamski po tym, jak rozpadł się, i który wyzwoli meczet Al-Aksa od brudu syjonistów, żeby słowo Proroka Mahometa spełniło się: ”Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i ich zabiją.”

„Żydzi będą chować się z kamieniami i drzewami, ale kamienie i drzewa powiedzą: ‘O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go’”.

Sprawiedliwie kierowane państwo, które zaprowadzi szariat Allaha, zjednoczy sługi Allaha, ożywi naród islamski, będzie prowadzić Dżihad przeciwko swoim wrogom, wyzwoli Jerozolimę i wypleni twór żydowski, tę bazę kolonialistów i krzyżowców – to sprawiedliwie kierowane państwo wkrótce powstanie, z wolą Allaha.

 

[1] AFP, May 11, 2017.
[2] Kristeligt-dagblad.dk, May 10, 2017; Thelocal.dk, May11, 2017.
[3] Kristeligt-dagblad.dk, May 10, 2017; Nyheder.tv2.dk, May 10, 2017; BBC.com, May 11, 2017;
[4] Nyheder.tv2.dk, May 10, 2017.

If you wish to reply, please send your email to [email protected].